Azok után, hogy az előző két idényben a klub egyaránt trófea nélkül maradt, ráadásul a 2007-2008-as szezonban csak harmadik lett a Primera Divisiónban és a bajnok Real Madridhoz képest 18 pontos lemaradással fejezte be a bajnokságot, kevesen gondolták volna, hogy a Barca idén ilyen fantasztikusan szerepel majd.
A klub elnöke, Joan Laporta nem kis kockázatot vállalt azzal, hogy a rutintalan Josep Guardiolát nevezte ki edzőnek: a klub egykori futballistáját ugyan a szurkolók istenítették, de szakmai tapasztalata kimerült abban, hogy egyetlen idényen keresztül irányíthatta a Barcelona B csapatát. Ráadásul a Pep becenevű fiatal mester azzal kezdte tevékenységét, hogy kijelentette: nem tart igényt a csapat sztárjai közül Decóra, Ronaldinhóra és Samuel Eto'óra sem. Utóbbi végül maradt, és papíron a keret is erősödött a brazil jobbhátvéd Daniel Alves, illetve a mali középpályás Seydou Keita érkezésével, azonban mindössze két forduló elég volt az új szezonból ahhoz, hogy páran már Guardiola fejét követeljék.
A Barca ugyanis pocsékul kezdte az idényt, az első két bajnokiján egyetlen pontot gyűjtött és mindössze egy gólt szerzett - ez volt minden idők legrosszabb rajtja az egyesület történetében. A nyitányon az újonc Numanciától elszenvedett vereség, majd a Racing Santander elleni hazai 1-1-es döntetlen után azonban beindult a henger: a harmadik fordulóban a Sporting Gijón ellen 6-1-re nyert az együttes, és innentől kezdve nem volt megállás - a Barca még pontot is csak elvétve veszített, előbb egy kilenc-, majd egy tízmeccses győzelmi sorozatot produkált, miközben többször is gólzáport rendezett.
A 38 éves Guardiola akár még focizhatna is, ám ő inkább edzőként vezeti csúcsra a Barcát
A februári hullámvölgy sem tartott sokáig, és ezt követően a csapat ott folytatta, ahol korábban abbahagyta. A katalánok jelenleg pontosan 100 szerzett találatnál járnak a bajnokságban, és még négy meccsük van arra, hogy új rekordot állítsanak fel, amihez még nyolc gólra lenne szükségük: az 1989-90-es idényben a Real Madrid 107-tel lett aranyérmes. A Barca jelenlegi formáját tekintve nem jelenthet problémát a rekord megdöntése.
A Guardiola-féle Barcelonában az a legcsodálatosabb, hogy bár fantasztikus egyéni képességű labdarúgókból áll, azonban csapatként is hibátlanul funkcionál. Kétségtelen tény, hogy ehhez a szemet gyönyörködtető játékhoz szükség van az olyan extraklasszisokra, mint Lionel Messi, Thierry Henry, Samuel Eto'o, Andrés Iniesta, Xavi vagy Daniel Alves, azonban a szakvezető legfőbb erénye éppen abból áll, hogy ezekből a kiváló játékosokból ütőképes csapatot kovácsolt össze - elvégre Alves kivételével a többiek már évek óta a Barcában futballoznak. Ráadásul az együttes úgy áll helyt három porondon is egyszerre, hogy az egész spanyol mezőnyben a legkevesebb játékost foglalkoztatta az egész szezonban: a bajnokság során Guardiola mindössze 21 labdarúgót küldött pályára, és köztük van a csak négyszer bevetett Pedrito, vagy a csupán hat találkozón szerepelt Víctor Sánchez is.
A edzőnek ugyanakkor sikerült elérnie, hogy egyetlen futballistája sem nélkülözhetetlen, bárki is dől ki a sorból, megvan a megfelelő utánpótlás a helyére. Iniesta sérülés miatt hét mérkőzésről hiányzott az ősszel, Eric Abidalnak összesen 12 bajnokit kellett kihagynia hasonló okokból, és ha arról volt szó, akkor Guardiola egy-egy alkalommal nyugodt szívvel a kispadra ültethette Messit, Henryt vagy Eto'ót is - egyikük kiesése sem okozott problémát.
Ha most vasárnap lennének a választások, az Aranylabda biztosan Messié lenne
A támadótrió fontossága mellett persze nem lehet elmenni: ez a három futballista a Primerában ebben a szezonban eddig összesen 69 gólt ért el, vagyis az együttes góljainak több mint kétharmadát - és az egész mezőnyben csupán a Real Madrid volt többször eredményes, mint ők hárman! Ugyanakkor a katalánoknak a védelmük is kiváló, elvégre a Barca kapta a legkevesebb gólt a ligában. Miközben a jobbhátvédje valószínűleg többet tartózkodott az ellenfél térfelén, mint a sajátján - Daniel Alves négy gólja mellett hét gólpasszt is adott.
A Barcelona védekezése nagyon egyszerű: nem hagyják labdához jutni az ellenfelet. A meccsek nagy részében a labdabirtoklási arány minimum 60 százalékban a katalánoké - így volt ez még a Chelsea ellen is. A londoniak azonban megmutatták, hogy rendkívül fegyelmezett védekezéssel és némi szerencsével meg lehet úszni kapott gól nélkül a Barca ellen is: ez rajtuk kívül ebben az idényben csak a Numanciának sikerült az első fordulóban. Más kérdés, hogy az angolok maguk sem tudtak gólt szerezni, és sokak szerint, ha megpróbálnak támadni a BL-elődöntő visszavágóján, akkor könnyen úgy járhatnak, mint a Real Madrid - amely túlságosan is nagy teret hagyott a Barcának, s ezt kihasználva Messiék 6-2-re lemosták az ősi riválist.