A magyar birkózócsapat a szokásosnál talán kisebb, de szinte mindenki világbajnok vagy éppen vb-érmes, netán Európa-bajnok. Bácsi Péter, a Magyar Birkózó Szövetség szakmai igazgatója csak egy nagyon kis terhet tett az ötfős csapat vállára: a kétszeres Európa- és világbajnok sportvezető ugyanis azt mondta, hogy egy érem a minimum elvárás a csapattól, de nyilván senki nem fogja bánni, ha ennél gazdagabb lesz a termés.
„Egy biztos: fizikailag rendben vannak a versenyzők. Egyelőre nem látom rajtuk, hogy nagyon stresszelnének, görcsölnének, és ez fontos, hiszen nagyon befolyásol mindent, hogy mentálisan milyen állapotban lépnek szőnyegre. Mindenki megtette a tőle telhető legtöbbet, bízom abban, hogy ha a legjobbjukat nyújtják, akkor az olimpia után elégedetten és boldogan beszélhetünk a történtekről” – mondta a szövetség oldalának Bácsi.
Lévai Zoltán
A magyarok közül elsőként a 77 kilós kötöttfogású Lévai Zoltán lépett szőnyegre. A Budapesti Honvéd 28 éves versenyzője világ- és Európa-bajnoki ezüstérmesként kiemeltként léphetett szőnyegre kedden, és a legjobb nyolc közé jutásért ugyan kis különbséggel, de a 2-1-es végeredmény ellenére nagyon magabiztosan győzte le a török Burhan Akbudakot, aki még 82 kilóban nyert világbajnoki címet.
A magyar birkózó a folytatásban az azeriek friss vb-ezüstérmes klasszisával, Sanan Suleymanovval nézett szembe, akivel a januári zágrábi rangsorverseny döntőjében csapott össze legutóbb, ott azonban sérülés miatt Lévai kénytelen volt feladni a küzdelmet. Ezúttal végig ment a meccs, amit az azeri azzal nyert meg, hogy ő szerezte az 1-1-re végződő küzdelem utolsó pontját. Ezzel a vígaszágra küldte Lévait, ahonnan már nem ment tovább, mert azeri nagyon simán kikapott a kazah Zsadrajevtől, így a magyar birkózó számára véget is ért a párizsi szereplés.
Losonczi Dávid
A magyar csapat legnagyobb (arany)éremesélyese Losonczi Dávid. Az Erzsébeti Spartacus MTK 87 kilós kötöttfogásúja még csak 24 éves, de már felnőtt világbajnoki arany- és bronzérmesként érkezett Párizsba, ahol szintén az aranyérem egyik legfőbb esélyese.
Szerintem magától is aranyérmet vár. Úgy vélem, regnáló világbajnoktól reális elvárás, hogy akár a dobogó felső fokára álljon, de tudjuk, hogy az olimpia mindig más, mint bármelyik verseny, neki ráadásul ez az első ilyen viadala.
Egyelőre jól kezeli a helyzetet, magabiztos. Remélem, ugyanazt a remek birkózást láthatjuk tőle, amelyet a tavalyi világbajnokságon vagy akár most júniusban, a budapesti Polyák Imre–Varga János-rangsorversenyen. Ha így lesz, akkor valóban reális esély van rá, hogy az ő nyakába kerüljön az aranyérem” – mondta róla Bácsi Péter.
Az éremig azonban borzasztóan nehéz lesz az út Losonczi számára, aki kezdésként mindjárt egy végtelenül rutinos birkózóval, a nála 12 évvel idősebb, 82 kilóban kétszeres világ- és Európa-bajnok Rafiq Huseynov ellen lép szőnyegre
a francia fővárosban. A folytatásban pedig jöhet az amerikai Payton Jon Jacobson és az orosz származású, de szerb színekben versenyző idei kontinensbajnok Alekszandr Andrejevic Komarov mérkőzésének győztese a legjobb nyolc között. Ha Losonczi esetleg túljutna mindkét összecsapáson, akkor már szerdán biztosan tudható lesz, hogy érmet szerez a párizsi olimpián.
2024. augusztus 7. (szerda)
11.00 – 13.30 Selejtezők
18.15 – 19.15 Elődöntők
A magyar csapat másik világbajnoka a szabadfogásúak 65 kilós mezőnyében induló Muszukajev Iszmail. A 2019-ben honosított 31 éves, a balkár népcsoporthoz tartozó dagesztáni birkózó azóta nyert egy-egy Eb- és vb-aranyat, valamint egy Eb- és két vb-bronzot, azaz nem kérdés, hogy megérte állampolgárságot adni. Muszukajev nem beszél magyarul és nem is itthon készül a világversenyekre, de ez mit sem von le az ő teljesítményéből.
