Nebiolót a 90-es évek elején, a lejáró televíziós közvetítési jogok újratárgyalásakor az Európai Televíziós Társaság (EBU) és a vonatkozó amerikai, ausztrál és egyéb tévétársaságok képviselői elképedve hallgatták, amint az atlétikai szövetség elnöke nagyságrendekkel több pénzt kért a következő ciklusra, mint korábban.
Gyulai István, aki 1991-től élete végéig, 2006-ig töltötte be az IAAF főtitkári pozícióját, elképedve hallgatta, mekkora összegek repkednek a levegőben.
Ám az olasz elnök mindig keresztül tudta vinni akaratát.
A nagy dobás
Az 1988-as, szöuli olimpia előtt az amerikai NBC televíziós társaság képviselői felkeresték Primo Nebiolót, és megpróbálták rávenni, hogy a férfi 100 méteres síkfutás döntőjét helyi idő szerint délben rendezzék. Az elnök közölte velük, hogy a döntőket hagyományosan délután, este szokták rendezni az atlétikában, és ezen eszük ágában sincs változtatni. Az olimpiák közvetítési jogait birtokló tv-társaság emberei azonban tovább erősködtek.
Nebiolo némi gondolkodás után kibökte, hogy van az a pénz, amiért mégis hajlandóak lennének szakítani a hagyományokkal. Csekély 20 millió dollárt kért.
A mai összegeket hallva ez semmiség. Akkoriban azonban szó sem volt ilyen pénzekről. Az elképedt televíziósok az első sokk után egy nap gondolkodási időt kértek. Másnap, ha nem is egy bőröndnyi pénzzel, de annak ígéretével léptek a tárgyalóterembe. A szöuli helyi idő szerinti 12 óra éppen az amerikai főműsoridőnek számított, és a ravasz olasz zseniális érzékkel számolt, amikor az akkoriban lehetetlennek tűnő csillagászati összeget kérte cserébe a változtatásért. Megadták neki. Meg azt a további kétmilliót is, amit azért kért, mert mint mondta, drága az ideje...
Az atlétika Hosszú Katinkái
A nemrég véget ért vizes világbajnokság előtt robbant a hír, hogy Hosszú Katinka megalapította a Profi Úszók Világszövetségét, amelynek fő célja, hogy a FINA minél komolyabb pénzdíjazásban részesítse azokat az úszókat, akik legalább egy világbajnoki elődöntőt érő eredményt tudnak felmutatni. Az atlétikában ez a forradalmi változás majd' negyed százada lezajlott, ám a zsenilális Nebiolo elébe ment a dolgoknak, és mielőtt nyíltan elkezdték volna „verni az asztalt" az atléták, bevezették a pénzdíjas világbajnokságokat. Az akkoriban megnyerhető 30 ezer dollár elég motivációt jelentett a legjobbak számára, hogy ne a pénzdíjas versenyekre „hegyezzék ki" a formájukat. Mi több, a világbajnokságokon elért világcsúcsokért járó újabb tetemes bónusznak köszönhetően egyre többen hajtottak arra, hogy az adott vb-n nyújtsák életük legjobbját.
A pénz és a rekordok önmagukban nem lettek volna elegendőek az érdeklődés fenntartásához. Kellettek ehhez olyan drámai összecsapások is, mint
az 1987-es római vb-n Ben Johnson és Carl Lewis csatája a 100-as döntőben, melyet a kanadai nyert az akkor világcsúcsnak számító 9.83 másodperccel.
Vagy a tokiói Carl Lewis-Mike Powell távolugró háború. Amelyben Lewis, az élő legenda, a 100 méter régi-új bajnoka hiába ugrotta túl a legendás,
23 éve álló, megdönthetetlennek hitt Bob Beamon-i csúcsot, jött Powell, és még nála is messzebbre szállt.
Vagy ott volt Szergej Bukba, aki zsinórban hatszor diadalmaskodott. A „Rúdugrás Cárját” ugyan egy magyar, Bagyula István rendkívüli módon megszorongatta, ám Tokióban ismét az ukrán nyakába akasztották az aranyérmet.