Hungary's player of Gyor ETO KC celebrate with the trophy after winning in the EHF Champions League 2nd leg handball match Hungary Gyor ETO KC vs Norway HK Larvik in Veszprem on May 11, 2013. AFP PHOTO / ATTILA KISBENEDEK (Photo by ATTILA KISBENEDEK / AFP)
Vágólapra másolva!
2013. április 11. mindent megváltoztatott a Győri Audi ETO KC női kézilabdacsapatának életében. Azelőtt mind a hét európai kupadöntőjét elveszítette a Rába-parti együttes, némelyiket hihetetlen balszerencsével ötvözve. Az Oltchim Valcea elleni Bajnokok Ligája elődöntő odavágója után kétgólos előnyből kezdhette a Veszprém Aréna albérletében a visszavágót. Az utolsó tíz perc előtt mégis úgy tűnt, hogy ezúttal is csak hiú ábránd marad a BL-trófea elhódítása. Azonban ekkor valami megváltozott.
A Győri ETO modern kori történetének kezdete 1992-re nyúlik vissza. Ekkor vette át a város a klub irányítását, miután a Richards Finomposztógyár három évvel azelőtt bejelentette, hogy nem tudja tovább támogatni a csapatot. Innentől kezdve a klub folyamatos fejlődésre volt ítélve. 1997-ben a Graboplast, 2005-től pedig az Audi is beszállt az együttes szponzorálásába.
2005-ben a magyar bajnokságban 1957 és 1959 után tudott ismét bajnoki címet ünnepelni Róth Kálmán irányításával.
Mielőtt az Audi megérkezett volna Győrbe, a klub már négy elveszített EHF-kupa döntőn is túl volt. Ebből a négyből háromszor is nyertes első mérkőzés után bukott el a visszavágón.
2004 és 2006 között zsinórban három nemzetközi kupadöntőt buktak el Görbicz Anitáék - közte a 2006-os, Buducnost elleni KEK-döntőt is - kiélezett csatában. Mivel hazai fronton sikerült átvenni az uralmat, amit azóta is csak hellyel-közzel engedtek ki a kezeik közül, a Bajnokok Ligája indulás is egyre stabilabban kezdett összejönni.
Sőt mi több, már 2009-ben bejutott a sorozat döntőjébe, ahol Görbicz sérülése dacára Dániából kétgólos előnnyel repülhetett haza a fiatal Kovacsics Anikó által vezérelt csapat. A siker azonban nem jött össze, a 26-24-es győzelmet 26-23-as vereség követte.
Még ennél is szorosabb volt a hetedik kupadöntő a 2012-es BL-finálé képében. A valaha volt legnagyobbak közül való két sztár, Görbicz Anita és Bojana Popovic párbaját hozó (12-14 gól), 29-27-re megnyert első meccs után a visszavágót 27-25-re bukta el az ETO a Buducnost otthonában.
Ez azt jelentette, hogy idegenben lőtt kevesebb góljának köszönhetően ezúttal sem jött össze a hőn áhított siker.
2013. április 11-én visszatért a Veszprém Arénába a győri csapat, hogy ismét bejusson a fináléba.
A Győr a BL-elődöntő visszavágóján egy 24-22-re megnyert odavágó után fogadta az Oltchim Valceát.
Az 51. percig sok öröme mégsem lehetett a mérkőzésben senkinek, aki a magyar csapatnak szorít. A románok 24-18-ra vezettek, és messze jobbak voltak, mint albérletben játszó ellenfelük. Ráadásul Ambros Martín két perccel korábban utolsó időkérési lehetőségét is elhasználta.
Utána viszont minden megváltozott. A Győrbe 2012 nyarán megérkező spanyol edző által egy védekezésre építő, új játékstílus volt meghonosodóban. Ebből aznap nem láttunk semmit az utolsó időkérés előtt.
Amikor Alexandrina Barbosa a rá jellemző mozdulatokkal bekígyózott a győri védők között 50:30-nál, 24-18-ra módosult az eredmény.
Ez azt jelentette, hogy összesítésben négygólos hátrányba került az ETO szűk tíz perccel a vége előtt.
De mivel nagy volt rá az esély, hogy a Valcea meglövi a 25. találatát is a hátralévő időben, ami a több idegenben szerzett gól miatt megint csak nem az ETO-nak kedvezett volna, ezért az a négy inkább ötgólos volt.
A Győr nem kaphatott gólt, vagy maximum egyet a döntőbe jutáshoz, és lőnie kellett ötöt, de inkább hatot hozzá.
Ami ezután történt, maga volt a csoda. A Győr védekezése összeállt, és 50:30 és 58:30 között nyolc percen át nem kapott gólt. Katrine Lunde fantasztikusan védett, a Valcea játékosai támadásban rendre hibáztak. A feszültség tapintható volt, de ez nem zavarta Jovanka Radicevicet, Heidi Lökét és Kovacsics Anikót, akik egy 5-0-s szériával 18-24-ről 23-24-re felhozták az ETO-t.
Ez az eredmény továbbjutást ért volna, másfél perccel a vége előtt az akkor még román színekben játszó Katarina Bulatovic megszakította a Valcea góltalansági szériáját. Ismét az ellenfél állt továbbjutásra, azonban 59:08-nál Löke ismét betalált, kialakítva a 24-25-ös végeredményt.
A Győr bejutott története nyolcadik nemzetközi kupadöntőjébe. Tette mindezt úgy, hogy a veszprémi meccs második félidejében alig 1 perc 15 másodpercet állt továbbjutásra.
A győzelemmel felérő vereség megváltoztatta a győri kézilabda életét. Azon a napon az utolsó elem is csatlakozott az együtteshez, ami addig még hiányzott a sikerekhez. Ez pedig nem más, mint a szerencse. A Győr egy hónappal később kettős győzelemmel legyőzte a Larvikot a döntőben, megszerezve ezzel története első Bajnokok Ligája-trófeáját.
A Győr megtanult nyerni, és még a szerencsét is a saját oldalára állította.
Ez a kombináció tette „gyilkossá" a 2014 óta tartó érában, ahol már nem kétszer egy, hanem egyszer két ellenféllel kell játszani a BL végjátékában. Öt döntőt játszott a budapesti final four történetében az ETO, amiből négyet megnyert, a legutóbbi hármat egyaránt egygólos különbséggel, kettőt pedig hosszabbításban. Így lett a világ legjobb csapata a Győri Audi ETO KC.
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!