Annak ellenére, hogy a NOB bővítette a programot, 285 fővel csökken a versenyzők száma a 2016-os riói játékokhoz képest. A NOB elnöke, Thomas Bach elmondta, azt szeretné elérni a változásokkal, hogy a világ legnagyobb sporteseménye fiatalosabb és városiasabb legyen, valamint több nő állhasson rajthoz.
Több olyan sportágban is lesz változás, amelyik már korábban is szerepelt az olimpiai programban,
csak, mondjuk, bővültek a versenyszámok. Vívásban mindegyik szakágban lesz csapatverseny, azaz ezúttal nem szorul ki két szám a programból, atlétikában a 4x400 méteres vegyesváltó, úszásban a 4x100 méteres vegyes vegyesváltó, továbbá a férfi 800 és a női 1500 méteres gyorsúszás is bekerül a műsorba, míg kajak-kenuban Tokióban fog debütálni a női kenu. Evezésben, lövészetben, súlyemelésben, vitorlázásban, cselgáncsban és ökölvívásban úgy módosulnak a versenyszámok, illetve a létszámok, hogy a női-férfi egyensúly jobban érvényesüljön. Cselgáncsban és íjászatban lesz vegyes csapatverseny, asztaliteniszben vegyespáros, triatlonban pedig vegyesváltó.
És innen jönnek az igazi érdekességek, újdonságok.
Kosárlabdában programba kerül a 3x3-as változat. Ezek mellett pedig ott van a már említett öt új sportág, amely a program része lesz Tokióban: a gördeszkázás, a hullámlovaglás, a sportmászás, a karate
és a baseball/softball – utóbbi 2008 után lesz újra műsoron.
A gördeszkázás több évtizedes múltra tekint vissza, már szakszövetsége is létezik, ennek ellenére
sokan úgy gondolják, nehéz a versenysportok közé sorolni. Nem mellékes, hogy a fiatalok körében nagyon népszerű,
így marketing- és reklámszempontból talán sokkal jobban eladható, mint a például a birkózás. A sportág az Egyesült Államokból indult el, az olimpiai lobbija is ott a legerősebb.
Magyarországon fuzionáltak a Magyar Görkorcsolya-szövetséggel, hogy „kompatibilis" lehessen a sportág az olimpiával, így jött létre a Magyar Országos Görkorcsolya- és Gördeszka-szövetség.
Az utcai sportoknak – közte a gördeszkázásnak is – Tokió két ismert kerülete, Aomi és Ariake ad majd otthont. Az utcai gördeszka július 26-27-ig tart, a gördeszka parkban pedig augusztus 5-6. között mutathatják majd be trükkjeiket a deszkások. Valamennyi számban 3-3 kvótát osztanak az olimpiát megelőző világbajnokságon, 16-16-ot a 2020. június 1-jei világranglista alapján, és a rendező Japán is kap számonként 1-1-et. Egy nemzet számonként maximum 3, összesen legfeljebb 12 gördeszkással képviseltetheti magát.
A legnépszerűbb ma az utcai (street) stílus,
ahol a "hivatalos" megfogalmazás szerint minden olyan, az utcán is potenciálisan előforduló akadály felállítható, amin trükköket lehet végrehajtani. Leegyszerűsítve: át lehet ugrani, le lehet csúszni róla, meg lehet fordulni fölötte.
Aki egyszer zseni volt, az 51 évesen is be tud adni egy-két trükköt:
Az extrém sportok olimpiáján, az amerikai X-Games-eken ezreket vonz a lelátókra a sportág, amelynek olyan valóban ismert világsztárok viszik a hírét, mint az a Tony Hawk, aki nemcsak a sportág történetének legeredményesebb alakja, de filmsztár, tévésorozata, de még saját emojija is van, a neve alatt futó videojáték sorozat pedig már a 17. kiadásánál jár.
Egy biztos, érdekes lesz az olimpián látni a gördeszkázást:
A szörfözést Magyarországon a természeti adottságok miatt nem sokan ismerik, pedig csodálatos extrém sportról van szó. Ötletének megalkotója egy Jim Drake nevű repülőmérnök, aki 1962-ben kezdett el foglalkozni a hullámlovaglás kivitelezésével. Öt évvel később elsőként ki is próbálta az új sportágat a kaliforniai Jamaica Bay vizén. Ezt követően pedig
egyre népszerűbb sporttá nőtte ki magát.
Komoly technikai tudás birtokában
egy szörfdeszka segítségével lehet a hullámokat meglovagolni, látványos manővereket
– például a hullám által formált csőben történő, egyáltalán nem veszélytelen szörfözés – végezni. Mindezt persze vitorlák nélkül (arra ott vannak az olimpián ugyancsak szereplő szörfösök), csak a víz felhajtó- és tolóerejére támaszkodva végzik.
