A még friss illatú budaörsi épület minden ízében a kosárlabdáról szól, a főbejárat melletti kis streetballpálya ugyanúgy, mint az épületben található edzőcsarnok, vagy a születőben lévő múzeum, melynek több száz darabos relikviái közül néhány kivételes darab már most szemügyre vehető. Így az 1955-ben Európa-bajnok férfi csapat fotója, az 1991-es izraeli női Eb-n az All-Star-csapatba beválasztott Németh Ágnes különdíja, vagy éppen a '70-es évek népszerű labdája.
A megnyitóra az esemény rangjának megfelelően megannyi egykori legendás játékos érkezett, ott volt Báder Márton, Gulyás Róbert, Ivkovics Sztojan, a férfi válogatott szövetségi kapitánya, Sterbencz Tamás korábbi női kapitány, jelenleg a Testnevelési Egyetem rektora, Béres Tímea korábbi válogatott játékos és még sokan-sokan mások. De megjelentek az NB I-es női és férfi csapatok képviselői, valamint a fővárosi klubok irányítói is.
Az esemény moderátora is egy korábbi válogatott kosárlabdázó, Knézy Jenő volt. Hogy az ünnepi hangulat azért ne csak a köszönő és köszöntő beszédekből álljon, arról Tordai Zoltán és zenekara gondoskodott, amelyik a protokolláris esemény elején és végén is egy rövid zenés betéttel oldotta a komoly hangulatot.
Az esemény felvezetéseként Knézy Jenő adott rövid áttekintést a beruházásról. Elhangzott, hogy
az MKOSZ ma már több mint 80 ezer igazolt sportolót tart nyilván, és az ország egyik legnagyobb sportági szakszövetsége már régen kinőtte a régi székházát,
ahol nem lehetett már megfelelően megoldani sem a sportszerek sem az iratok szakszerű tárolását. Az új székház alapjait egy 2018-as MIKOSZ határozat tette le, amely egy többfunkciós, a modern kihívásoknak megfelelő épületben képzelte el a szövetség jövőjét. Költésghatékonysági okokból az új székház nem zöldmezős beruházásként, hanem ngatlanfejlesztésként valósult meg, az MKOSZ központjául az egykori Pannon GSM irodaháza lett felújítva. A korábbi szerverteremből így lett ma kosárcsarnok, ahol pálya, konditerem, illetve több kisebb konferenciaterem várja a Budaörsre látogató csapatokat, sportvezetőket.
Hamarosan elkészül a 300 négyzetméteres múzeum is, és itt kap helyet a MOKSZ mellett a Pest megyei és a budapesti szövetség is, míg a mélygarázsban 180 négyzetméternyi tárolóhelyiség áll a sportszerek és iratok megfelelő elhelyzeésére. A fenntarthatóság jegyében megújult az épület fűtése, vízeállátása, LED-világítás, napkollektorok segítenek a minél gazdaságosabb üzemeltetésben. A beruházás teljes összege 4,1 milliárd forintt volt, és nem kevesebb, mint 48 támogató cég hozzájárulása is "benne van az új falakban".
Egy olyan programon veszünk most részt, ami bátran történelminek nevezhető
– kezdte beszédét Szalay Ferenc, az MKOSZ elnöke.
"Nagyon sokan dolgoztak azért, hogy a kosárlabdázás az ország egyik legnépszerűbb sportágává nőtte ki magát. Tíz éve a szövetség költségvetése 198 millió forint volt, és 20-22 ezer sportol igazolt sportolónk volt, ehhez képest nagyon komoly a változás. A kormányzat sportpolitikájában is jelentős változás volt 2010-ben, amikor stratégiai ágazattá vált a sport.
Olyan közösségeket kell létrehozni, melyekben az értékek újra értékekké válnak, ahol a csapat az önmegvalósítás előtt szerepel a gondolkodásban.
Elhangzott, hogy csak az MKOSZ mögött mintegy 150 cég áll, ez a szám országosan ugyanakkor ezres nagyságrendő támogatót jelent a sportág mögött.
