A férfiak 1500 és a nők 1000 méteres számával folytatódott szerdán a magyar rövidpályás gyorskorcsolyázók számára a pekingi téli olimpia. A fiúknak - elsősorban Liu Shaolinnak - nem volt más lehetőségük, mint hogy túltegyék magukat a hétfői 1000 méteres döntő eseményein, amelyben Liu Shaoang úgy lett harmadik - és szerezte meg Magyarország történetének első egyéni olimpiai érmét -, hogy a célvonalon elsőként áthaladó testvérét, Liu Shaolin Sándort kizárták, és a teljes mezőny végére sorolták. Korábban Krueger John-Henryt - aki ebben a számban amerikai színekben ezüstérmes volt négy éve - a negyeddöntőben zárták ki, de ő Liu Shaolinnal ellentétben nem kapott sárga lapot, ezért a 14. sorolták.
A világkupa-sorozatban férfi 1500 méteren a három magyar nem áll olyan előkelő helyeken, mint a másik két, rövidebb számban,
de ennek ellenére azért reménykedhettünk ma is egy esetleges éremszerzésben. A válogatott kedden edzést tartott a Fővárosi Fedett Stadionban, azonban az előző napon sokat versenyzők, a két Liu pihenő napot kapott. Ilyen előzmények után kezdődtek meg szerdán a negyeddöntők küzdelmei.
Liu Shaolin Sándor az első futamban lépett jégre egy-egy kanadai, izraeli, orosz, lett és lengyel riválissal. A verseny hibás rajttal kezdődött, így újra kellett indítani a futamot. Másodjára már sikeresen indultak. Liu Shaolin az ötödik, hatodik helyen állt az első pár körben.
A magyar versenyző két körrel a vége előtt az élre állt, majd simán, elsőként jutott az elődöntőbe 2:09.213-s idővel, új olimpiai csúccsal!
„Fizikailag jól éreztem magam két nappal ezelőtt is és most is.
Ez az olimpiai csúcs új lendületet adhat. Reméljük, hogy ez megmarad a végéig. Nagyon sok pozitív üzenetet kaptam, az egész ország kiállt mellettem és ez nagyon jól esett.
De ezt az egészet csak én tudom helyretenni. Meg kell mutatnom, hogy én vagyok a legjobb" - mondta a negyeddöntő után Liu Shaolin az M4 Sport kamerája előtt.
Az ötödik futamban láthattuk Krueger John-Henry, aki két japán és egy-egy holland, olasz és kínai versenyzővel lépett jégre. A magyar versenyző az utolsó helyen állt a futam elején, majd öt körrel a vége előtt a negyedik helyen volt.
Végül remek korcsolyázással a harmadik helyen jutott be az elődöntőbe 2:12.525-s idővel.
A hatodik futamban is volt kiért izgulnunk, a friss bronzérmes Liu Shaoang kínai, francia, olasz, brit és orosz ellenfelet kapott. Shaoang az első körökben a negyedik helyen állt kényelmes kezdéssel, majd öt körrel a vége előtt az ötödik volt.
Végül négyen maradtak, a magyar versenyző szépen tört előre, és a második helyen jutott az elődöntőbe 2:15.376-s idővel.
Az első elődöntőben Liu Shaolin Sándor lépett a jégre kanadai, orosz, izraeli, koreai, holland és belga riválisával. A magyar klasszis szinte rögtön az élre állt, majd az első három helyen ment.
Öt körrel a vége előtt a második helyen állt, végül ebben a pozícióban ért be a célba, és 2:10.685-s idővel a döntőbe jutott.
A második elődöntőben Krueger John-Henry holland, japán, koreai, orosz, kanadai és lett ellenféllel küzdött. A magyar sportoló a negyedik volt az első körökben, majd héttel a vége előtt feljött a második helyre. Sajnos a holland Sjinkie Knegt megbillentette,
így kiszállt a továbbjutásért folytatott harcból, és végül a holland kizárása után ötödikként került a B-döntőbe 2:18,671-s idővel.
Liu Shaoang a harmadik elődöntőben volt érdekelt, méghozzá kanadai, kazah, koreai, olasz, kínai és brit riválissal a jégen. A magyar versenyző az első körökben hárulról figyelte az eseményeket, de egy ütküzés után feljött a harmadik helyre.
Öt körrel a vége előtt az élre állt, és senkitől sem zavartatva futamgyőztesként jutott a fináléba 2:12.519-s idővel.A fináléba a továbbjutattások miatt tízen kerültek be, amely csúcsot jelentett.
