Kiküldött munkatársunk helyszíni jelentése Barcelonából.
„Tudjuk, hogy a célkitűzés nem sikerült, de higgyék el, hogy a csapat tagjai az utolsó hajszálba is próbáltak belekapaszkodni.
Mivel ez úgymond egy helyosztó lesz, ezért mi most egy világbajnoki döntőre készülünk. Nem mindegy, hogy tizedik vagy tizenhatodik helyen zárjuk a világbajnokságot
– mondta Golovin Vlagyimir, aki a Kongó ellen 30-22-re megnyert meccsről elárulta, hogy az első 20 percben látott játékkal elégedett volt. Majd rátért következő ellenfelünkre, Dél-Koreára.
„A dél-koreaiak játéka egyik európai válogatotthoz sem hasonlítható. Talán mégis kicsit Dániára emlékeztetnek abban, hogy az elvesztett labdával nagyon gyorsan indulnak és fejezik be helyzettel azt.
Ha nincs ilyen lehetőségük, akkor általában nagyon lassan kezdik a támadásokat, kicsit elaltatják a velük szemben álló védőket. Ekkor jön egy ritmusváltás, majd egy gyors passz és az ellenfél már gólt is kapott. Türelmesen játszanak, az egy az egy elleni szituációkra építenek
– elemezte az ázsiaiak játékát a szövetségi kapitány a szombat délutáni sajtóeseményen.
A szakember szerint jó védekezéssel és eredményes lerohanással lehet őket majd megtörni. A németeknek is ezzel sikerült a szorosabb első félidő után egy jó másodikkal legyőzni vasárnapi riválisunkat. Kettőt cserélnek a koreaiak támadás és védekezés között, amire szintén „rá kell játszanunk" majd.
„Van olyan hogy vereséget szenvedsz, minden meccset nem lehet megnyerni. Meg kell tanulni egy-egy vereségen túllépni, ebben még sokat kell fejlődnünk. A fiataloknak minél hamarabb fel kell zárkózniuk a rutinosakhoz, de ez nem lesz egyszerű" – beszélt a jövőbeli fejlődés és sikerek kulcsáról a kapitány.
A rutinos játékosok közé tartozik Szikora Melinda, aki 32 éves korában döntött úgy, hogy kipróbálja, milyen külföldön kézilabdázni. A korábbi ferencvárosi és siófoki kapusnak a német Bietigheimre esett a választása.
„Lehet, hogy még hamarabb kellett volna kipróbálnom magam külföldön, de még időben váltottam.
Minden magyar játékosnak ki kellene lépni a komfortzónájából és megnézni, hogy más országban milyen körülmények vannak, és hogyan dolgoznak"
– mondta Szikora, aki a 2024-es párizsi olimpiáig mindenképp szeretne ezen a szinten védeni. Elmondása szerint a fizikai állapota erre alkalmassá is teszi.
„Nagyon sokat tanultam kint Németországban a kézilabdázásról. Kapusedzőm spanyol, szóval tőle is teljesen más, harmadik kultúra mentalitását tudtam ellesni. Van egy német mag, a keret másik fele légiósokból áll. Mindenki nagyon sokat tesz azért, hogy eljusson arra a szintre, ahol van" – beszélt a kint uralkodó körülményekről a kapus.
„A német bajnokságban nagyobbak a csapatok közötti távolságok, így az utazások sokkal megterhelőbbek. Sőt, általában csak meccsnapon kelünk útra, így helyenként hat óra utazás után esünk be a csarnokba, míg itthon volt olyan, hogy ha Kisvárdára mentünk játszani, akkor már egy nappal korábban lementünk és ott aludtunk. Továbbá meglepően sok a tehetséges fiatal és jó külföldi játékos is."
Szikora a magyar válogatott keretével kapcsolatban kiemelte, hogy óriási potenciált lát a fiatalokban:
A keretünk nagy százaléka fiatal, így a fizikális és mentális dolgaik még bőven fejleszthetőek. Fontos, hogy mindig képezzük magunkat a pályán kívül is. Ezt akár élethosszig tartó tanulással is meg lehet tenni, soha nem késő elkezdeni. Mindig van mit tanulni.
Fodor Csenge egyike a fiatal tehetségeknek, aki tagja volt a 2018-ban junior-világbajnokságot nyert korosztályos válogatottnak. A balszélső a torna előtt a koronavírus-fertőzést elkapó Schatzl Nadine helyére kapott meghívást, de ez a meghívás fejlődése alapján nem volt érdemtelen.
„Hosszú utat jártam be a juniorvébé óta, valósággal belecsöppentem a felnőtt kézilabdázásba. A NEKA-ból kerültem a Győrbe, ami egy nagyon nagy váltás volt számomra. Úgy gondolom, hogy fel tudtam venni a ritmust. Fiatal játékos voltam, először kevesebb szerepet kaptam.
Egy fiatal játékosnak ezt is fel kell tudnia dolgozni, hogy ez nem azért van, mert rossz vagy, hanem ez a tanulási folyamat része.
Még mindig van mit tanulnom, örülök, hogy ilyen segítőkész játékosok vesznek körbe a klubomban. Jobb helyen nem is lehetnék."
A 22 éves balszélső úgy gondolja, hogy a korosztályos világeseményekhez képest teljesen más szint, amit élete első felnőtt világeseményén tapasztal. Sokkal komolyabb a ritmus, és az ellenfelek itt a Bajnokok Ligájából, Európa-ligából érkeznek.
Fodornak a nyár óta a Győri Audi ETO-ban van egy dél-koreai csapattársa, Ryu Eun-hee is.
Nagyon sok erős pontja van, nagyon jó játékosnak tartom. Viszont a koreaiak nagyon sok játéka rá van kihegyezve, ő a befejezőember. Ezt kihasználhatjuk, amennyiben sikerül őt kifárasztanunk, utána bele lehet kényszeríteni a hibákba.
A dél-koreai jobbátlövő úgy jár 27 gólnál a vébén, hogy mindegyik akciógól volt, benne 15 találattal a távoli zónából. A hétmétereseket általában a szintén kiváló képességekkel megáldott irányító, Lee Mi-Gyeong végzi el, aki 26 góljából tízet is a büntetővonalról dobott be, és büntetői közül eddig egyet sem hibázott el.
Ryu és Lee ketten együtt a koreai gólok egyharmadát szerezték, de gólpasszokban is remekül állnak.
A győri játékos 25, a kiváló irányító pedig 36 alkalommal készített elő góllal véget érő helyzetet – utóbbi ezzel harmadik a vonatkozó ranglistán, ahogyan a kanadai táblázaton is csupán Kovács Patrícia és Nathalie Hagman előzte őt meg a torna eddigi szakaszában.
Továbbá érdemes lesz figyelni a vasárnap 18:00-kor kezdődő összecsapáson, hogy mennyi lehetőséget kap majd a legendás Kang Jae-won helyére kinevezett Jang In-iktől az a Song Hye-soo, aki annak az U20-as világbajnokságnak lett három évvel ezelőtt a legértékesebb játékosa, amelyiket Debrecenben a magyar válogatott megnyert.