Kiküldött munkatársunk helyszíni jelentése Faro-Louléból.
Az Eb-részvételre aspiráló, azaz a selejtezősorozatban érintett válogatottakhoz hasonlóan a magyar csapat is egy hónappal az előző dupla erőpróbát követően lép ismét pályára. Szöllősi-Zácsik Szandráék akkor egy három gólos hazai vereséget követően Santanderben négy góllal legyőzték a világbajnoki negyedik spanyolokat, amivel nagy lépést tettek a csoportgyőzelem, ezzel az Eb-részvétel felé.
A spanyolok elleni bravúr után a kiválóan védő Szikora Melinda azt mondta, hogy „boldogan és büszkén" utazhatnak haza, egyrészt, hiszen mindent megtettek a győzelemért, ráadásul sikerrel is jártak, a szakmai stáb pedig további tapasztalatokat nyerhet a világ élvonalába tartozó spanyolok elleni győzelmekből.
A mieink komolyan vették a portugálok és a szlovákok elleni dupla erőpróbát, olyannyira, hogy húsvét ide vagy oda, a keret már nagypénteken találkozott Győrben, ahol felfrissítették a korábban begyakorolt figurákat. A 21 fős keretben nincs változás a márciusi spanyolok elleni két meccshez képest, azaz nagyon úgy nézik ki, hogy összeállt az a válogatott, amelyre alap esetben (nincs sérült vagy eltiltott) számíthat Golovin. Annyi kiegészítéssel, hogy a szerdai elutazás előtt kiderült, hogy betegség miatt a Mosonmagyaróvár kapusa, Szemerey Zsófi, és a Ferencváros nagyszerű formában lévő átlövője, Klujber Katrin sem utazhat a csapattal. Golovin csak előbbi helyére hívott be tartalékot, így tarthat a csapattal Csapó Kyra, a DVSC kapus. A két kimaradó játékos egyaránt poszt-COVID-os tünetekkel küzd, ők már Győrbe sem utaztak el, de a kapitány nem aggódik, még a támadásban és védekezésben alapember Klujber kiesése miatt sem.
Természetesen fontos játékos, biztos, hogy hiányozni fog, de a csapat nem egy ember, hanem annyi, amennyien itt vagyunk. Biztos vagyok benne, hogy lesz, aki, ha nem is ugyanolyan, de Ketiét megközelítő jó teljesítményt fog tudni nyújtani azon a poszton
- mondta a kapitány.
"Pénteken este találkozott a csapat, azaz négy napunk volt felkészülni. Volt egy tesztelés, két erőnléti és három labdás edzésünk" - mondta a kapitány a győri indulás előtt az Origo kérdésére.
A márciusi két meccsből még nyilván megvoltak az alapok, azaz sok újdonságot nem kellett megtanulnia a csapatnak, vetettük fel.
"Próbáltuk feleleveníteni az emlékeket. Megnéztük a spanyolok elleni két meccset, és végigvettük, hogy mi volt jó, mi volt kevésbé jó, mi az, amin javítani kell. Az utolsó két napon pedig már kimondottan a portugálok ellen készültünk."
A világ élvonalába tartozó spanyolok elleni meccseken rövid időszakokat leszámítva kimondottan jól játszott a csapat, ezt a kapitány is így látta, aki leginkább a védekezést emelte ki gyorselemzésében.
"A hazai meccsen az első ötven perc nagyon jó volt, működött a védekezésünk, csak a végét rontottuk el.
Amit viszont sikerült odakint javítani, ott is vezettünk öt-hat góllal, amit már sikerült is megtartani.
Hazai pályán annak ellenére sem volt gond a támadással, hogy a meccs végén nem tudtunk gólokat lőni, ott inkább a visszarendeződéssel voltak problémáink, másodperceken belül kaptuk a gólokat. A kinti meccsre azért ebben sokat javultunk, még annak ellenére is mondhatom ezt, hogy egy sok gólos mérkőzés volt, de ötven percen át 20 gólon tartottuk őket.
Tanulság, hogy az utolsó tíz perceket is úgy kell lejátszani, mint előtte az ötvenet
- mondta a kapitány, aki szerint a meccs végi hibáknak leginkább a fáradtság állhatott a hátterében.
"Bízom benne, hogy a portugálok ellen még jobbak leszünk, támadásban és védekezésben is.
Mióta együtt dolgozunk, a statisztikákból az látszik, hogy a védekezésben megszerzett labdákból vezetett lerohanásokból nagyon jó számaink vannak.
De sokat is dolgozunk azon, hogy eredményesek legyünk ezen a téren."
A portugál kézilabdáról az elmúlt években sok jót láttunk hallottunk, igaz főleg a férfiak jóvoltából. Klubszinten az FC Porto stabil, bravúrokra is képes tagja lett a Bajnokok Ligája mezőnyének, míg a másik klasszis csapat, a lisszaboni Sporting az EHF-kupában vitézkedik. Teszik ezt zömmel hazai nevelésű játékosokkal, akik az elmúlt évtized korosztályos világversenyein bizonyították, hogy kiváló szakmai munka folyik a kisebbik ibériai országban is. A női válogatott (még) nem tart ott, ahol férfi, eddigi egyetlen világversenyük az utolsó, 16. helyen zárt 2008-as Európa-bajnokság volt (azon a tornán a mieink a 8. helyen végeztek), és ugyan azóta sem volt valós esélyük eljutni egy kontinensviadalra, többször is megmutatták, hogy folyamatosan fejlődnek: a 2016-os torna selejtezőjében hazai pályán legyőzték a náluk magasabban rangsorolt törököket, míg két évvel később majdnem elkapták az osztrákokat (30-32),
a világ élvonalába tartozó oroszok elleni hat- és hétgólos vereség (Moszkvában még vezettek a szünetben!), valamint a románok elleni idegenbeli mínusz négy sem rossz eredmény.
