Június végén az MLSZ irányított sorsolással készítette el a 2009/2010-es bajnokság őszi idényének versenynaptárát, minek köszönhetően az ötödik fordulóban egy játéknapon (augusztus 22-én) kerül sor a Honvéd-Újpest, illetve Vasas-Ferencváros találkozókra. A tervek szerint a két mérkőzés összeszervezésével több mint 20 év után ismét kettős rangadót rendeznének a Puskás Ferenc-stadionban, amennyiben a klubok nem zárkóznak el ennek lehetőségétől.
A kettős rangadó kifejezést tradicionálisan a négy, legnagyobb táborral rendelkező fővárosi egyesület, azaz a Ferencváros, az Újpest, a Honvéd és a Vasas olyan egymás elleni találkozóira alkalmazták, amelyeket egy napon, egymást követően rendeztek a Népstadionban. Ez a négy klub 1973-ig csak alkalomszerűen találkozott egymással a legnagyobb magyarországi arénában, innentől kezdve viszont majd másfél évtizeden keresztül rendszeresen a Népstadionban mérték össze tudásukat - általában minimum 40 ezer néző előtt. A nézőcsúcsot rögtön az első alkalommal jegyezték fel, 1973 szeptemberében 75 ezren látták, amint a Vasas 4-2-re legyőzi az Újpesti Dózsát, a Ferencváros pedig 2-1-re a Bp. Honvédot. Az 1980-as évek második felére azonban egyre kevésbé volt vonzó a kettős rangadó a klubok számára, hiszen a hazai pálya előnyét így kevésbé tudták érvényesíteni.
Az utolsó kettős rangadóra 1987. május 2-án került sor, a Dózsa 2-1-re nyert a Honvéd ellen, majd a Ferencváros 3-1-re legyőzte a Vasast. Érdekesség, hogy az angyalföldiek kispadján akkor az MLSZ jelenlegi elnöke, Kisteleki István ült. A következő szezonban a párosítást még úgy készítették, hogy a négy gárda egymás elleni mérkőzéseire ugyanabban a fordulóban került sor, ám akkor a klubok már saját stadionjukba vitték a találkozókat. Azóta csak egyszer fordult elő, hogy egy jeggyel két mérkőzést lehetett megnézni a Népstadionban: 1995. március 22-én, a Magyar Kupa negyeddöntőjében Kispest-Újpest, illetve BVSC-Ferencváros meccseket játszottak.
Ahol lehetne, ott sem csinálják
Egy külföldi futballszurkolónak alighanem még elmagyarázni is nehéz lenne a kettős rangadó fogalmát, máshol ugyanis nem ismerik ezt a rendezési módot. Már csak azért sem, mert komolyabb bajnokságban már az is ritkaságszámba megy, hogy egyetlen városból négy együttes folyamatosan élvonalbeli legyen. A topligák közül ez csak a Premier League-ről mondható el, ahol a londoni egyesületek közül az Arsenal, a Chelsea, a Tottenham Hotspur és a West Ham United évtizedek óta első osztályú, és mostanában a Fulham is jól tartja magát (sőt, pár éve még a Charlton Athletic is a legjobbak között szerepelt). Az azonban még lehetőség szintjén sem merült fel, hogy mondjuk a Tottenham-West Ham és az Arsenal-Chelsea találkozókat a Wembley-ben játsszák le, hiszen egyik klubnak sem érné meg, hogy feladja a hazai pálya előnyét, vagy a jegybevétel egy részét.
A többi topligában lehetőség sem lenne a kettős rangadóra: Németországban az 1860 München kiesése óta egyetlen városnak sincs több csapata az élvonalban, Franciaországban pedig a Racing Paris 1990-es búcsúja óta nem volt erre példa. A Serie A-ban egy városnak maximum két csapata van (Milánó, Torino, Róma, Genova), Spanyolországban pedig csupán Madrid képviselteti magát három klubbal a Primera Divisiónban (Real, Atlético, Getafe).
Kelet-Európában már gyakoribb a főváros-központúság a labdarúgásban, de a magyar arányt (vagyis hogy a 2008-2009-es szezonhoz hasonlóan öt fővárosi egyesület szerepeljen a legjobbak között) szinte sehol sem érik el. A bolgároknál, a cseheknél és görögöknél a legutóbbi bajnokságban négy fővárosi csapat volt tagja az élvonalnak, egyedül a szerb liga hasonlóan vízfejű, hiszen tavaly még Belgrádban is öt első osztályú klubot lehetett összeszámolni (Crvena Zvezda, Partizan, OFK, Rad és Csukaricski), ráadásul ez a szám a következő idényben tovább nő a szintén fővárosi BSK Borcsa feljutásával.
Dél-Amerika két országában viszont majdhogynem fordított a helyzet, Uruguayban és Argentínában a sportág speciális fejlődése miatt lett kifejezetten fővárosközpontú a bajnokság. Az uruknál legutóbb az élvonal 16 csapatából 14 montevideói volt, Argentínában pedig a jelenlegi 20-as mezőnyből csak néhány csapat nem Buenos Aires-i. Itt persze érdemes figyelembe venni, hogy a teljes agglomerációt ide szokták sorolni, márpedig Nagy Buenos Aires 13 millió lakossal rendelkezik.