A látvány a hullámlovaglásban is lenyűgöző lesz:
A 2020-as tokiói olimpián két versenyszám lesz (férfi és női röviddeszka), és összesen 40 kvótát osztanak ki.
A sportmászás is egyre nagyobb népszerűségnek örvend, így nem is annyira meglepő, hogy új sportágként bekerült a 2020-as olimpia programjába.
Az ötkarikás játékokon mind a három szakág, a nehézségi, a gyorsasági és a boulder (azaz a biztosítás nélküli, kis magasságú, vízszintes) mászás helyet kap.
Az egyes szakágban elért eredményeket, nem külön-külön értékelik, hanem összesítésben. Összesen 40 kvóta áll rendelkezésre, ebből 36-ot lehet megszerezni (két hely a házigazdáé, kettőt pedig szabadkártyás versenyző kap majd).
A sportmászás, más néven falmászás a világ minden részén, így
Magyarországon is versenysporttá nőtte ki magát.
Nemzeti bajnokságokat, kupákat, valamint nemzetközi versenyeket is rendeznek, többek között világbajnokságot is, jövőre pedig az olimpián is megcsodálhatjuk.
A falmászás műfalon történik, mely egy vas- vagy faszerkezetből épült vázra szerelt furnér- OSB- vagy rétegelt-lemezből álló faldarab, amelyben menettel ellátott lyukakba szerelt fogások vannak elhelyezve. A fogások mérete, alakja és gyakorisága megkönnyíti, illetve megnehezíti a műfalon történő fel, le és oldalra jutást.
A világszerte több tízmilliósra tehető karatés társadalom
évtizedek óta várja az olimpiára kerülést. A sportág többször is ott volt az ötkarikás játékok kapujában, de az utolsó szavazásokon elbukott,
viszont Tokióban először ott lesz a programban, ami annyiban szinte már természetes, hogy Japán a sportág őshazája. A formagyakorlat (Kata), valamint 3 súlycsoporttal a Kumite (küzdelem) szerepel az olimpia műsorán, ahol összesen 8 versenyszám lesz. Nyolcvan karatés léphet tatamira majd, vagyis kegyetlen kvalifikációs küzdelem árán lehet eljutni a 2020-as ötkarikás játékokra.
De mi az a karate? Egy szabadkezes japán harcművészet, jelentése szó szerint üres kéz, értelem szerint pedig, olyan fegyver nélküli harcművészet, melyben a karatét űző tanuló saját testrészeit, de leginkább végtagjait használja fegyverként. A modern karate megalapítója az 1868-ban született Funakosi Gicsin volt. A karate elődje a vadzsramusti volt, melyet a 6. században Bodhidharma buddhista szerzetes „vitt" magával Indiából Kínába.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság a Karate-világszövetség (WKF) szabályrendszerét
1998-ban nyilvánította hivatalos sportágnak, azaz ekkor nyílt meg az elvi lehetősége annak, hogy a karate az olimpiai programba kerülhessen.
Még egy évet ki kell bírniuk a sportág szerelmeseinek, és végre láthatják az olimpián is a karatét:
A 3X3-as kosárlabda elképesztően gyorsan tett szert széleskörű népszerűségre a világon, amin nincs is mit csodálkozni, mivel
elég egyszerű a szabályrendszer, a sportág pedig gyors és nem mellesleg nagyon látványos.
Természetesen sok mindenben megegyezik a klasszikus kosárlabdával (lépéshiba, kétszerindulás stb.), mégis sok sajátossága van. A teljesség igénye nélkül nézzük a legfontosabbakat:
Nem mellékes, hogy
a magyar kosárlabda-válogatottak közül már csak a női 3x3-as csapat juthat ki a jövő évi tokiói olimpiára.
A férfiaknál és a nőknél is nyolc-nyolc válogatott szerepelhet Tokióban. A házigazda Japán alanyi jogon lesz jelen, hozzá csatlakozik a november 1-jei világranglista első három helyezettje. A fennmaradó négy hely közül egyről az egyenlőség jegyében rendezett pótselejtező dönt, háromról pedig a jövő májusi, húszcsapatos olimpiai selejtező. Ez utóbbira jutottak ki júniusban az amszterdami világbajnokság dobogósai, azaz az aranyérmes Kína,
az ezüstérmes Magyarország
és a bronzérmes Franciaország.
A magyar női 3x3-as kosárválogatott Kína elleni vb-döntője:
Biztos nagyon sok embert fog vonzani a 3X3-as kosárlabda:
A BMX-rajongól örülhetnek, ugyanis
Tokióban BMX Freestyle Park kategóriában is megmérkőzhetnek a riderek az aranyért.
