Hollandia a favorit, de Ausztria, Ukrajna és Észak-Macedónia is történelmi tettre készül

Vágólapra másolva!
Bár a labdarúgó Európa-bajnokság C-csoportjában magasan kiemelkedik Hollandia, a második helyért izgalmas küzdelmek várhatóak. Nem csak a kvartett, de a torna egyik nagy esélyese is a holland válogatott, amely a meglepetésre készülő Ausztriával, és Ukrajnával került össze. A csoport negyedik tagja az az Észak-Macedónia, amely története során első alkalommal jutott ki a kontinensviadalra. Az Eb újonca akár a csapatok továbbjutásába is beleszólhat.
Vágólapra másolva!

A hollandok a 2010-es vb-n a második, míg hét éve Brazíliában a harmadik helyen végeztek a világbajnokságon, azonban a legutóbbi két kontinensviadalra, a 2018-as oroszországi világbajnokságra, illetve a 2016-os Európa-bajnokságra nem jutottak ki. Ettől függetlenül egyértelműen a C-csoport favoritjának számít Hollandia, amely Ukrajnával, Ausztriával és Észak-Macedóniával került egy csoportba. Utóbbi három nemzet történelmi tettre készül, ugyanis korábban még egyiknek sem sikerült soha továbbjutnia a csoportkörből. Vajon a hollandok mellett kinek lehet erre esélye? Utánajártunk.

Nagy reményekkel tér vissza Hollandia

Dicsőséges múltja miatt a holland válogatottra mindig esélyesként tekintenek a kontinensviadalok előtt, pedig a végső győzelem csupán egyetlen egyszer jött össze, még az 1988-as Európa-bajnokságon a Marco van Basten és Ruud Gullit fémjelezte válogatottnak. A torna elődöntőjében Hollandia elégtételt vett az 1974-es vb-döntős vereségért a házigazda NSZK-n, majd a fináléban a szovjet válogatottat győzte le 2-0-ra, és történetének első Európa-bajnoki címét szerezte. A tornagyőzelem mellett ráadásul Van Basten lett a gólkirály, bár ez talán nem akkora meglepetés, hiszen akkortájt a világ legjobb játékosa volt.

A 80-as évek második felében tehát a holland futball az aranykorát élte, mi sem bizonyítja jobban, minthogy az 1988-as aranylabda szavazáson Marco van Basten, Ruud Gullit és Frank Rijkaard végzett az első három helyen.

Frank de Boer kinevezése óta a holland válogatott nyolc tétmeccsből csupán egyet veszített el Forrás: AFP/Robin Van Lonkhuijsen

Érdekesség, hogy világbajnokságon mégis képtelen volt maradandót alkotni ez a generáció. 1990-ben csak épphogy sikerült tovább jutniuk a csoportból, de a későbbi világbajnok nyugatnémet válogatott aztán kiejtette őket. A holland válogatott 1992-ben még Eb-bronzérmet szerzett, viszont az 1998-as vb-elődöntőt leszámítva a nagy tornákon rendre elvérzett. 2002-ben például ki se jutottak a vb-re. A kétezres évek elején generációváltáson esett át a válogatott, és a az előző generáció vezéralakjai a pályafutásuk befejeztével szövetségi kapitányként próbálták újra a csúcsra juttatni Hollandiát.

A 2000-es hazai rendezésű Eb-n Frank Rijkard irányította a narancssárga mezes csapatot, amely parádés futballt játszva az elődöntőig menetelt, ott viszont nem bírt a tíz emberrel hősiesen védekező olasz válogatottal. 2006-ban már Marco van Basten ült a kispadon és tehetséges fiatalokkal igyekezett maradandót alkotni a németországi vb-n, de a szokásos ígéretes kezdés után korai búcsú következett.

A 2008-as Eb-re viszont beértek a fiatalok és szenzációsan kezdték a tornát. Az első két meccsen kiütötték a 2006-os világbajnokság két döntősét. Előbb Olaszországot verték 3-0-ra, majd 4-1-re Franciaországot. Románia elleni győzelmével pedig csoportelsőként jutott tovább. Szinte senkinek sem volt kétsége afelől, hogy a 20 éves jubileumra ez a holland válogatott is felér Európa csúcsára. Nem így lett, ugyanis a Guus Hiddink irányította orosz válogatott kiejtette az együttest a legjobb nyolc között.

