A Papp László Sportarénától bő tízpercnyi sétára található a Hungarian Championship Wrestling (HCW) küzdőterme (Dojo), amely a legelső edzőterem Magyarországon, amely pankrátorokat képez. A szövetség ügyvezetője, Turger Dávid fogad minket. A 190 cm magas kreatív igazgató maga is pankrátorkodik, és külföldön, főleg Lengyelországban, oktatja a pankráció rejtelmeit.
"A Hungarian Championship Wrestling 2010-ben alakult, és egy bokszgála keretében zajlott le az első pankráció mérkőzés.
Az első saját műsorunk szintén ebben az évben zajlott egy sörkertben, ami az első igazán nagy lépés volt számunkra
- mondta el Turger Dávid.
Néhány évvel később egy nagyobb kereskedelmi televíziós csatorna négy nagyobb gálájukat is sugározta, és így rengeteg emberhez eljutottak a tévé képernyőjén keresztül. A HCW ügyvezetője szerint sokan ennek hatására jelentek meg az edzőtermükben, hogy szeretnének pankrátorok lenni.
Később a „Véres November" eseménysorozat keretében több, országos ismertségű hazai tartalomgyártóval (Youtube) dolgoztunk együtt, ami szintén sokat emelt a népszerűségünkön. A debreceni VR, Radics Peti, Nessaj, és Paplovag nagyon komolyan vették a küzdelmeket, és eszméletlen jó hangulatot csináltak. Volt asztaltörés, de billentyűzeteket is szétvertek az egyik „gonosz" pankrátor fején"
– nyilatkozta Turger Dávid. A legrégebben futó brand azóta is minden évben a magyar pankráció legnagyobb érdeklődéssel várt műsora. A beszélgetés közben lassan megérkeztek az edzésre fiatal pankrátorok, és egy igazán professzionális, 6 méter x 6 méteres ringben kezdték el gyakorolni a mozdulatokat és a fogásokat.
A tizenhárom éve alakult HCW hitvallása, hogy megteremtse a pro-wrestling magyarországi arculatát. Emellett megismertetni az emberekkel ennek a meg nem értett művészetnek a lényegét, és szórakoztatni mindig és mindenáron.
A pankráció, ahogy mi hívjuk pro-wrestling (díjbirkózás), sokszor feszegeti a határokat. Akkor válik igazán különlegessé, amikor képes behozni a valóságot az előadóművészetbe. Ezáltal sokszor hozzá tudunk nyúlni társadalmi témákhoz és elgondolkodtató dolgokhoz, akár közéleti vagy politikai szempontok alapján is
- válaszolta Turger Dávid a pankráció lényegét firtató kérdésünkre.
A szervezet ügyvezetője szerint ezt nem minden esetben úgy kell elképzelni, hogy csak egy adott oldal számára szolgáltat igazságot a pankráció. Sokkan fontosab, hogy a pro-wrestling kérdéseket tud felvetni.
A világon ezt a műfajt a művészeti kategóriák (art) közé sorolják. Nem versenysport, nem az nyer, aki erősebb, mint a másik. Nem riadunk vissza attól, hogy kényesebb témákhoz is hozzányúljunk a szórakoztatás oltárán
- árulta el a HCW ügyvezetője.
Időközben egy páros mérkőzés (Tag Team) vette kezdetét a ringben. Az egyik párban egy fiatal lány és egy fiú, a másik kettősben pedig két fiú vett részt a küzdelemben.
A pankrátorok óriási ütések és hatalmas csatakiáltások közepette sokszor nekidobták magukat a ringköteleknek,
és ebből energiát nyerve rohanták le az ellenfelüket.
Az amerikai sportokban (NFL, NHL, NFL, MLB) ismert egy kifejezés, a Halhatatlanok Csarnoka (Hall of Fame). De vajon a magyar pankráció történetében voltak olyan személyek, akik sokat tettek a műfaj népszerűsítéséért, és nevük örökre beírodott a magyar pankráció történelemkönyvébe? Kérdésünkre Turger Dávid elárulta, hogy a Hall of Fame, akárcsak a legnagyobb amerikai szervezetnél, a WWE-nél (World Wrestling Entertainment), a legmagasabb kitüntetéssel jutalmazott pankrátorok címét jelöli.
A mi szervezetünknél évente egy ilyen beavatás van, de ez sem kötelező jellegű
- árulta el a szervezet kreatív vezetője.
Elsőnek mindenképpen meg kell említeni „Európa bikáját", azaz Wéber Árpádot. Ő volt az, aki itthon megpróbálkozott a pankráció meghonosításával, de sajnos nem tudta ezt megfelelően tálalni a magyar embereknek
- mondta el Turger Dávid. Wéber Európa szerte számos országban ringbe szállt, majd Mexikóba is meghívást kapott, ahol világbajnoki címet szerzett. Ezt a címet 37-szer védte meg. Bajnoki regnálásának egy komolyabb lábsérülés vetett véget, így elbukta az övet Ray Mendosával szemben és visszatért Európába.
