Európa egyik legrangosabb golfversenyét, az 1912-ben alapított Spanyol Opent idén február 28-a és március 5-e között rendezték az Infinitum Golf Lakes golfpályán. Ahogy korábban írtuk, ide magyar játékos még soha nem jutott el, hiszen már benevezni sem könnyű. A többnapos megmérettetésre kizárólag világranglista helyezés alapján kvalifikálhatnak a jelentkezők. Idén 275 golfozó szeretett volna indulni, de csak 120 üthetett el az első napon, köztük a 19 éves magyar tehetség, ifj. Sárközi Richárd is.
A 6 napos verseny 2 fő részből ált. Az első két napon mindenki stroke playt játszott, amelynek az eredményei alapján a legjobb 64 indulhatott match playben.
Mi a stroke play és a match play?
Stroke play
A stroke play vagy más néven „Medal Play" a golf egyik játékformája, amelyet 1759-ben, St. Andrewsban találtak ki. A stroke play-nél az a játékos győz, aki a legkevesebb ütésszámot („Score") éri el a meccs egyes fordulóiban. Egy forduló általában 18 lyukat jelent, de 2006 óta léteznek 9 lyukas fordulók is. A legtöbb profi torna négy fordulóból áll, amelyeket csütörtök és vasárnap között bonyolítanak le. Az amatőr meccsek általában egyfordulósak, de a golfklubok saját bajnokságain, gyakran több nap alatt több fordulót is lejátszanak.
Match play
A match play a golf másik játékformája, amely a stroke play 1759-es megjelenéséig egyedüliként létezett. Két játékos, vagy két kétfős csapat játszhatja. Mindkét fél a lehető legkevesebb ütésszám („score") elérésére törekszik, a lyuk megnyerése egy pontot ér. Ha felek azonos score-t érnek el, akkor mindketten fél pontot kapnak. A meccset az a fél nyeri, aki az adott fordulóban legtöbb lyukat nyerte meg. Egy forduló általában 18 lyukat jelent, de 2006 óta léteznek 9 lyukas fordulók is.
A magyar golfozó élete egyik legjobb játékával a 33. helyen végzett, amely jelentős siker a magyar golfvilágnak.
Amikor felszálltam a repülőre az volt a célom, hogy bejussak a legjobb 64 közé, vagyis túléljem a CUT-ot, ne essek ki, folytathassam a játékot, ehhez képest még a saját elvárásaimat is felülmúltam. Őszintén mondom, nem gondoltam, hogy ilyen jó helyezéssel fogok hazatérni, hiszen az utolsó helyen fértem be a verseny indulói közé! Fogalmazzunk úgy, éppen hogy beestem egy nagyon komoly mezőnybe, mégis közel 110-120 olyan játékost magam mögött tudtam hagyni, akik papírforma szerint jobb esélyekkel indultak, mint én"
– magyarázza az egyik legtehetségesebb fiatal magyar golfozó, akinek az édesapja is jelentős sikereket ért el a világ egyik legtechnikásabb sportjában.
Id. Sárközi Richárd ma már sikeres, keresett golfedző.
Számtalan tanítványa nyert kupákat, bajnoki címeket. A legeredményesebb golfozója viszont a fia, akinek a Spanyol Openen caddie-zett is, vagyis vele sétált a pályán, vitte utána a bagjét és benne a golfütőit, de ami a legfontosabb, hasznos tanácsokkal látta el verseny közben.
Sokat hozzátett a játékomhoz, hogy az édesapám végig segített nekem, főleg abban a zord időben. Az első napi stroke playen 30-50 km/h-s szél fújt, úgyhogy volt olyan is, hogy egy szakasszal arrébb kellett állnom a drive előtt, hogy az én fairwayemen landoljon a labdám"
– árulta el a golfkörökben csak kicsi Ricsinek nevezett golfozó, aki gyerekként fogott először ütőt a kezébe és mára a profivá válás útjára lépett. Az amatőr golfversenyeken vannak játékost/játékot segítő eszközök. Ilyen a lézer, amely megmutatja,
mekkorát kell ütni, vagyis milyen távol van a labda a lyuktól.