A Robben, Sneijder, van der Vaart, van Persie, Kuyt fémjelezte holland válogatott az oroszok elleni Eb-negyeddöntős vereség után több mint 2 éven keresztül minden tétmeccsét megnyerte. Hollandia 1974 és 1978 után 2010-ben játszhatott ismét világbajnoki döntőben, viszont akárcsak az előző két fináléban, úgy a spanyolok ellen is elbuktak.

Európa-bajnokságon a hollandok legutóbb 2012-ben szerepeltek, igaz akkor a csoportkörből sem jutottak tovább, miután Németországtól, Portugáliától és Dániától is kikaptak.

2018 februárjában Ronald Koemant nevezték ki a holland labdarúgó-válogatott szövetségi kapitányának. Beszédes, hogy nyolc év alatt Koeman már a hetedik kinevezett kapitány volt. A ma már a Barcelonát irányító tréner nehéz helyzetben vette át az Oranjét, de sikerült talpra állítania a szebb napokat is megélt holland együttest és kijuttatta a csapatot a 2021-ben rendezendő Európa-bajnokságra.

Koeman aztán tavaly augusztusban az FC Barcelona kedvéért otthagyta a nemzeti együttest, akinek a helyét Frank de Boer vette át. A tavaly szeptemberben kinevezett szövetségi kapitány vereséggel debütált a kispadon Mexikó ellen, viszont a soron következő nyolc tétmeccséből csupán egyet veszített el a holland nemzeti együttes, igaz nem túl veretes csapatokat győzött le.

Memphis Depay góljaira nagy szüksége lesz a holland válogatottnak Forrás: AFP/Miguel Riopa

Mit várhatunk Hollandiától az Európa-bajnokságon?

De Boer irányítása alatt a válogatott túlnyomórészt 4-2-3-1-es felállásban játszik, ami azt jelenti, hogy a védősor előtt két védekező-szervező középpályás játszik, előttük pedig három támadó középpályás és egy klasszikus középcsatár. A támadó középpályások rendszerint visszavont csatárok, így rendkívül támadó jellegűvé válik a játék. Ez a taktikai hadrend egyébként nem éppen új keletű, mivel az elmúlt évtizedben ezt a felállást használták a leggyakrabban a holland válogatottnál.

Tavaly szeptemberi kinevezése óta Frank de Boer 24 játékost próbált ki a válogatottnál, ebből mindössze hat olyan labdarúgó van, - Wijnaldum, Frenkie de Jong, Daley Blind, Luuk de Jong, Stefan de Vrij és Hans Hateboer - aki eddig minden meccsen pályára lépett.

A csapat egyik legnagyobb sztárja egyértelműen Memphis Depay, aki eddig jobbára a bal szélen kapott lehetőséget de Boertől a válogatottban, és Luuk de Jong játszott középen. A Sevilla csatára mögött várhatóan a Liverpool középpályása, Georginio Wijnaldum fog helyet kapni, de alighanem a középpályán nagy harc lesz a kezdőbe kerülésért, hiszen Frenkie de Jong, Davy Klaassen, Marten de Roon és Donny van de Beek személyében kiváló játékosok szerepelnek a holland csapatban.

A holland védelem két meghatározó tagja, Virgil van Dijk és Daley Blind sem lesz ott az Eb-n Forrás: AFP/Mark Marlow

Ami a hátsó alakzatot illeti, a védelem oszlopa, Virgil van Dijk biztosan nem vesz részt a nyári, részben budapesti rendezésű Európa-bajnokságon. A Liverpool hátvédje októberben szenvedett keresztszalag-szakadást, és ugyan a felépülése jól halad, egy hónappal a torna előtt úgy döntött, inkább kihagyja az Eb-t. Továbbá kérdéses, hogy bokaszalag szakadása miatt az Ajax hátvédje, Daley Blind pályára tud-e lépni az Eb-n. Utóbbi helyett az AZ Alkmaar kiváló formában lévő játékosa, Owen Wijndal szerepelhet a baloldalon, Van Dijkot pedig valószínűleg Stefan De Vrij fogja helyettesíteni a védelem tengelyében. Az Inter hátvédje mellette De Ligt helye stabilnak tűnik, míg a jobbhátvéd pozícióért Denzel Dumfries és Hans Hateboer csatázhat egymással. Meglepetés lenne, ha az Eb-n nem Jasper Cillessen nevével kezdődne a holland válogatott kezdője, bár a legutóbbi két mérkőzésen, Lettország és Gibraltár ellen Tim Krul védte a hollandok kapuját. Az említett két vb-selejtezős mérkőzésen Gibraltárt 7-0-ra győzték le a hollandok, a letteket pedig 2-0-val küldték haza.