A hatfős B-döntőben Krueger John-Henry azért harcolhatott, hogy legalább a 11. hely meglegyen összesítésben. A magyar versenyző hátul ment az első körökben, de ezt követően a második helyre lépett előre.
Öt körrel a vége előtt a harmadik volt, végül az első helyen zárt, megnyerte a B-döntőt 2:18.059-s idővel és összesítésben a 11. lett.
A tízfős fináléban két magyarnak is szurkolhattunk tehát, ugyanis Liu Shaoang és Liu Shaolin Sándor is bejutott. A rendhagyó fináléban az elején élre állt a két magyar, öt körrel a vége előtt már nem voltunk az első háromban.
A végén hatalmasat küzdött mindkét Liu testvér, de végül az érem nem jött össze. Liu Shaoang a 4. lett 2:09.42-s idővel, míg Liu Shaolin Sándor a 6. helyen végzett 2:09-97-s idővel.
A győzelmet a dél-koreai Hvang Te Hon szerezte meg.
„Ez a nap arról szólt, hogy fel tudtunk állni abból, ami az elmúlt napokban történt. Kicsit
mellénk állhatott volna a sors az elmúlt napok miatt. Igazából, ugyanolyan dolgok történtek, mint hétfőn, de most érdekes módon senkit nem zártak ki. Majd odamegyek a bíróhoz, és azt kívánom neki, hogy remélem jól tud majd aludni
– mondta az M4 Sport kamerája előtt Liu Shaolin Sándor. - Még mindig bennem vannak a dolgok, remélem
az olimpia után írok egy hosszabb üzenetet egy magányos éjszakámon.
Örülök az olimpiai rekordnak, nagyon jó formában vagyunk, de ma a végére elfogytam, mert nem ez a fő számunk" - tette hozzá.
„Nagyon nehéz döntő volt, erős mezőnnyel, mindenki megérdemelte, hogy itt legyen. Nem ez a fő távunk, nem erre készültünk. Sikeres nap volt, mert jól versenyeztünk. Kiadtuk magunkból mindent, ebben most ennyi volt" - árulta el Liu Shaonag.
A vegyesváltóval szombaton bronzérmes Jászapáti Petra - aki 500-on hétfőn hetedik lett - és Kónya Zsófia (21.) ezúttal 1000 méteren szerepelt. Előbbi 17., utóbbi pedig 23. volt a vk-ban. Jászapáti a Liu testvérekhez hasonlóan kedden pihenhetett.
A selejtező harmadik futamában Kónya Zsófia kínai, holland és francia riválisával lépett jégre. A magyar versenyző az első körökben
a harmadik helyen állt, majd ütközött a holland a Xandra Velzeboerrel és kicsúszott. A bírók úgy döntöttek, nem történt szabálytalanság, így számára véget ért a verseny.
"Nagyon nagy hiányérzet van benne, sajnálom, nem tudok most sokat mondani.
Próbáltam előzni a hollandot, és összerúgtunk. Pedig jó erőben éreztem magam. Felszabadultam, nem volt a görcsös szorongás, ezért is különösen bosszantó"
- mondta Kónya Zsófia az M4 Sport kamerája előtt.
Jászapáti Petra a nyolcadik futamban volt érdekelt, akinek amerikai, olasz és lengyel ellenfele volt. A magyar gyorkorcsolyázó azonnal az élre állt, majd három körrel a vége előtt a második volt. Jászapáti a végét is meghúzta, és
Kristen Santos mögött végül a másdik helyen továbbjutott 1:28.392-s idővel, országos csúccsal.
Férfiak, eredmények, magyarok:
1500 m, negyeddöntő
1. futam: Liu Shaolin Sándor, 2:09.213 (olimpiai rekord) - elődöntőbe jutott
5. futam: Krueger John-Henry, 2:12.525 - elődöntőbe jutott
6. futam: Liu Shaoang, 2:15.376 - elődöntőbe jutott
elődöntő
1. futam: Liu Shaolin Sándor, 2:10.685 - döntőbe jutott
2. futam: Krueger John-Henry, 2:18,671 - B-döntőbe jutott
3. futam: Liu Shaoang, 2:12.519 - döntőbe jutott
B-döntő: Krueger John-Henry, 2:18.059 - 1. hely, összesítésben 11. pozíció
Döntő
Liu Shaoang, 2:09.42 - 4. hely
Liu Shaolin Sándor, 2:09-97. 6.hely
Nők, eredmények, magyarok:
1000 m, selejtező
3. futam: Kónya Zsófia - idő nélkül kiesett
8. futam: Jászapáti Petra, 1:28.392 (országos csúcs) - továbbjutott