Nagyon jó állapotban van, Oroszországban végezte a felkészülést, az utolsó napokra érkezik hozzánk. Ha valaki, akkor ő kiemelkedik a hatvanöt kilós mezőnyből. A technikai képzettsége, a gyorsasága és a dinamikája elképesztő, ezzel szerintem senki nem tudja felvenni a versenyt.
Nála korábban az állóképességgel volt probléma, a többiek valószínűleg ezt próbálják meg kihasználni. De a tavalyi vb-n is láthattuk, hogy nem volt ellenszer a birkózására. Bízunk abban, hogy Párizsban is mindenkinek beletörik a bicskája” – mondta róla Bácsi Péter.
Ha Muszukajevnek lesz egy pici szerencséje a sorsolásnál, ami legfeljebb annyit jelent, hogy háromnál kevesebb világbajnok lesz az ágán, akkor messzire juthat.
2024. augusztus 10. (szombat)
11.00 – 13.30 Selejtezők
18.15 – 19.15 Elődöntők
Ligeti Dániel
A 125 kilóban induló szombathelyi óriás ötszörös Eb-érmes, és a párizsi lesz a harmadik olimpiája. Ligeti nem került túlságosan könnyű ágra, mivel a nyolc között a papírforma alapján a törökök riói aranyérmesével, tízszeres Európa-bajnokával, Taha Akgüllel találkozhatna, de a szombathelyi birkózó ágán van a regnáló olimpiai bajnok, az iráni Amir Zare is. Szóval nem lesz könnyű dolga már akkor sem, ha meccset akar nyerni.
A BOK csarnokban rendezett utolsó rangsoroló viadalt ezüstéremmel zárta, így a világranglistán feljött a 4. helyre, ami viszont jelzi, hogy kiváló formában vágott neki a felkészülésnek, és kiváló erőben érkezett Párizsba.
2024. augusztus 9. (péntek)
11.00 – 13.30 Selejtezők
18.15 – 19.15 Elődöntők
A magyar válogatott edzője, Galambos Bence szerint mindhárom versenyzőnk erős, a munkát elvégezték, helyezésük attól függ, mennyire hat rájuk az olimpiai nyomás. A magyar hármas pedig nem más, mint: Márton Viviána, Józsa Gergely és Salim Omar Gergely.
Salim Omar Gergely
A magyar taekwondo Tokióban felért a csúcsra, hiszen a japán fővárosban Salim Omar Gergely ötödik helyen végzett. A következő évben pedig a sportág első felnőtt világbajnoka lett, és nem mellékesen van még három Európa-bajnoki címe is. Mivel a világranglistáról jutott ki Párizsba, több mint fél éven át csak az olimpiára készülhetett.
Salim, aki itthon, Tatán készült az olimpiára, szerdán ebédidőben kezdi a szereplését az argentin Lucas Guzman ellen, aki szintén ötödik lett Tokióban. Ha Salim továbbjut, akkor a negyeddöntőben minden bizonnyal a címvédő, Vito Dell’ Aquila lesz az ellenfele.
Nyolcaddöntő:
Salim Omar Gergely – Lucas Guzman: augusztus 7., 12:13 óra
Józsa Levente
Az olimpiai debütáns Józsa a szófiai kvalifikációs viadalon harcolta ki a párizsi részvételt. Ő az első magyar, aki Grand Prix-versenyt tudott nyerni, ráadásul nem is akármelyiket, hanem a sorozat döntőjét. Az Eb-bronzérmes, nyolcadikként kiemelt Józsa első ellenfele a 2022-es vb-győztes kínai Yushai Liang lesz, majd minden bizonnyal az üzbég Ulugbek Rasitov lesz, aki 2022-ben egyszer már legyőztes Józsát.
Nyolcaddöntő:
Józsa Levente – Yushuai Liang: augusztus 8., 10:10 óra
Márton Viviána
Pénteken pedig jön a szintén olimpiai újonc Márton Viviána, aki Spanyolországban született, ott is készült fel az olimpiára, mégpedig Madridban és Tenerifén, ahol vélhetően a nagyon erős spanyol válogatottal is tudott gyakorolni. A kadet, junior és U23-as korosztályban is Európa-bajnoki címet nyerő idősebb Márton lány szintén Szófiában harcolta ki az olimpiai részvételt.
Jól bekezdhet Viviána, hiszen a kétszeres olimpiai bronzérmes, 30 éves, végtelenül rutinos ugandai Ruth Gbagbi lesz az első ellenfele.
A továbbjutás óriási bravúr lenne a 18 éves magyar lánytól, ennek „jutalmaként” pedig jöhet egy hazai versenyző, mégpedig az a Magda Wiet-Henin, aki az idei Eb leginkább vitatott végjátékában győzte csak le a magyar lányt.
Nyolcaddöntő:
Márton Viviana – Ruth Gbagbi: augusztus 9., 09:33 óra
Kapcsolódó cikkek: