Vágólapra másolva!
A francia pontvadászatban a toronymagasan vezető Olympique Lyon mögött rendkívül szoros a mezőny, kiélezett küzdelem folyik a Bajnokok Ligája-indulást érő dobogós helyekért. A versenyben lévő együttesek között ott van az Olympique Marseille is, amelynek kapcsán az utóbbi időben a lehetséges tulajdonosváltás volt a fő téma, na meg az, hogy legnagyobb sztárjai a nyáron maradnak-e. Utóbbi kérdés eldöntésében a BL-szereplés kiharcolása kulcsfontosságú lehet.

A francia labdarúgás egyik legsikeresebb és sokak szerint legnépszerűbb egyesülete, az Olympique Marseille a kilencvenes évek aranykorszaka óta semmilyen trófeát nem nyert - az egyesület többször is közel került ahhoz, hogy gyarapítsa diadalainak számát, ám a döntő pillanatban mindig elbukott.

A kikötővárosiak 1999-ben az utolsó fordulóban csúsztak le a tabella éléről, és így csak másodikak lettek, ráadásul az UEFA-kupa döntőjében is kikaptak, utóbbi sorozatban 2004-ben is finalisták voltak. A legutóbbi két idényben a csapat egyaránt az ötödik helyen végzett a Ligue 1-ben, ám ez is csalódást jelentett, elvégre a minimális célkitűzés a BL-szereplés volt.

Természetesen a jelenlegi pontvadászatnak is hasonló célokkal vágott neki az együttes, ugyanakkor némi meglepetést okozott, hogy az OM vezetői a nyáron nem a klubtól megszokott módon tevékenykedtek: sztárigazolások helyett igyekeztek posztokra erősíteni, és a kispadra sem egy ismert szakembert neveztek ki, hanem az egyesülethez ezer szállal kötődő Albert Emont. Az edző, aki már 2000 óta a Marseille szakmai stábjában tevékenykedett, jó munkát végzett, hiszen a csapat kiválóan kezdte a szezont, nyolc forduló után a második helyen állt a tabellán, és mindenki úgy vélte, hogy az OM méltó vetélytársa lehet a Franciaországban évek óta egyeduralkodó Olympique Lyonnak.

Az őszi szezon második felében azonban alaposan visszaesett a gárda, a kilencedik játéknapot követően csak két összecsapást tudott megnyerni a 2006-os esztendőben, így az évet a nyolcadik pozícióban zárta. Az egyetlen bíztató jel az volt, hogy a nyáron a Liverpool FC-től kölcsönvett Djibril Cissé megkezdte az edzéseket, és az utolsó két tavalyi találkozón már pályára is lépett.

Az év elején aztán a Marseille azért került az érdeklődés középpontjába, mert felmerült a lehetősége, hogy az egyesületnél tulajdonosváltás történik. A klub fő részvényese, Robert-Louis Dreyfus ugyanis ajánlatott kapott egy kanadai üzletembertől, bizonyos Jack Kachkartól, aki a hírek szerint 115 millió eurót kínált az OM-ért.

A szíriai származású Kachkar, aki a hetvenes években Magyarországon szerzett orvosi diplomát, elméletileg mindenben megegyezett a marseille-i tulajdonossal, ám üzlet még nem köttetett: előbb a francia hatóságok akartak megbizonyosodni arról, hogy Kachkar törvényesen szerezte vagyonát, majd pedig leendő vevő kért haladékot, mire Dreyfus megszakította a tárgyalásokat. Mindez egyáltalán nem zavarta a bulvársajtót abban, hogy vadabbnál vadabb történeteket találjon ki arról, hogy a következő szezonra a klub kiket szerződtet, és hogy melyik sztáredzőt csábítja a Vélodrome-stadionba - a legtöbbször Sven-Göran Erikssonnal hozták össze az OM-et, hiába cáfolta a híreszteléseket a svéd szakember.

Mindeközben valósággal elsikkadt, hogy a csapat pazarul kezdte az esztendőt, köszönhetően nagy részben Cissének, aki az első két idei bajnokin egyaránt betalált. Persze az eredmények javulásához az is kellett, hogy az együttes talán legnagyobb sztárja, Franck Ribéry is felépüljön a sérüléséből, és az is nagy pluszt jelentett, hogy a skót Rangers FC-től hazacsábított Julien Rodriguez stabilitást adott a védelemnek.

Az első három idei összecsapás megnyerésével az OM egészen a második helyre jött fel a tabellán, de mielőtt a köztudottan fanatikus marseille-i drukkerek megnyugodtak volna, megint egy hullámvölgy következett, a gárda hét mérkőzésen keresztül maradt nyeretlen, ráadásul Ribéry megint megsérült. A negatív széria a 29. fordulóban megszakadt, és a két legutóbbi hazai bajnokiját megnyerte a csapat, de sok botlást már nem engedhet meg magának, ha dobogón akar végezni.

Márpedig ennek a klub jövője szempontjából nagy jelentősége van, lévén a második és a harmadik helyezés egyaránt BL-indulást ér, és ha az összejön, akkor el lehet kerülni a nagy nyári kiárusítást. A csapat legjobbjait ugyanis európai sztárcsapatok csábítják: a balhátvéd Taye Taiwót több angol klub is vinné, a saját nevelésű középpályás, Samir Nasri iránt állítólag az FC Barcelona érdeklődik, Ribéryért pedig sorba állnak a kérők.

A tavalyi világbajnokságon a köztudatba berobbant középpályás esetében már az is meglepetést jelentett, hogy a vébé után nem igazolt el, most pedig szinte biztosan senki és semmi nem tartja vissza, ha a klub nem harcolja ki a Bajnokok Ligája-szereplést - de még akkor is valószínűbb, hogy valamelyik sztárklub (Bayern München, Arsenal FC, Real Madrid) elviszi.

A hátralévő hét fordulóban az OM négyszer otthon játszik majd, ami mindenképpen előnyt jelent a számára, de közvetlen riválisai közül csak az FC Sochaux-t fogadja, vagyis abban is reménykednie kell, hogy a többiek botlanak. A mezőny mindenesetre szoros, a Marseille jelenleg úgy ötödik, hogy ugyanannyi pontja van, mint a hetedik Girondins Bordeaux-nak, és lemaradása négyegységnyi a második RC Lensszal szemben. Ráadásul a marseille-ieknek nem csak a bajnokságra kell koncentrálniuk, elvégre még a Francia Kupában is állnak, és az elődöntőben az FC Nantes ellen játszanak majd. Ezt a sorozatot pedig már csak azért sem vehetik félvállról, mert az 1993-as BL-győzelem óta a klub semmilyen trófeát nem nyert...

www.global-soccer.eu

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!