"Ezek a vállalkozások nagyon komoly dolgot, a magyar gyerekek értékalapú nevelését segítik" - mondta Szalay Ferenc, aki büszkén jelentette ki, hogy országszerte mintegy 250 tornaterem, illetve csarnok felújítására került sor az elmúlt években. A szövetség célja az erős utánpótlás, az erős bajnokság, és a válogatott jó szereplése, zárta az MKOSZ elnöke.
"Kiemelt ágazat lett sport, amelynek egyik legfontosabb pillére a sportlétesítmény-fejlesztés, épülnek tanuszodák, tantermek és sportcsarnok, és ebben a program nagyszerű partnere a kormánynak a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetsége" – mondta Sárfalvi Péter, sportért felelős helyettes államtitkár, aki nem mulasztotta el felköszönteni az idén 80. születésnapját ünneplő MKOSZ-t.
Az Európai és a Nemzetközi Kosárlabda szövetség, azaz a FIBA Europe és a FIBA is a legmagasabb szinte képviselte magát az eseményen, jelezve, hogy a székházavatás bizony az ő olvasatukban is rangos ünnepségnek számít.
Nagy öröm számomra, hogy ma itt lehetek önökkel, és együtt ünnepelhetjük a magyar kosárlabdázás nagy napját, ami ugyanígy a nemzetközi kosárlabdázásnak is jeles ünnepe
– kezdte méltatását Andreas Zglkis, a Nemzetközi Kosárlabda Szövetség (FIBA) főtitkára. A sportvezető elmondta, hogy a magyar szövetség 80. születésnaja egybe esik a FIBA 90. születésnapjával, mondhatni összecseng a két évforduló. Egy olyan látványos épületet adunk ma át, amelyben sportolók, sportvezetők és játékvezetők is otthonra találnak. A magyar kosárlabázásnak kiemelkedő hagyományai vannak, melyet a megszerzett 10 Európa-bajnoki érem (hetet a nők, hármat a férfiak szereztek - a szerk.), és két korosztályos világbajnoki érem (2014-ben a női U17-es, míg 2021-ben az U19-es női csapat zárt dobogón) fémjelez.
Büszkék vagyunk, hogy a múzeum is a FIBA együttműködésével készült.
A főtitkár kiemelte, hogy a FIBA nem csupán a múltjára lehet büszke, de 3x3-as kosárlabdával a sportág fejlődésében is élen jár. Magyarország pedig nem csupán sportesemények házigazdájaként, hanem nagyszerű eredmények elérésével is jelezte, hogy a legjobbak között van.
Ne adják fel az olimpiai álmaikat!
- mondta határozottan a sportvezető, nem felejtve el, hogy mind női, mind férfi 3x3-as csapatunk a tokiói szereplés kapujában bukott el tavaly nyáron.
Többször is elhangzott a számos sportági világeseményt (mint a 2021-es női U19-es vb, vagy éppen a 3x3-as olimpiai selejtező) rendező Debrecen neve: a hajdúsági megyeszékhely nem véletlenül kapta meg három évre (2021-2023) az utánpótlás világbajnokságok rendezésének jogát.
Nagy megtiszteltetés, hogy az elsők között kaptam meghívást ebbe a szép új létesítménybe, képviselhetem a FIBA Europe-ot ezen a kettős ünnepségen. Jelen lehettem a szövetség 75. születésnapi ünnepségén, majd
a gyönyörű székesfehérvári létesítmény átadóján is, ahol megkérdeztem Bodnár Pétert, mi lesz a követező. Amit ma ünneplünk, az egy újabb mérföldkő, úgyhogy már meg sem merem kérdezni, hogy mi lesz a következő
– mondta tréfásan Kamil Novak, a FIBA Europe főtitkára, megemlítve az első sikereket az 1950-es évekből, majd legfrissebbként a 2015-ös debreceni Eb-rendezést, illetve kiemelve, hogy az európai szövetségben minden év elején biztonsággal adhatnak oda egy nagy nemzetközi eseményt Magyarországnak.
Zárásként a nemzetközi szövetségek képviselői egy igazán az alkalomhoz illő ajándékkal kedveskedtek a magyar szövetségnek, amikor átadták Szalay Ferencnek a mieink által Budapesten megnyert 1955-ös Magyarország-Szovjetunio férfi Európa-bajnoki döntő hivatalos eredeti jegyzőkönyvét.