Erdős tornát nyert Berlinben, Berkes második lett Martuniban

Két szép magyar sakksiker született az elmúlt héten. Erdős Viktor Berlinben 10-es kategóriájú nagymesterversenyt nyert meg, Berkes Ferenc Örményországban 14-es kategóriájú viadalon végzett a második helyen.

Erdős Viktor rajt-cél győzelmet aratott a Berlinben megrendezett 12 résztvevős, 2488-as Élő-átlagú nagymesterversenyen. Nyílt magyar bajnoki címe után ismét bizonyította, hogy jó formában van, és joggal pályázhat válogatottságra a novemberi sakkcsapat Eb-n.

Két legfőbb riválisa, az ukrán Andrej Makszimenko és az első helyre rangsorolt orosz Vaszilij Jemelin ellen is nyert, 12 Élő-pontot is szerzett, teljesítményének 2655-ös a performance-pontszáma. A németek első számú sakkozónője, Elisabeth Paehtz helyezése kellemes meglepetés.

Az élmezőny végeredménye:
1. Erdős Viktor (magyar, 2565) 8 pont
2. Andrej Makszimenko (ukrán, 2544) 7,5
3-5. Elisabeth Paehtz (német, 2474), Rene Stern (német, 2498) és Ilja Schneider (német. 2508) 6
6. Vaszilij Jemelin (orosz, 2588) 5,5

Az örményországi Martuni volt a színhelye a festői szépségű Szevan-tó nevét viselő nagymesterversenynek. A 14-es kategóriájú, 2580 Élő-átlagú viadalon Berkes Ferenc képviselte a magyar színeket, és a hajrában elért négyes nyerősorozattal a győztes örmény Arman Paszhikjantól mindössze fél ponttal elmaradva végzett a második helyen. 9 Élő-pontot zsákmányolt, 2738-as a performance-pontszáma. Egyetlen vereségét a sereghajtó Tigran Kotanjiantól szenvedte el.

A verseny végeredménye:
1. Arman Paszhikjan (örmény, 2650) 7 pont
2. Berkes Ferenc (magyar, 2647) 6,5
3-4. Szergej Zsigalko (fehérorosz, 2621) és Szamvel Ter-Sahakjan (örmény, 2480) 5