Képtelenség lenne minden versenyt megelőző programról részletesen beszámolni, de többek között a Szív nagykövete, Beck Mónika szervezésében Szombathelyen voltak a kis bajnokok, akik szívbetegek vagy a betegségéből már kigyógyultak.
A gyerekek sétával vagy kerékpározással igyekeztek felhívni arra a figyelmet, hogy a „szívbetegség után is van élet."
Az egy kilométeres pályát kipróbálták a kerekesszékesek, de a lelkes amatőrök is teljesítették a távot, fantasztikus élményt szerezve maguknak.
Ott volt a 38. Tour de Hongrie-n a magyar labdarúgó-válogatott rekorder kapusa, Király Gábor is,
aki szombathelyiként nem hagyhatta ki az eseményt. A Haladás labdarúgója már órákkal a rajt előtt alig tudta kivárni a kezdést.
Az indulás előtt a jó hangulat mellett azért már lehetett érezni a feszültséget is a versenyzőkön. Bár a leggyorsabb magyarnak, Szalontay Sándornak így is maradt ideje pár szót váltani a nagy rivális lengyel Adrian Teklinskivel, aki a scratch versenyszám aktuális világbajnoka.
Viszont nem mindenki jelent meg az előzetesen nevezett csapatok közül a Tour de Hongrie-n.
A bolgár Unieuro Trevigiani-Hemus1896 menői közül ketten is a kórházi ágyat nyomják, így lemondtak a szereplésről, míg az Astana Track Team a szervetőknek küldtek levelet, amelyben anyagi okokra hivatkoztak mondták le a versenyt. Egészen pontosan
a kazah pályaversenyzők az utolsó pillanatig bíztak abban, hogy meg tudja szerezni a repülőjegy árát, de nem járt sikerrel.
A prológra sokan látogattak el, így jó hangulatban sprintelhettek a versenyzők. Bár sokaknak még szokniuk kellett a sportág varázsát, ugyanis a helyi hangosbemondó sokszor kérte, hogy húzódjanak közelebb a szurkolók a kordonokhoz és tapsoljanak az indulóknak.
A pálya felett köröző közvetítő helikopter látványa is szokatlan volt magyar kerékpáros körverseny követőinek, de szerencsére rohamléptekkel fejlődik a Tour de Hongrie, így a versenyt az origo.hu élő közvetítésében, vagy a televízión követő drukkerek biztosan felejthetetlen képsorokkal lettek gazdagabbak. Itt azért érdemes megjegyezni, hogy élőben azért sokkal nagyobb élményt ad a verseny, így érdemes lesz a helyszínen követni vasárnapig a kiváló kerékpárosokat.
A prológ felhős időben, de nagy melegben és szélben kezdődött, utóbbi nagyon megnehezítette a versenyzők dolgát.
Szemmel láthatóan küzdöttek a résztvevők a pályának azon szakaszain, amikor szembeszél fújt,
így az elején nem is volt érdemes menet közben számolgatni, figyelni a tavalyi eredményeket, mert teljesen mások voltak ezúttal a pályaviszonyok. Ennek ellenére a kolumbiai Daniel Alexander Jaramillo korán megdöntötte Szalontay Sándor tavalyi idejét, így a magyar versenyzőnek fel kellett kötnie a gatyáját.
Az indulók felénél azonban már látszódott, hogy a szél többet segítette a versenyzőket, mint amennyit hátráltatta. Az idők láthatóan jobbak voltak, mint tavaly, gyorsabb volt a pálya. Már ekkor lehetett tudni, hogy még közel sincs vége a legjobb idő döntögetésének, mivel a csapatok a végére hagyták az esélyeseiket.
Nem sokkal 18 óra után végre elindult a prológ legnagyobb magyar esélyese, Szalontay Sándor is. Még hogy elindult, fantasztikus űridőt ment és 1:03.69-es idővel átvette a vezetést a versenyen.
Ezt követően minden magyar szurkoló a körmét rágta, és jöttek a kérdések, hogy vajon elég lesz-e a végső sikerhez is az idő? Sajnos utóbb kiderült, hogy válasz nem volt:
az ausztrál Scott Sunderland – aki utólag került a nevezési listára – hét tizeddel ment gyorsabb időt a magyar bringásnál. (1:02.99).
„Nagyon izgatott vagyok a sárga trikó megszerzése miatt."
Különleges győzelmet arattam. A jó teljesítményben bíztam, de a sikerre azért nem számítottam."
"Kiváló volt a pálya, nehéz technikás kanyarral. Sok érdekes szakasz áll még előttünk, remélem jó helyezésért tudok majd harcolni" – árulta el Scott Sunderland.
Persze ettől még kalapot kell emelni Szalontay Sándor előtt is, akiben idén sem kellett csalódniuk a magyar szurkolóknak.
„Elégedett vagyok a teljesítményemmel. A pályán még soha nem mentem ilyen 1000 métert, ráadásul a végére maradt levegő, amely ritka nálam. Jött egy ausztrál, aki jobb volt nálam."
"Számítottam rá, hogy valaki a sarkamban lesz, de ennyire jó időre nem gondoltam a riválisomtól" – mondta Szalontay Sándor a verseny végén.
A legnagyobb meglepetést Peák Barna okozta, aki 1:04.16-es eredményével felállhatott a dobogóra.
„Jó eredményre számítottam, de dobogóra azért nem. Komoly nagyon a mezőny, így külön örülök a teljesítményemnek."
Nagy fegyvertény a fehér trikó megszerzése is nagy szó, remélem meg tudom tartani. Az időkülönbségek nem nagyok a szerdai szakasz előtt, így nagy versengésre számítok"
– árulta el a fehér trikós bringás.
A prológot Lovassy Krisztián zárta, akinek az elsődleges célja az volt, hogy ne maradjon le a szerdai Keszthely-Zalaegerszeg szakasz előtt.
A Team Differdange-Losch kerékpárosa pedig is hozta is a "kötelezőt", a magyar bajnok is betekert a Top10-be.
Magyar szempontból tehát kiválóan indult a Tour de Hongrie. Nem csak a versenyzők teljesítménye miatt állíthatjuk, de fantasztikus napot tölthetett el az Szombathelyen, aki kilátogatott a Fő térre. A nap éremátadással zárult, folytatás holnap már az első szakasszal Keszthelyen, ahol a mai napnál is nagyobb izgalmakra van kilátás.
Eredmény:
Prológ, Szombathely, egyéni időfutam, 1 km:
1. Scott Sunderland (ausztrál, IsoWhey Sports SwissWellness) 1:02.99 perc
2. Szalontay Sándor (Bátorfi-Trek Team) 1:03.69
3. Peák Barnabás (KONTENT-DKSI Cycling Team) 1:04.16
A 751 kilométeres viadalon szerdán a Keszthely és Zalaegerszeg közötti 145 kilométer megtétele vár a 18 csapat 106 versenyzőjére, akik 25 országból érkeztek.