Sérülése miatt már főleg promoterként dolgozott, de a saját maga által szervezett show-kon rendszerint fel is lépett. Ekkor profi-birkózó csapattársa Molnár József volt,
akivel a „Hungarian Horsemen" csapatot alkották, magyar népviseletben és ostorral vonultak be a ringbe mindenhol Európában.
Wéber Árpád több kísérletet is tett a pro-wrestling meghonosítására és népszerűsítésére hazánkban, mely a két világháború között sikeresnek bizonyult, ám a szocializmus térnyerésével a műfaj gyakorlatilag eltűnt Magyarországon. A berlini fal nyugati oldalán virágzott a pankráció, a keleti oldalán a pankrációt inkább egy kamu verekedésnek gondolták sokan.
Sajnos ez a sztereotípia megszilárdult. Az embereknek nem sikerült úgy tálalni ezt, mintha egy színházban lennének, ahol az előadások alatt megütik egymást a birkózok, fájnak a dobások, stb. Azok a dolgok, amik a filmekben el vannak játszva, nálunk megtörténnek élőben. Nem sport, hanem előadóművészet, és ez nem ment át az embereken, mert úgy érezték, hogy átverik őket"
- nyilatkozta a HCW egyik első embere.
Wéber Árpád 2010. augusztus 2-án hunyt el Budapesten, 68 évesen. Neve a mai napig világszerte ismert, külföldön a pro-wrestling egyik európai legendájának tekintik.
Tizenhárom éve mi nagyon komolyan dolgozunk azon, hogy mindenki értse és lássa, hogy mi is a pankráció. Megkérdőjelezhetetlen Wéber Árpád szerepe, „Európa bikájának" munkája rengeteget számított a mai magyar pankráció kialakulásában. Nagy tragédiája a sorsnak, hogy ő abban az évben halt meg, amikor a magyar pankráció szakmai szövetsége 2010 nyarán megalakult
- árulta el Turger Dávid.
Wéber Árpád özvegye elárulta, hogy egy ring a mai napig ott áll a kertjükben, és ott voltak felakasztva Árpi bácsi csizmái (wrestling boots) is, amelyek ikonikus részei egy pankrátor mérkőzésnek
– tette hozzá a HCW ügyvezetője. Európa bikája mellett ki kell emelni az olimpiai bajnok magyar birkózó Növényi Norbert apját, idősebb Növényi Norbertet. Az 1952-es tokiói birkózó világbajnokság negyedik helyezettje 1957-ben döntött úgy, hogy profi pankrátornak áll. Az idősebb Növényi 1957 és 60 között bejárta egész Nyugat-Európát: „Fehér Angyal" néven legjelentősebb sikereit Németországban érte el.
Profi birkózói karrierjének egy promoter vetett véget, aki Bielefeldben ellopta az összes pénzüket, így Növényi hazatért Magyarországra. 1960-ban visszatért az amatőr birkózáshoz, majd edző lett. Turger Dávid kiemelte még Nemessányi Roland (Koppány) szerepét is, aki egészen a kezdetektől szervezője, marketingese, és segítője volt a magyar pankráció alakulásának. Koppánynak a pankrátori karrierjét 2017-ben egy térdsérülés miatt kellett lezárnia.
A páros mérkőzés végén egy öltönyös férfi, bizonyos Sitgan Pali lépett a szorító kötelei közé. Pali mikrofonnal a kézben felkonferálta a következő mérkőzés két főszereplőjét. Elsőként egy vékonyabb, sportos fiú, Maokai lépett ki a függöny mögül, aki hangos zenére őrült grimaszokkal hergelte a közönséget.
Pár pillanat múlva a fiatal pankrátor egy hatalmas ugrással a ring közepén termett, és türelmesen várta az ellenfelét.
Nem sokat kellett várni, hirtelen berontott a helyiségbe a 120 kilós Gulyás Öcsi, aki a szorító kötelek előtt egy bikaszarvat formálva tüzelte a nézőket.
A két fiatal pankrátor nem sokkal később egymásnak esett: karfeszítések, szorítások, és testre mért csapások jellemezték a küzdelmüket. A két birkózó a közönség minden egyes rezdülésére reagált: láthatóan a show-nak nemcsak a pankrátorok, hanem a nézők is a részei, akik bekiabálásokkal vagy tapssal éltették kedvenceiket.