Emellett minden komolyabb pályának van olyan farzsebbe illeszthető füzete (yardage book), amely rajzokat és adatokat tartalmaz az egyes szakaszokról. Egy „nagy" golfpálya 18 szakaszos, de létezik ennél kisebb 9 és nagyobb, 36 szakaszos is. Ha valaki tud pályatérképet olvasni, még azt is látja rajta, hogy a lyuk közelében, vagyis a greenen, merre „törik a talaj", hol vannak a breakek, és ez alapján merre kell puttolnia, hogy a labda jó eséllyel a lyukba guruljon.
Ezen a versenyen, ahogy a profiknál sem lehet, lézert nem használhattunk, csak yardage bookot, vagyis a pályatérképen kellett kiszámolnunk, hol helyezkedik el a pin, ami mellé minden nap adtak egy pin pozíciót ahhoz képest, hogy a lyukak hova voltak fúrva. Ezt kellett még hozzáadnunk az adatokhoz, és aztán leléptük, hogy mennyire vagyunk a zászlótól. Ez egy profi színvonalú verseny volt."
A professzionalizmus egyébként abból is kiderül, ahogy a játékosok viselkedtek a pályán. A magyar amatőr golfversenyeken gyakori, hogy az együtt induló flight társak beszélgetnek két ütés között, mondjuk sétálás közben.
A Spanyol Openen mindenki komoly volt a pályán és csak a játékra, a jó eredményre fókuszált.
Léteznek folyamatos golfmúlttal rendelkező nagy golfnemzetek. A skótok, angolok, németek mellett a franciák is ilyenek. Ifj. Sárközi Richárd fligthjában is voltak franciák, akik ledöbbentek attól,
milyen hosszúak a magyar tehetség első nagy ütései,
az úgynevezett drive-jai, amiről híres.
Volt olyan szakasz, azt hiszem, a 12-es, ami 430 méter hosszú. Ezt a flight társaim a driver után vagy egy 7-es vassal vagy egy annál nagyobb ütővel játszották meg. Én a driverem után a gap wedge-emet vettem elő. Ki merem jelenteni, hogy tudtam kamatoztatni azt, hogy alapvetően hosszú ütő vagyok, tudtam kamatoztatni a drive távolságaimat"
– magyarázta boldogan és azt is hozzátette, hogy nem nagyon voltak rossz ütései a három nap alatt.
Inkább rossz döntésekbe mentem bele, de abból sem volt nagyon sok. A baj az, hogy annyira komoly volt a mezőny, hogy kis hibákba sem lehetett belemenni, mert azonnal meglátszott az eredményen. Ezen a szinten már nem nagyon hibáznak a játékosok. Bár még amatőrök, de mind profik szeretnének lenni"
– mondta Ifj. Sárközi Richárd, és kihangsúlyozta, hogy a Spanyol Open az egyik utolsó lépcsőfok az amatőr golfvilágban a profivá válás előtt.
Ezzel nem azt szerettem volna mondani, hogy a következő versenyemen már profiként indulok, hanem azt, hogy megtapasztalhattam, hogy az európai golfszínvonalhoz képest hol tartok. És nagyon pozitív visszajelzés volt számomra, hogy Európa top elit játékosai között megállom a helyem magyar játékosként"
- tette hozzá, majd arról beszélt, hogy sosem titkolta, hogy ő is profi szeretne lenni és ezért mindent meg is tesz. Tervei szerint az idei golfszezon végén elindul a DP World Tour Qualifying Schoolon, amely az első állomás a profi golfozói karrier felé vezető hosszú úton. Ez három stage-ből, állomásból áll és mindegyik versenyen 18 játékos kerül föl a következő szintre. Amint egy golfozó eljut a harmadikra,
már küldik is neki a Europen Tour kártyáját, amivel a profi európai golfversenyekre is benevezhet.
Addig viszont még számtalan lehetősége van arra, hogy fejlessze a tudását. Ifj. Sárközi Richárd nem titkolja, hogy hazai szövetségi versenyeken is indul idén, de próbál minél több külföldin jó eredményt elérni.
Továbbra is az elit játékosok között szeretném megmérettetni magam, hogy minél több rutinra tegyek szerint, szerintem ez nagyon fontos"
- magyarázta.
Már készül a Francia, a Svájci, a Német és a Cseh Openre, hogy aztán az európai versenyeken és talán egy PGA Tour versenyen is elindulhasson.
Ezzel hazánk végre újra felkerülhetne a világ golftérképére, ahol a két világháború között már voltunk.
A tehetsége megvan hozzá.