Mióta Frank de Boer átvette a csapat irányítását 18 gólt lőttek és kilencet kaptak.

Ráadásul a holland együttes úgy végzett a második helyen az Eb-selejtezős csoportjában Németország mögött, hogy nyolc meccséből hatot megnyert, egy döntetlen mellett pedig csupán a németektől kapott ki. Az Eb-selejtezők során meccsenként átlagosan 0,88 gólt kaptak.

Felmerül a kérdés, hogy vajon az Oranje képes lehet-e megismételni az 1988-as Eb-sikert?!

Nos, Frank de Boer csapata nem a legnagyobb esélyese az Európa-bajnokságnak, de komoly célokkal vág neki a tornának, és okozhat meglepetést.

Vajon harmadszorra már sikerül a továbbjutás Ukrajnának?

Selejtezős csoportjában a címvédő Portugáliát is megelőzve veretlenül jutott ki Ukrajna az Eb-re. Ebben óriási szerepe volt a szövetségi kapitánynak, Andrij Sevcsenkónak, aki játékos pályafutása alatt olyan edzőkkel dolgozhatott együtt, mint José Mourinho, Carlo Ancelotti, Fatih Terim, Alberto Zaccheroni vagy épp Valerij Lobanovszkij. Sevcsenkónak tehát volt kiktől tanulnia, a 2016-os kinevezése óta pedig eddig 44 mérkőzésen irányította a nemzeti együttest, 21 győzelem mellett 12 döntetlen és 11 vereség a mérlege.

Sevcsenko nagyszerűen összerakta az ukrán válogatottat Forrás: AFP/Franck Fife

Ukrajna sorozatban harmadszor kvalifikálta magát az európai viadalra, azonban eddig még egyszer sem sikerült túlélnie a csoportkört, így Andrij Sevcsenko célja nem is lehet más, mint a továbbjutás. Erre pedig minden esélye meg van.

Sevcsenko eddig nem kevesebb, mint hat különböző formációban játszatta a labdarúgóit, ami arra utal, hogy elődeihez képest bátran mer változtatni és újítani. Az Eb-selejtezők során a legtöbb esetben a 4-3-3-as felállást választotta.

Sevcsenko rugalmasságát támasztja alá az is, hogy nem csak a taktikai hadrenden, hanem a felálláson is bátran változtat.

Szám szerint eddig 60 játékost próbált ki a válogatottnál, többek között a Ferencváros két labdarúgóját, Olekszandr Zubkovot és Ihor Haratint.

Előbbi ráadásul bekerült az ukrán labdarúgó-válogatott 35 fős bő Európa-bajnoki keretébe. A 24 éves támadó 2020. október 7-én egy franciák elleni barátságos mérkőzésen mutatkozott be az ukrán válogatottban, azóta további hét mérkőzésen lépett pályára, a németek elleni Nemzetek Ligája-mérkőzésen pedig gólpasszt is adott.

Oleksandr Zubkov személyében egy ferencvárosi játékos is bekerült Sevcsenko bő Eb-keretébe Forrás: AFP/Sergei Supinsky

Az ukrán válogatott csapatként erős, ugyanis nincsenek igazán nagy nevek a keretben. Ennek megfelelően a légiósok sem topcsapatokban játszanak, Eduard Sobol a Bruges csapatát, Ihor Plastun és Roman Bezusz pedig a Gentet erősíti. Az egyetlen játékos, aki topbajnokságban vitézkedik, az a West Ham United támadója, Andrij Jarmolenko. Azonban a válogatott gerincét továbbra is a két legnagyobb ukrán klub, a Sahtar Donyeck és a Dinamo Kijev adja.

Felmerül a kérdés, hogy Sevcsenko csodát tett volna a válogatottnál? Igazság szerint a szövetségi kapitány semmi mást nem tett, csak megtalálta azokat a játékosokat, akikre a taktikát építheti, és az eddigiek alapján remekül összerakta a keretet. Emellett nemcsak a pályán, hanem az összetartásokon is vasfegyelmet követel a játékosaitól, akik egyszerre reggeliznek, ebédelnek és vacsoráznak, az étkezések közben pedig tilos a mobiltelefon használata.