Sokféle emberből áll a közönségünk. A boksznál és a ketrecharchoz képest a pankráció kedvelői közé különböző életkorú emberek tartoznak, köztük sportolók is. Rengeteg olyan rajongó van, akik szeretik a képregényeket, a hőseposzokat, vagy a szuperhős-filmeket (Marvel, DC). A popkultúra világában elmélyülő emberek imádják a pankráció mérkőzéseket, és ők vannak a legtöbben, akik rajonganak ezért a műfajért"
- árulta el Turger Dávid, aki az egyik sporttelevízióban közvetített bokszot, ketrecharcot, és pankrációt is.
A pankrációt az előre megírt jelenetek miatt sokan komolytalannak tartják, pedig a stilizált verekedések mögött valós sportteljesítmény rejtőzik.
A HCH ügyvezetője szerint minél többet űz ezt a sportot az ember, annál nagyobb az esélye, hogy komolyabb sérülést szenved. A pankrátorok nyolcvan százaléka másképp néz ki, mint a testépítők. Utóbbiak az ilyen típusú terhelések során könnyebben megsérülhetnek, mivel a pankrátorok masszívabb testarányokkal rendelkeznek.
Közben óriási puffanások hallhatóak a ring felől, a mázsás súlyú Gulyás Öcsi teste hatalmasakat dobban a ring padlóján. Turger Dávid elárulta,
hogy a térd az egyik legkritikusabb pontja egy pankrátornak, mivel az ízületeket nagyon megterheli a küzdelem.
A ringben lévő mérkőzések során a váll az állandó emelések miatt mindig fáj. A nyak szinte az összes pankrátornak sérült már korábban a rengeteg eséstől.
Tavaly az egyik mozdulatomnál megsérült a könyököm, mivel rosszul értem földet. A könyököm a másik irányba hajlott, és majdnem eltört, de szerencsére megúsztam a dolgot. Az ízületi és izomfájdalmak nagyon gyakoriak ebben a műfajban"
- árulta el Tihanyi Péter, aki bő tíz éve foglalkozik pankrációval, és egy konzolon látott videójáték miatt vágott bele a birkózásba.
A következő mérkőzésre egy újabb nehézsúlyú pankrátor, a 120 kilós Ozzy Spencer egy bajnokoknak járó övvel a kezében érkezik meg. Persze egyből megjelenik a kihívó és a menedzsere,
aki erőszakkal el akarja venni a győztesnek járó trófeát a bajnok kezéből.
Nem sokkal később egymásnak estek a felek a ringben, és a hatalmas puffanások jelzik, hogy itt bizony már vérbeli profikról van szó:
minden egyes csapás, karfeszítés, vagy válldobás után fájdalmas arccal folytatják a meccset,
a közönség pedig extázisba került.
Van egy áldozat jellege a pankrációnak, és ez is hozzátartozik a műfaj szépségéhez. Azért tud kialakulni egy különleges hangulat a küzdőtéren, mivel a pankrátorok áldozatot mutatnak be. Fájdalommal, sérüléssel, a testük amortizálásával mutatják be azt az előadást, amit az emberek látnak. Ennek van egy különleges hangulata. A nézők érzékelik azt, hogy itt egyfajta áldozatbemutatás történik, ami picit vallási (szakrális) jellegű"
- mondta el Turger Dávid, aki végig fokozott figyelemmel figyelte pankrátorait a felvétel alatt.
A WWE-ben (World Wrestling Entertainment) a világ száz legjobb pankrátora szerepel, akiket a világ különböző helyeiről szereznek meg és alkalmaznak. Rengeteg független pankrátor van, aki hétvégente sportol, hétköznap pedig dolgozik.
Csomó adrenalin van a meccseken, és nem kell hozzá százezer ember előtt birkózni, hogy olyan hangulatos legyen az atmoszféra. A küzdelmek után viszont vissza kell zökkenni a valóságba, és ezt is kell tudni kezelni az embernek. A pankrátor című film nagyon jól rávilágít arra, hogy milyen hatással van valakire, akinek ennyire lifteztetnie kell a saját személyiségét és életkörülményeit. Az egyik pillanatban ünnepelt sztár, majd mikor kijön ringből, elmegy dolgozni napközben, mert rákényszerül, hogy pénzt keressen"
– mondta el Turger Dávid az amerikai pankrátorok mindennapjairól.
A bajnoki övet birtokló Ozzy Spencer végül legyőzte ellenfelét, és Sitgan Pali felkonferálta az utolsó mérkőzést. A közönség által kevésbé kedvelt 105 kilós Dover a sármos szépfiú szerepében tetszelgő Tóth Bencével (BT) csapott össze a ringben. BT egy elképesztően provokatív bevonulással hergelte az ellenfelét, a kísérő zene szintén sokat nyomott a hangulaton. Ennek ellenére a nézők imádták a fellengzős stílusú birkózót, aki egy övvel a kezében flangált be a ringbe.
