A bkk.hu azt írta, hogy, aki teheti, a hétvégén metróval közlekedjen a fővárosban. „De ne az egyessel. Annyian voltak a szerelvényen, hogy a Deák téren és az Oktogonnál is peronőrök biztosították a biztonságos fel- és leszállást – mesélte egy, a Vivicittára igyekvő férfi. – Már amennyire tudták persze, mert hely nem volt a földalattin, leszállni pedig senki nem akart. Mindenki a Hősök teréig jött."
„Annyira szurkoltam, hogy majdnem elment a hangom" – mondta a telefonba egy lány, aki épp a befutóhoz sietett. A félmaraton befutójára értünk oda.
Boldogság, büszkeség" –
biztatja a beérkezőket a peron tetején álló hölgy, majd felsorolta azokat az országokat, amelyeknek versenyzői áthaladtak a célon. Belgium, Kína, Mexikó, Chile... az idei Vivicittá futamaira 83 országból 2260 külföldi nevezett. Magyarország számos pontjáról is érkeztek. „Az egész ország itt van" – mondta egy férfi.
A befutó után a tömeg ellepte a Városligetet.
Az embereket két csoportra lehetett bontani: akik már túl voltak a félmaratonon, és akik a Városvédő Futásra készültek.
Sokan a fűben ledőlve fújták ki magukat a 21 km-es táv után, mások a családjaiktól kapták a gratulációkat. „Krisztián a nap hőse" – szólt oda egy férfi a barátjának, aki a táv leküzdése után kifacsartan lépett oda hozzá. „Hazaérünk és lefekszek" – hallatszott egy fiú lihegése. Közben alig lehetett megmozdulni, akkora volt a tömeg. Nem mindenkinek zárult azonban happy enddel a félmaraton: egy hölgy sántikálva hagyta el a helyszínt, a párja segített neki. Az érem viszont járt, mert sérülten is végigküzdötte a futamot.
Ma is rengeteg volt a gyerek, de most nem ők voltak a főszereplők, hanem a szüleik, akik az érmükkel pózolva készítették megszámlálhatatlanul a szelfiket.
A gyerekek körében az ugrálóvár bizonyult a legkedveltebb időtöltésnek, de sokan álltak a szerencsekerék előtt is, ahol törülközőt, kulacsot és fényvisszaverő pántokat lehetett nyerni. Üres kézzel senki sem távozott.
A szombatihoz képest profibb lebonyolítású versenyt az is jelezte, hogy vasárnap sokkal több az olyan versenyző, aki a külvilág teljes kizárásával melegített a versenyre. „Reggel voltam futni" – mesélte egy idősebb férfi a barátjának.
Közben a műsorközlő történelemórába kezdett: a 10 km-es Városvédő Futás felvezetőjeként elmesélte, hogy az első Vivicittát (Éljen a város! vagy Szeresd a várost!) 1984-ben rendezték meg Olaszországban, azzal a céllal, hogy a városlakók új perspektívából láthassák lakhelyüket, felfedezzék településük eddig észre sem vett részleteit. Magyarországon 1986 óta tartják meg a versenyt.
„Gyertek, mert elkésünk!" – sürgette egy fiú a családját. Mindjárt 14 óra, kezdődik a Városvédő Futás. Óriási tömeg tódult a Hősök terére, a rajt helyszínére. „Hiába élünk ebben a városban, nézzenek szét jól, mert gyönyörű helyeken fognak futni" – mondta a versenyzőket biztató hölgy.
A tömeget zónákra osztották, így indul el a mezőny. De nem mindenki volt ilyen szerencsés. "Szerintem a versenyzés és a közösségi élmény egyaránt fontos itt a Vivicittán" – mesélte az a férfi, aki lemaradt a nevezésről, de kijött szurkolni a kollégájának.
Személyes videók a futásról
A Vivicittá minden résztvevőjének érdemes ellenőriznie a regisztráció során megadott e-mail címét, mert a Telekom és a BSI együttműködésének köszönhetően egy igazán kedves ajándék fog oda érkezni.A befutó után sikerül elkapni Staicu Simonát, aki nyolcszor nyerte meg a klasszikus Városvédő Futást. Most a második lett.
Délelőtt indultam a félmaratonon is, azt megnyertem" –
mondta jókedvűen. – Hideg van, sötét van, aztán egyszer csak előbújik a nap. Nekem a tavaszt jelenti a Vivicittá." A 46 éves bajnoknő lábában már több mint 200 ezer kilométer van, de nyitva hagyta annak a lehetőségét, hogy jövőre is rajthoz áll a Vivicittán.
Közel harmincezer nevező, és még annál is több szurkoló élvezte a versenyt. A helyenként nem túl kellemes időjárás ellenére is rengetegen látogattak ki április 8-án és 9-én a Városligetbe, hogy egy igazi közösségi élményt átélve hódoljanak szenvedélyüknek.