Baran Ádám - aki 2010 májusa óta klubelnök, de előtte másfél évvel már segítette az egyesület munkáját - az MTI-nek elmondta, bár már a rendszerváltás előtt is volt hagyománya a sportágnak a békési megyeszékhelyen, az 1990-es évek végére azonban, amikor a gazdasági háttér kezdett egyre fontosabbá válni, egyértelművé vált, hogy nem tudnak egy élvonalbeli csapatot eltartani. Az akkori főiskolai klub meg is szűnt. 2000 augusztusában egy maroknyi lelkes szülő alapította meg a Békéscsabai Röplabda Sportegyesületet, de csupán azért, hogy körülbelül húsz gyereket szervezett formában tudjanak versenyeztetni. Ők varrták a mezeket is - elevenítette fel a kezdeteket.
Nagy Attila és Kormos Mihály edzőknek köszönhető, hogy az utánpótlás-nevelés irányába léptek, így 2006-2007-re a korosztályos csapatok hazai szinten elismertté váltak, de a háttér a hosszú távú élvonalban maradáshoz hiányzott. 2010-ben a megszűnés szélén állt a BRSE, pedig akkor már mintegy száz gyerek tartozott a klubhoz - mondta Baran Ádám.
Ekkor kezdtek lépésről lépésre építkezni, egy év a gazdasági háttér rendbe rakásával telt. Az első néhány évben a túlélést jelentette, hogy a felsőoktatásból hoztak játékosokat, majd elkezdték erősíteni a kommunikációt és népszerűsíteni a sportágat és a klubot.
Baran Ádám székfoglaló sajtótájékoztatóján azt ígérte, hogy két évtized után ismét lesz élvonalban érmes csapata Békéscsabának. Ezt egy 2013-as "misztikus mérkőzésig" - amikor a bronzéremért játszott a csapat, és az ellenfél már a markában érezhette a győzelmet, majd mégis sikerült fordítani - nem nagyon hitte el senki - mondta.
Mérföldkövet jelentett a klub életében, hogy idén elfoglalhatták a kormányzati támogatással, a Modern városok program (MVP) keretében épült új, professzionális épületet, a Röplabda Akadémiát. Erről a klubelnök úgy fogalmazott: ilyen szintű infrastruktúra a világ legfejlettebb röplabda kultúrával rendelkező országaiban is kevés van. A következő cél a személyi állomány fejlesztése: minőségi edzőket kell hozni, képezni - húzta alá.
Elárulta: a jelenlegi 13-14 évesek között már most van egy olyan tehetséges generáció, amely hosszú távon nemzetközi szinten is komoly csapattá válhat. A Dunántúlról, a Vajdaságból, a Partiumból és Erdélyből is érkeznek gyerekek az akadémiára. Az a cél, hogy minden korosztályban legyen egy ilyen ütőképes csapat. Ilyen háttérrel reális célkitűzés lehet az, hogy a hazai és nemzetközi szinten sikeres felnőtt csapat döntő többségében saját nevelésű sportolókból álljon - felelte az MTI kérdésére.
Baran Ádám szólt arról is, hogy a "klubot mindig az vitte előre, hogy még többet akartunk, még magasabbra emeltük a lécet; olyan tempót diktáltunk, amit néha mi magunk is nehezen tudtunk, tudunk tartani".
A következő mérföldkő szerinte az lehet, ha ugyancsak az MVP keretében megépül egy új, 3500 fős multifunkciós sportcsarnok Békéscsabán, ahol a legrangosabb sporteseményeket, akár Bajnokok Ligája döntőt is lehet majd rendezni. Európában a röplabda egyik fővárosává lehet tenni Békéscsabát. "Én ebben vakon hiszek" - húzta alá a klubelnök.
Az évforduló alkalmából a BRSE megnyitja a Sajtószemelvények a 20 év történetéből tablókiállítást, és bemutatják a különböző korszakokból származó mezeket is. Ezt követően barátságos mérkőzéseket játszanak majd, egyebek mellett a felnőtt csapat tagjai az edzők ellen; az utánpótlás korú játékosok egymás ellen. Az évfordulós ünnepségre meghívtak egykori alapító tagokat, a 2000-es évek elején a csapatban játszó sportolókat és korábbi edzőket is - tájékoztatta az MTI-t Szendi Rita sajtóreferens.