Johansson győzelme után pezsgőfürdőt kapott rajongóitól |
A szőke, kicsit szégyenlős svéd azonnal saját adogatójátéka elvesztésével kezdte a meccset, de attól kezdve szinte alig hibázott. Az első játszmát - a kezdeti bréknek köszönhetően - Szafin 6:3-ra megnyerte, utána viszont Johansson hozott két 6:4-es szettet. A svéd ötletesen váltogatta a kőkemény tenyereseket a ravasz átemelésekkel és nyesett ejtésekkel, helyenként úgy futkározott Szafin, akár a pók a falon. A szervapárbajt is Johansson nyerte, tizenhat ászt adogatott az orosz tizenhárom foghatatlan nyitásával szemben. A szervák ereje hasonló volt, mindketten 130 mérföld/óra, azaz 208 km/óra sebességgel ütötték meg legerősebb adogatásukat.
Johansson nem mai gyerek, idén már huszonhét éves lesz, és huszonötödik nekifutásra sikerült neki túljutnia egy Grand Slam-torna negyeddöntőjén. S ha már túljutott, meg sem állt a végső győzelemig.
"Szerencsém volt" - összegezte a döntő tanulságait a svéd, a tőle megszokott szerénységgel. "Boldog születésnapot kívánok Maratnak, bár a pályán mindent megtettem azért, hogy ez ne így legyen. Közel voltam ahhoz, hogy elveszítsem a mérkőzést, de a fontos pillanatokban sikerült jól koncentrálnom."
"Nem éreztem magam igazán otthonosan a játéktéren" - mondta Szafin. "Szokatlan élményben volt részen: valaki az alapvonalról leszorított a pályáról, mert erősebb fonákokat ütött, mint én. Ilyennel nemigen találkoztam a pályafutásom során. Még sosem láttam Thomast ilyen jól játszani. Mindenkitől elnézést kérek, próbáltam hozni a legjobb formámat, de hiába. Külön gratulálok a svéd szurkolóknak, fantasztikus hangulatot teremtettek Melbourne-ben."
Johansson a negyedik szett játszmarövidítésében 6:1-es vezetéshez jutott, Szafin három meccslabdát hárítva feljött 6:4-re, de aztán, amikor a svéd a hálót rohamozta, hosszúra ütött egy átemelést. "Meg voltam győződve róla, hogy beesik a labda" - mondta mosolyogva Johansson. "Én voltam a legjobban meglepve, amikor láttam, hogy egy-két centivel hosszabb a kelleténél." Mind Johansson, mind pedig Szafin 1:2-es játszmaállásról felállva fordított a cseh Jiri Novak, illetve a német Tommy Haas ellen.
Vasárnap már emberibb körülmények uralkodtak a melbourne-i Rod Laver Arenában, árnyékban "csak" huszonnyolc fokot mértek a szombati harminchattal szemben, és az ég is jobbára fátyolfelhős volt. Johansson kedve azonban napfényes, hiszen a semmiből előbukkanva az utóbbi évek legnagyobb tenisz-szenzációját okozva beírta nevét a sportág történelemkönyvébe.
Edzője szórakozottsága miatt kis híján lekéste a döntőt Johansson. A svéd játékos trénerével a szálloda előtt várakozott, amikor Magnus Tidemannak eszébe jutott, hogy elfelejtette odarendelni a szervezők által biztosított autót. Erre taxit fogtak, és úgy siettek a Melbourne Parkba: "Magnus mulasztása volt, így természetesen ő fizetett. Azt hiszem, a sofőr felismert, mert amikor kiszálltunk, sok szerencsét kívánt" - emlékezett vissza a finálé után Johansson, akinek a továbbiakban sem lesznek gondjai a számlákkal, hiszen több mint félmillió amerikai dollárt kapott sikeréért.
A férfi egyes döntői 1992-től:
1992: Courier (amerikai)-Edberg (svéd) 6:3, 3:6, 6:4, 6:2
1993: Courier-Edberg 6:2, 6:1, 2:6, 7:5
1994: Sampras (amerikai)-Martin (amerikai) 7:6, 6:4, 6:4
1995: Agassi (amerikai)-Sampras 4:6, 6:1, 7:6, 6:4
1996: Becker (német)-Chang (amerikai) 6:2, 6:4, 2:6, 6:2
1997: Sampras-Moya (spanyol) 6:2, 6:3, 6:3
1998: Korda (cseh)-Rios (chilei) 6:2, 6:2, 6:2
1999: Kafelnyikov (orosz)-Enqvist (svéd) 4:6, 6:0, 6:3, 7:6
2000: Agassi-Kafelnyikov 3:6, 6:3, 6:2, 6:4
2001: Agassi-Clément (francia) 6:4, 6:2, 6:2
2002: Johansson (svéd)-Szafin (orosz) 3:6, 6:4, 6:4, 7:6
A zimbabwei Ken Ullyett és a szlovák Daniela Hantuchova győzött a vegyes páros döntőjében vasárnap az argentin Gaston Etlis - Paola Suáres párossal szemben.
vegyes páros, döntő:
Ullyett, Hantuchova (zimbabwei, szlovák) - Gaston, Suáres (argentin) 6:3, 6:2.
Korábban:
Capriati nyerte a túlélőversenyt
Ch. Gáll András