Kiküldött munkatársunk helyszíni jelentése a XXXIII. Nyári Olimpiai Játékokról, Párizsból.
A szülők, a korábban kick-boxot űző Márton Zsolt és az exkézilabdázó Barbara az évezred elején költöztek a Kanári-szigetekre, majd Tenerifén, 2006. február 16-án megszülettek a Márton ikrek. Márton Viviana és Márton Luana gyermekkorukban rengeteg sportágat kipróbáltak Spanyolországban, végül tízéves korukban döntöttek a tekvandó mellett, miután egy ismert edző, Jesus Ramal (aki pénteken is jelen volt a párizsi Grand Palais-ban) felfigyelt a tehetségükre. A spanyol tréner hatására a Balatonnál egyébként rendszeresen nyaraló család nem sajnálta az időt és a pénzt, és 2018-ban Madridba költözött, hogy a testvérek jobb körülmények között, a madridi Hankuk International Schoolon tanulhassanak és edzhessenek.
A spanyol fővárosban aztán a versenyzőként két olimpián is részt vett, finn Suvi Mikkonen lett a Márton ikrek edzője, és az utánpótlásversenyeken sorra érték el a sikereket. A spanyolok szerették volna, ha mindezt spanyol színekben teszik, ám
a szülők ragaszkodtak ahhoz, hogy a lányok Magyarországot képviseljék a nemzetközi versenyeken.
Így aztán magyarként Márton Viviana 2019-ben kadét Európa-bajnok, 2021-ben és tavaly augusztusban junior Európa-bajnok lett 63 kg-os súlycsoportban, 2023 decemberében (nem sokkal egy térdműtét után) pedig
úgy nyerte meg a bukaresti U21-es Eb-t a 62 kg-os kategóriában, hogy éppen Luana ellen vívta a döntőt ám a testvére Viviana javára visszalépett.
Márton Luana ráadásul akkorra már felnőtt világbajnok és Európa-bajnoki ezüstérmes volt az 57 kg-osok között. Vb-címvédőként azonban neki végül nem sikerült a kijutás a párizsi olimpiára, ám Márton Viviana a márciusi, bulgáriai selejtezős tornáról kijutott a nyári ötkarikás játékokra, 67 kg-ban.
Az elmúlt években mindketten azért dolgoztak és arról álmodtak, hogy ott legyenek az olimpián, és rengeteget gondoltak arra, hogy dobogóra állnak. Erre végül
a Madridban élő és edző, de idén február óta az Újpesti Torna Egylet versenyzőjeként tevékenykedő
ikrek közül csak Vivianának volt lehetősége, ő viszont ki is használta azt. Mindezt úgy, hogy a Luana által folyamatosan segített felkészülés alatt a tanulmányaira is koncentrálnia kellett, hiszen a Márton testvérek májusban elballagtak, júniusban pedig leérettségiztek, hogy szeptembertől főiskolán folytassák.
Pénteken viszont az olimpiára kellett koncentrálnia, hiszen aznap rendezték a női 67 kilogrammos súlycsoport versenyszámát Párizsban. Márton Viviana
Mindezt tette egyre fókuszáltabb és magabiztosabb küzdelemben, egyre felszabadultabban. Mint elmondta az eredményhirdetés után, a döntőbe jutással lekerült róla teljesen a teher, és csak élvezni akarta élete legfontosabb mérkőzését. A finálé előtt még aludt is egy fél órát és zenét hallgatott, ez is mutatja, mennyire nyugodt volt. Ahogyan az is, hogy milyen boldogan lépett fel a tatamira. Ott aztán nagyon könnyedén győzte le a szerb ellenfelét, majd jöhetett az örömtánc két – egy magyar, és egy Kanári-szigeteki – zászlóval.
Az eredményhirdetésre várakozva Suvi Mikkonen arról beszélt, hogy érezte Márton Vivianában, hogy pénteken nagy dolgokra lehet képes, mert szinte pontosan ugyanolyan lány, mint a Tokióban a finn edző által ezüstéremig vezetett, spanyol, akkor 17 éves Adriana Cerezo. Márton Luana pedig elmondta az interjúzónában, hogy látta a testvérén a hatalmas energiát egész pénteken, és míg ő végig izgult és fájt a feje, addig Viviana tényleg felszabadultan teljesített a nap során.
A Los Angeles-i olimpiát az ikertestvérével megcélzó Luana a szüleikkel együtt nézte a küzdelmeket, Márton Zsolt és Barbara is majd' kiugrott a bőréből a siker láttán. Az édesanya jelenléte azért is lehetett fontos Márton Vivianának, mert az ő "krumplipüré rántott hússal" fogása a bevált recept egy-egy versenye után, bár az olimpiai bajnok tekvandós este egy hamburgert szeretett volna minél hamarabb megenni.
Egy, az olimpiai ötkarikát ábrázoló tetoválás is díszíti a testét hamarosan Márton Vivianának, akinek ennek az alkotásnak a megvalósítása volt az egyik fogadalma a párizsi játékok előtt. Megdolgozott érte. A magyar sportoló példaképe két brit tekvandós, Bianca Cook és Jade Jones, abban azonban egészen biztosak lehetünk, hogy 2024. augusztus 9-étől kezdve számtalan magyar gyermek kezd el tekvandózni, mert az ő példaképük Márton Viviana lett. Egy 18 éves lány, aki történelmet írt és elképesztő boldogságot okozott Magyarországnak. Az ötödik párizsi aranyérem története ugyanis egészen különleges és emlékezetes.