Az ukrán válogatott stílusát korábban a kontrajáték jellemezte, Sevcsenko taktikája viszont a labdabirtoklásra épül.

– mondta korábban a szövetségi kapitány.

Hatalmas meglepetésre az ukrán válogatott októberben 1–0-s győzelmet aratott a spanyolok ellen a Nemzetek Ligája-csoportmérkőzésen Forrás: AFP/Sergei Supinsky

Nos, Sevcsenko az elmúlt két évben megvalósította ezt a mentalitást az ukrán válogatottnál.
Bár az Eb-selejtezőben parádésan szerepelt a válogatott, az utóbbi időben elkerülik a csapatot a győzelmek. Tétmérkőzésen legutóbb 2020 októberében tudtak nyerni az ukránok, amikor 1-0-ra legyőzték Spanyolországot a Nemzetek Ligájában. Azóta három vereséget szenvedtek, majd márciusban három döntetlennel kezdték a 2022-es katari világbajnokság selejtezőjét. Igaz, a világbajnok franciák ellen elért 1-1-es döntetlen cseppet sem nevezető rossz eredménynek, viszont Finnország és Kazahsztán ellen hazai pályán illendő lett volna nyerni.

A csoport második helyéért jó eséllyel Ausztriával fog csatázni, és amennyiben továbbjut, az egyenes kieséses szakaszban komoly ellenfele lehet bárkinek.

Ausztria az Európa-bajnokság egyik meglepetéscsapata lehet

Ausztria története során először vehet részt két egymást követő labdarúgó Európa-bajnokságon. A 2008-as részben hazai rendezésű, és a 2016-os Eb után pedig immár harmadik alkalommal szerepelhet a tornán, de továbbjutnia a csoportkörből eddig még soha nem sikerült. A magyar szurkolók számára emlékezetes lehet, hogy a franciaországi Eb-n Szalai Ádám és Stieber Zoltán góljaival éppen az osztrákokat győzte le a nyitókörben a magyar válogatott.

Az Európa-bajnoki selejtezősorozatot finoman szólva sem kezdte jól az osztrák együttes, hiszen az első két mérkőzésén kikapott. A hátralévő nyolc fordulóból viszont hatot megnyert Franco Foda csapata, és a G-csoport második helyén végzett Lengyelország mögött. Az osztrákok kijutása éppen az az Észak-Macedónia ellen vált biztossá, amellyel most is egy kvartettbe kerültek. Ausztria idegenben 4-1-re, míg Bécsben David Alaba és Stefan Lainer góljaival 2-1-re győzték le a balkáni ország válogatottját.

Az Újpest egykori játékosa, Enis Bardi és David Alaba küzd a labdáért az Eb-selejtezőn Forrás: AFP/Georg Hochmuth

Az osztrák labdarúgó-válogatott, amelynek a kijutáskor még Szabics Imre volt a másodedzője, kedvező csoportba került az Eb-n, ugyanis Hollandia mögött valószínűleg Ukrajnával fog csatázni a még továbbjutást érő második helyért.

Ami a taktikai részét illeti, Foda a Luxemburg és Görögország elleni barátságos mérkőzéseken kísérletezett a háromvédős rendszerrel, de tétmérkőzéseken rendre a 4-2-3-1-es felállást választja, amiben a védekezés és a támadás tökéletes egyensúlyban van.

Az osztrák válogatott két legnagyobb sztárja, Alaba és Arnautovic Forrás: AFP/Robert Jaeger

Az osztrák csapatban sok a jó képességű futballista, közöttük pedig nagy lesz a harc, hogy ki kerülhet be az egyes mérkőzésekre kijelölt csapatba.

Ukrajnához hasonlóan Ausztria is szereti birtokolni a labdát, és ráerőltetni az akaratát az ellenfélre. Az osztrák válogatott védelme a Bundesligára épül, Aleksandar Dragovic, Martin Hinteregger és Stefan Lainer pedig biztos pontnak tűnik hátul. Előttük a Baumgartlinger, Sabitzer és Stefan Ilsanker alkotta trió stabilitást nyújt a középpályán, ezáltal az osztrákok legnagyobb sztárja, David Alaba kamatoztatni tudja gyorsaságát és technikai tudását a balszélen. A Bayern Münchentől 13 év után távozó játékos remekül megérti magát a pályán Andreas Ulmerrel, így veszélyes támadásokat vezethetnek az ellenfelek kapuira. Foda csapatának másik "nagyágyúja" Marko Arnautovic, aki 11 góllal zárta az Eb-selejtezőt, a legutóbbi öt válogatott meccsén pedig három gólpasszt jegyzett.