Jelen kiírásban pedig még két körrel a zárás előtt is harcban vannak az Eb-részvételért, elsősorban azért, mert oda-vissza megverték Szlovákiát, mindkét mérkőzésen 21 gólon tartva északi szomszédunkat. A két győzelemnél azonban sokkal többet mond egy vereség, mégpedig az, hogy tavaly októberben csak egy góllal, 23-22-re kaptak ki otthon a hazai vb-re készülő spanyoloktól. Annyit tehát bizton állíthatunk, hogy a minden sikernek az alapját jelentő védekezésük rendben van, a harci morállal pedig ugyancsak nem lehet gond. Főleg nem a dél-portugáliai Louléban, ahol a női csapat bázisát igyekszik kialakítani a portugál szövetség.
"Nagyon hasonlít a portugálok stílusa a spanyolokéra, ugyanaz az iskola, nyilván köszönhetően annak, hogy szomszédok. De még a játékosok fizikális felépítésében is hasonló a két csapat.
De a portugálok is gyorsak, mozgékonyak, jók az egy-egyezésekben, szívesen játszanak kettő a kettőben, próbálnak létszámfölényt kialakítani, miközben átlövésekből nem olyan jók.
Hosszan, türelmesen támadnak, pont, mint a spanyolok, de nyilván azért nem képviselnek ugyanolyan erőt. Ha végig tudunk koncentrálni, nem alszunk bele ezekbe a hosszú támadásokba, vagy éppen nem kezdünk el kapkodni, kiugrálni a falból, akkor biztos vagyok benne, hogy győzni fogunk csütörtö este."
A hazaiak szövetségi kapitánya, José Antonio Silva optimistán várja a két sztárcsapat elleni meccseket, mint mondja: „Mindenki meg fogja látni, hogy mennyit fejlődött a játékunk."
Az biztos, hogy, ha a magyar csapat pontot szerez, akkor a Szlovákia elleni vasárnapi győri (kezdés 14.45-kor) meccs eredményétől függetlenül ott lesz szlovén-északmacedón-montenegrói rendezésű torna ljubljanai csoportjában, ami sorozatban a 15. Eb-részvétele lehet a magyar női kézilabda-válogatottnak. Végül két statisztika, ami mellettünk szól: utóbbi 10 idegenbeli Eb-selejtezőnket egyaránt megnyertük, az utolsó vesztes találkozónkat még 2012 márciusában vívtuk Németországban, valamint a portugálok ellen hibátlan a mérlegünk, hiszen a két csapat első meccsét tulajdonképpen simán nyertük tíz góllal.
A magyar női válogatott kerete az Eb-selejtezőkre:
Kapusok: Janurik Kinga (FTC-Rail Cargo Hungaria), Csapó Kyra (DVSC Schaeffler), Szikora Melinda (SG BBM Bietigheim, német)
Jobbszélsők: Faluvégi Dorottya (Győri Audi ETO KC), Kovács Anett (FTC-Rail Cargo Hungaria), Lukács Viktória (Győri Audi ETO KC)
Jobbátlövők: Hornyák Dóra (DVSC Schaeffler), Planéta Szimonetta (DVSC Schaeffler)
Irányítók: Kuczora Csenge (Váci NKSE), Pál Tamara (MTK Budapest), Vámos Petra (DVSC Schaeffler)
Beállók: Bordás Réka (DVSC Schaeffler), Helembai Fanny (Váci NKSE), Tóvizi Petra (DVSC Schaeffler)
Balátlövők: Háfra Noémi (Győri Audi ETO KC) Kácsor Gréta (Váci NKSE), Szllősi-Zácsik Szandra (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Balszélsők: Fodor Csenge (Győri Audi ETO KC), Márton Gréta (FTC-Rail Cargo Hungaria), Schatzl Nadine (Győri Audi ETO KC)
Szövetségi kapitány: Golovin Vlagyimir
Edző: Pigninczki Krisztina
Kapusedző: Duleba Norbert
Erőnléti edző: Holanek Zoltán
A magyar válogatott programja a tavaszi Eb-selejtezőkön:
5. forduló:
2022. április 21. 20:00, Loule: Portugália-Magyarország
6. forduló:
2022. április 24. 14:45, Győr: Magyarország-Szlovákia
A csoport eddigi eredményei:
Magyarország-Portugália 34-24 (17-15)
Spanyolország-Szlovákia 33-28 817-11)
Portugália-Spanyolország 22-23 (11-14)
Szlovákia-Magyarország 28-30 (14-13)
Magyarország-Spanyolország 28-30 (16-13)
Portugália-Szlovákia 24-21 (13-10)
Szlovákia-Portugália 21-23 (14-12)
Spanyolország-Magyarország 27-30 (15-15)
A csoport állása: 1. Magyarország 6 p (+13), 2. Spanyolország 6 p (+5), 3. Portugália 4 p (-6), 4. Szlovákia 0 p (-12)