Az illusztris társaság 11 tagja a bírálati folyamat lezárásaként - Elbert Gábor sportszakállamtitkárral együtt - kedden tekintette át azt a listát, amely az akkorra versenyben maradt hét jelölt - Földi, Grosics Gyula (labdarúgás), Markovits Kálmán (vízilabda), Monspart Sarolta (tájfutás), Pap Jenőné Méray Kornélia (evezés), Sági Györgyné Rejtő Ildikó (vívás), Schmitt Pál (vívás) - nevét tartalmazta, majd közös álláspontot alakítottak ki. Lamperth Mónika önkormányzati és területfejlesztési miniszter ezt követően terjesztette a kormány elé a javaslatot. A 12 fős társaságban Puskás Ferenc halálával üresedett meg egy hely.
"Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a kormány döntése után személyesen hívta fel Földi Imrét, hogy gratuláljon a nemzet sportolója cím elnyeréséhez" - mondta Danks Emese.
A sporttörvény értelmében a kormány a nemzet sportolója címet és az ezzel járó, havi nettó 500 ezer forintos életjáradékot a magyar sport tizenkét, 60 évnél idősebb, kimagasló eredményt elért sportolójának adományozhatja. Fontos kritérium továbbá, hogy a jeles személyiség aktív sportpályafutását követően is kimagasló szerepet töltsön be a magyar sportéletben.
A 2004-ben alapított nemzet sportolója cím birtokosai: Albert Flórián labdarúgó, Balczó András öttusázó, Bíróné Keleti Ágnes tornász, Gyarmati Dezső vízilabdázó, Hammerl László sportlövő, Kulcsár Győző párbajtőrőző, Polyák Imre birkózó, Portisch Lajos sakkozó, Székely Éva úszó, Weltner Györgyné Ivánkay Mária fogyatékos asztaliteniszező, Zsivótzky Gyula kalapácsvető és mostantól Földi Imre.
Földi Imre boldogan fogadta a kormánydöntést, amellyel az olimpiai, világ- és Európa-bajnok súlyemelő a nemzet sportolója lett. "Nagyon jó, hogy bent vagyok, anyagilag és erkölcsileg egyaránt. 2004-ben, az első választáskor kicsit csalódott voltam, hogy akkor még nem lettem a Nemzet Sportolója, most viszont roppant boldog vagyok. Tatabányán, ahol évtizedek óta élek, máig értékelik, hogy nem mentem el máshová. Hogy kire szavaztam volna, ha tőlem kérnek egy nevet? Hát a Gyulára, a Grosicsra, az Aranycsapat kapusára, sokat tett a fociért. Jó barátságban vagyunk, a halhatatlanok klubjának ő is tagja, sokszor találkozunk. Az egészségem köszönöm, jól van, most estem túl egy hasi lágyéki műtéten, még lesz egy hasonló majd áprilisban, utána remélem, teljesen rendben leszek. Ebben amúgy is sokat segít ez a mostani nagy elismerés. Büszke vagyok az eredményeimre, és legalább annyira a lányomra, aki másfél évtizeden át az egyik legjobb súlyemelő volt nemzetközileg is" - mondta Földi Imre.
Nyilatkozott a távirati irodának Földi Csilla is. "Napok óta nem tudtam se enni, se inni az izgalomtól, fájt a fejem, rosszul viseltem a bizonytalanságot. Most viszont szárnyalok, nagyon örülök apu sikerének. Ha valaki, hát ő nagyon, de nagyon megérdemelte. Érdekes, ő nem idegeskedett, legalábbis nem látszott rajta, sőt ki is mondta, hogy ő fog nyerni. A hétvégén nagy családi ünnepet rendezünk, ma este pedig a barátokkal lesz pezsgőbontás."
Fehér Tamás, a Magyar Súlyemelő Szövetség elnöke így reagált: "Az öröm és meghatódottság keveredik bennem e pillanatban. Az egész sportág nevében szeretettel gratulálok Imrének. Mindannyian ismerjük eredményeit, olimpiai érmeinek és bajnokságának történetét, világrekordjainak, vb- és Eb-aranyainak számát, és magát a kedves, szerény, mosolygós sportembert. És a sokszor elhangzott vélekedést, mely szerint ha valaki megérdemli a bebocsáttatást nagyjaink elit csapatába, akkor ő az egyik. Hadd mondjak elsőként köszönetet a nemzet sportolóinak, annak a 11 világnagyságnak, akinek döntő szava volt abban, hogy a 'súlyemelés Puskása' bekerülhetett nemzeti büszkeségeink soraiba. Köszönettel tartozom minden sportszervezetnek, sportvezető barátunknak, aki támogatta jelölésünket és nem utolsó sorban egész súlyemelő társadalmunknak, melynek minden klubja, versenyzője, edzője egy emberként adta nevét és aláírását Imre támogatásához. A magyar súlyemelősport számára is nagy sikerként értékelem a döntést, mely mögött egyfajta üzenetet is érzek: a múlt történései után a sportág újból elfoglalta az őt megillető helyet a magyar sport palettáján, s a sport világa ismeri és értékeli rend és fair play iránti elkötelezettségünket."
Földi Imre
Születési idő, hely: 1938. május 8., Kecskemét
Sportág: súlyemelés
Klubja: Tatabányai Bányász (1955-1978), 1976-1988: edző a Tatabányai Bányásznál
Legjobb eredményei: olimpiai bajnok (1972), olimpiai ezüstérmes (1964, 1968), olimpiai 5. helyezett (1976), olimpiai 6. (1960), hatszoros világ-, tízszeres Európa-bajnok, tizennégyszeres magyar bajnok, 24 világrekord fűződik a nevéhez, ötször volt Magyarországon az év súlyemelője
Kitüntetései, elismerései: Magyar Köztársaság Középkeresztje (1993) Munkaérdemrend ezüst fokozata (1964, 1968), Munkaérdemrend arany fokozata (1972) Olimpiai érdemrend (2002) Magyar Örökség-díjas (1999), Tatabánya díszpolgára (2003) A nemzetközi szövetségnél , az IWF-nél az évszázad súlyemelője (2005) Az évszázad legjobb magyar súlyemelője (2000)
Földi Imre, a magyar súlyemelés első olimpiai bajnoka már 2004-ben, a díj alapításakor is kis híján tagja lett a nemzet sportolóit tömörítő elitklubnak eredményekben rendkívül gazdag versenyzői életútjából fakadóan. Első magyar bajnokságát 1957-ben, az utolsót 1976-ban nyerte. Nemcsak a honi, de az egyetemes súlyemelés egyik legnagyobb alakja is ő, aki - sportágában páratlan módon - öt olimpián képviselte Magyarországot.
Rómában kezdte és Montrealban fejezte be ötkarikás szereplését. Tokióban csak két és fél kilóval, Mexikóban pedig szoros eredménnyel, alig harmincdekás súlykülönbséggel szorult a második helyre a légsúlyúak között. Hallatlan szorgalmának és kitartásának eredményeként Münchenben vált valóra nagy álma: a magyar súlyemelősport első olimpiai bajnokságát nyerte az 56 kilogrammban világcsúccsal.
Érdemlajstromába beletartozik, hogy versenyzőként, majd trénerként is mindvégig kitartott klubja és városa, Tatabánya mellett, edzői munkássága alatt pedig lánya, Csilla tizenhat Európa- és ugyanennyi magyar bajnoki címet szerzett.