Mire lehet képes Ausztria a csoportban?

Bár még soha nem jutott tovább a kieséses fordulóig, Ausztria sötét lónak számít, tekintve a csapat minőségét és a húzóemberek rutinját. Ráadásul viszonylag könnyű csoportba került, így várhatóan a csoportküzdelmek végéig harcban lesz a továbbjutásért.

Észak-Macedónia nem bámészkodni megy az Eb-re

Az északmacedónok történetük során első alkalommal vehetnek részt nagy nemzetközi tornán, miután a Nemzetek Ligája-playoffjában 1-0-ra legyőzték Grúziát. A gól nélküli első félidő után a Genoa csatára,Goran Pandev szerzett vezetést a északmacedónoknak. A 37 éves csapatkapitány a 114. mérkőzésén a 36. találatát érte el, mindkettővel csúcstartónak számít hazájában.

A szövetségi kaptány Igor Angelovszki korábban kísérletezett a 4-2-3-1-es, illetve a 4-4-2-es felállással is, de általában 3-4-1-2-es hadrendben küldi pályára tanítványait, nem mellesleg utóbbi rendszerben kvalifikálta magát a válogatott az Eb-re.

Ebben a rendszerben kulcsszerep juthat a két szélső védőnek, Ezgjan Alioszkinak és a Dinamo Zagreb játékosának, Stefan Ristovskinek. A középpályán Arijan Ademi és a MOL Fehérvár korábbi játékosa, Boban Nikolov segíthet be a védekezésbe, ezáltal a szélső védőknek több lehetőségük adódhat a támadásokat kísérni.

Boban Nikolov mind támadásban, mind védekezésben hasznos tagja lehet a balkáni csapatnak Forrás: AFP/Andrei Pungovschi

Nikolov mellett szintén érdemes lesz figyelni az Újpest egykori játékosát, Enis Bardhit, aki az idei szezonban csupán egy gólt lőtt a spanyol labdarúgó-bajnokságban, de a legutóbbi öt válogatott meccsén három gólpasszt és egy gólt jegyzett.

A Levante focistáján kívül a támadó harmadban Alioski és Ristovski is egyaránt ügyesen bánik a labdával, sok múlik rajtuk, hogy képesek lesznek-e jó passzokkal megtalálni a csapat legnagyobb sztárját, Goran Pandevet. A Genoa támadója korábban Bajnokok Ligáját és olasz bajnokságot is nyert az Interrel, de jó eséllyel a nyári Európa-bajnokság lehet pályafutása csúcspontja.

Észak-Macedónia az Eb-selejtezős csoportjában 14 pontot gyűjtött a megszerezhető 30-ból, a legutóbbi tíz meccséből pedig csak kettőt veszített el. Ezek közül az egyiket Románia ellen szenvedte el a márciusi vb-selejtezők során, azt követően viszont Liechtensteint 5–0-ra ütötte ki, majd óriási meglepetésre 2–1-re legyőzte a német labdarúgó-válogatottat.

A rutin hiánya miatt viszont ennél is nagyobb meglepetést jelentene, ha Észak-Macedónia továbbjutna a C-csoportból. Viszont az újonc könnyen a mérleg nyelvévé válhat, és akár beleszólhat a csapatok továbbjutásába.

C-csoport
Hollandia
Ukrajna
Ausztria
Észak-Macedónia

A C-csoport programja
Június 13., vasárnap, 18 óra, Bukarest: Ausztria–Észak-Macedónia
Június 13., vasárnap, 21 óra, Amszterdam: Hollandia–Ukrajna
Június 17., csütörtök, 15 óra, Bukarest: Ukrajna–Észak-Macedónia
Június 17., csütörtök, 21 óra, Amszterdam: Hollandia–Ausztria
Június 21., hétfő, 18 óra, Amszterdam: Észak-Macedónia–Hollandia
Június 21., hétfő, 18 óra, Bukarest: Ukrajna–Ausztria

Az Eb-t június 11. és július 11. között Budapesten, Londonban, Münchenben, Bakuban, Szentpéterváron, Rómában, Koppenhágában, Bukarestben, Amszterdamban, Sevillában és Glasgow-ban rendezik. A magyar fővárosban a Puskás Aréna három csoportmérkőzésnek és egy nyolcaddöntőnek ad otthont.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!