Doveren közben látszott, hogy teljesen szétveti a düh és az ideg, mivel a közönség soraiból több beszólást is kapott. A két pankrátor kis idő múlva összecsapott, és a meccs elején Dover felülmúlta ellenfelét.
Arra a kérdésünkre, hogy mennyire kellenek küzdősport-alapok ahhoz, hogy valaki jó pankrátor legyen, picit meglepő választ kaptunk a szervezet egyik első emberétől.
Nagyon sok fiatal van, akik a pankrációval kezdik el a sportos életüket, és mindent itt tanulnak meg. A pankrációhoz remek alapokat tud adni, ha valaki már volt atléta vagy a légtornász. Ezek a sportágak a testkoordináció miatt nagyon jól passzolnak a birkózáshoz. A jégkorong vagy az amatőr futball is jó, mivel ott az ütközésekhez szokik hozzá az ember. A küzdősportokból át lehet hozni a gurulást, az eséstechnikákat"
- árulta el Turger Dávid. Az egyik fiatal pankrátor, Tihanyi Péter több sportágat is kipróbált előtte: kung-fuzott, gördeszkázott, úszott, és atletizált is.
Ez adta meg azt a pluszt, amit mindig is kerestem. Magabiztosságot és erőnlétet kaptam az edzések során. Ráadásul nagyon sok új barátra is szert tettem, miközben sokat tanultam a pankráció során a dolgok emberi oldaláról"
- árulta el Tihanyi Péter.
A HCW-nél kezdő, haladó, és középhaladó csoportok vannak. Minden csapatnak két edzése van egy héten. Péntekenként van „grapling-edzés", ami egy keveréke a birkózásnak, a brazil dzsiudzsicunak, és a dzsúdónak. Ide mindig egy vendégedző érkezik, és küzdősportra tanítja a pankrátorokat.
Egyébként a legtöbb fogásunk valós helyzetben is alkalmazható, de mi nem úgy adjuk elő, hogy a másik komolyabban megsérüljön. A tanítványaink nagyon élvezik, és jól jön, ha az ember megtanul még egy harcművészetet is edzés közben"
- mondta el Turger Dávid. Közben óriásit fordult a kocka a mérkőzésen: bár BT fölénybe került Doverrel szemben, de a szakállas birkózó testvére, Icarus egy álnok csellel óriási ütést mért a fiatal bajnokra, majd elbújt a ring előterében. A közönségnek persze nem tetszett a dolog, és óriási fújolással reagált a piszkos trükkre.
A bíró nem vett észre semmit, és a birkózók folytatták a hatalmas ugrásokkal tarkított meccset, amit óriási küzdelemben BT nyert meg.
1993 óta nézek pankrációt, és rengeteg mindent láttam. Ez nagyon inspiráló, de egy az egyben semmit nem veszünk át. Általánosságban elmondható, hogy minden szervezet próbált átvenni műsorötleteket. Azt tartom fontosnak, hogy az ötlet magját alakítani kell, hogy más legyen, mivel az már kellemetlen, ha ugyanazt a műsort adjuk le, mint amit már korábban láttak"
- nyilatkozta a HCW kreatív igazgatója.
Turger Dávid elmondása szerint az évtizedek alatt sokat változott a pankráció. Régen nagyon heroikus volt ez a sport, és a színes ruhákba öltözött pankrátorok rengeteg szteoridot használtak.
Ma már kevésbé olyan, mintha felcsapnál egy régi Marvel-képregényt. Korábban is voltak kemény hardcore-meccsek, sok vérzéssel. Most egy egészséges középúton élünk, mivel nagyon valósághű karakterek vannak a showk alatt. Egy pankrátor például azért legyen gonosz, mert oka van az lenni, nem pedig a ráosztott szerep miatt"
- mondta el a HCW ügyvezetője.
A pankráció számomra kreatív, innovatív, és szélsőségesen művészi. Egy olyan előadóművészet, amit több tud lenni az általam egyébként imádott, színháznál: amit előadunk, az nem eljátszva van, hanem fizikailag és lelkileg is megéljük. Ez adja meg a hitelességét. Az áldozat pedig kézzelfoghatónak tűnik"
- zárta le mondandóját Turger Dávid, aki ezt követően felállt, és a ring felé sétált.
A Renegade művésznevű pankrátor ezt követően belépett a küzdőtérre, majd egy bő ötperces monológ után leütötte a győztes BT-t, aki sokáig elképedve üldögélt a ring közepén. A történet folytatása május 27-én, a Dicsőség Napja nevű nagy gálán derül majd ki, amit a Kellner Ferenc Sportközpontban rendeznek meg.