A Park műfaj kialakulását a speciális sportpályák, a skate-parkok megjelenése eredményezte. Kiépítése költséges, viszont nagyon sokoldalúan lehet használni, a BMX-en kívül gördeszkásoknak, görkorcsolyásoknak és rollereseknek is pályaként szolgál. A skate-park készülhet fémből, fából vagy betonból, attól függően, hogy kültéri vagy beltéri használatra szánják.
Általában négyszög alapú területen „elemeket" állítanak fel. Minden elem más és más lehetőségét nyújtja egy adott trükk vagy ugrás kivitelezésének. Az elemek úgy vannak elhelyezve a skate-parkban, hogy a sportoló lehetőleg egy lendülettel minden elemet ki tudjon használni.
BMX-ben négy versenyszám lesz, a férfi és női Race és a szabadstílus.
Előbbiben 48, utóbbiban pedig 18 kvótát lehet szerezni.
Hogy is néz ki valójában ez a sport? Íme, a győztes Logan Martin köre a FISE (Festival International des Sports Extrêmes, magyarul az Extrémsportok Nemzetközi Fesztiválja) montpellier-i BMX Park döntőjéből.
Pályakerékpárban Madisont, vagy más néven váltót is rendeznek majd Tokióban,
amely legutóbb a 2008-as pekingi olimpián szerepelt a programban.
Ez a csapatverseny az 1899-től a New York-i Madison Square Gardenben rendezett hat napos versenyekről kapta a nevét.
A pályán 25 darab két fős csapat köröz – húsz körönként sprintelnek pontokért (4-3-2 és 1 pontért) –, a tagok pedig váltják egymást, a verseny távja 50 km.
Az egyik kerékpáros versenyez csak egyszerre, aki az alsó pályarészen teker, a másik versenyző, a pálya felsőbb részén pörgetve pihen. Amikor az alsó kerékpáros kellőképpen elfárad, váltanak, a pihenő kerékpáros lemegy a pálya alsó részére és az épp versenyző kerékpáros behúzza őt, majd felmegy pörgetni. Az ilyen váltásoknál szoktak előfordulni a legnagyobb bukások, főleg 50 versenyzővel a pályán ez igen veszélyes lehet.
A helyezések a megtett táv szerint alakulnak a teljes megtett köröket számolva – amennyiben valaki körelőnyt csinál, az többet ér, mint a szerzett pontok –, ha ez azonos, akkor a pontok alapján alakul ki a sorrend.
Pályakerékpárban összesen 189 kvótát lehet szerezni, ebben a Madisonon kívül a férfi és női sprint egyéni és csapat, a Keirin, az üldözőverseny csapat és Omnium (összetett) is beletartozik.
Íme, a verseny egy kis részlete a 2008-as pekingi olimpiáról:
A baseball hivatalos versenyszámként 1992-ben jelent meg a nyári olimpiai játékok programján, de bemutató jelleggel már több korábbi olimpián is szerepelt. A NOB 2005. júliusi szingapúri döntése alapján 2012-től lekerült a játékok műsoráról – tehát 2008-ban, Pekingben volt legutóbb –, de 2020-ban ismét ott lesz. Ahogy a softball is, amely a baseball női változata – nagyjából csak a labdában tér el a két sportág.
A baseball-softball visszakerülését segítette, hogy az amerikai kontinens mellett Kelet-Ázsiában, így Japánban is igen népszerű.
Az Egyesült Államokban a baseballt egyenesen nemzeti sportnak kiáltották ki, ráadásul az ottani profi ligában (MLB) szereplő japán játékosok óriási sztárok a hazájukban. A 2018-ban a ligába került Otani Sohei pedig egyenesen szupersztár, akiért nem csak otthon, hanem az Egyesült Államokban, azaz a legnagyobb tévés piacon is bekapcsolják a tévéket.
A baseballt két csapat játssza. A játék során a dobó egy labdát hajít a másik csapat játékosa felé, akinek azt egy ütővel kell megütnie. A játék pontozása futásból és a játékterületen található jelzések (bázisok) megérintéséből adódik.
Ami a softballt illeti, nagyjából a baseball szabályait követi, de puhább és nagyobb labdával játsszák
– innen az elnevezés, ami magyarul „puha labdát" jelent –, illetve a labdát is mindig alulról dobják.
A baseballban 144 kvóta (12 csapat), míg a softballban 90 kvóta áll rendelkezésre. A japánok legnagyobb örömére Tokióban újra olimpiai érmeket lehet szerezni ebben a sportágban. Íme, egy kis ízelítő a 2008-as ötkarikás játékokról.