Az angol bajnokság az ősszel a szokottnál is kiegyensúlyozottabb, és ez az álomcsapatunkon is látszik, hiszen a 11 játékos hét egyesületből került ki, és csak három klub delegált egynél több labdarúgót. A kapusposzton egy év kihagyás után folytatódott az a hagyomány, hogy új név került fel a listára: tavaly fordult elő első alkalommal, hogy valaki meg tudta őrizni a helyét a kapuban, ám a triplázás már nem jött össze Edwin van der Sarnak, elsősorban azért, mert sérülés miatt nagyon sokat hiányzott.
De nem volt túlságosan meggyőző 2009-ben Petr Cech vagy José Reina sem, így aztán az egyes számú mezt Shay Givennek adtuk. Az ír kapus januárban igazolt a Newcastle Unitedből a Manchester Citybe, és az újgazdag manchesteri gárda számára alighanem ez volt az esztendő legjobb transzfere.
A védelem változott a legkevesebbet a 2008-as esztendőhöz képest, a hátsó alakzatban ugyanis csak egyetlen új nevet találhatunk. A Fulham norvég kiválósága, Brede Hangeland jelölése talán kissé meglepő, de a skandináv játékosnak nagy szerepe van abban, hogy Gera Zoltánék ott vannak a középmezőny első felében, nem csoda, hogy a nyáron az Arsenal is szerette volna leigazolni. Hangeland azonban a maradás mellett döntött, és az ősszel is folytatta a remeklést.
A védelem tengelyében a manchesteri különítmény, azaz Rio Ferdinand és Nemanja Vidic túl sokat volt sérült ahhoz, hogy számításba vegyük őket, Thomas Vermaelen (Arsenal) pedig csak a nyáron igazolt Angliába, így a másik középhátvéd John Terry lett, aki a tőle megszokott kiegyensúlyozott színvonalon futballozott az egész esztendőben.
Utóbbi elmondható a Manchester United balhátvédjéről, Patrice Evráról is, aki talán az egyetlen védő volt a Vörös Ördögöknél, aki sérülés nélkül játszotta végig az évet. Ami Evra a baloldalon, az Bakary Sagna a jobbszélen: az Arsenal játékosa szintén rendkívül megbízható futballista, aki egy bizonyos nívónál sohasem játszik gyengébben.
A középpályán három év után felszabadult a jobb oldal, köszönhetően Cristiano Ronaldo távozásának, és ezt az űrt a Tottenham Hotspur villámszélsőjével, Aaron Lennonnal töltöttük be. A fiatal focistát klubjánál megválasztották az előző szezon legjobbjának, ősszel pedig, ha lehet, még jobban megy neki a játék: az év második felében már nyolc gólpasszt adott. A bal oldali középpályás személye sok fejtörést okozott, de végül a legegyértelműbb megoldást választottuk.
A Manchester United veteránja, Ryan Giggs (képünkön) ugyan nem játszott olyan sok mérkőzést, mint fénykorában, azonban amikor a pályán volt, akkor kiválóan teljesített. A walesi sokadvirágzását éli, és jellemző, hogy az ősszel már nyolc gólpassznál jár.
A középső középpályásoknál inkább a bőség zavara okozott gondot, hiszen olyan sztárokat voltunk kénytelenek kihagyni, mint Steven Gerrard vagy Darren Fletcher, akik szintén kiemelkedő teljesítményt nyújtottak 2009-ben - és akkor a Tottenham hondurasi focistáját, Wilson Palaciost még nem is említettük, aki pedig az esztendő egyik nagy felfedezettje.
Francesc Fabregast és Frank Lampardot azonban vétek lett volna kihagyni az álomcsapatból, hiszen mind a ketten az egész év során remekeltek. Mindez nem csak gólokban, hanem gólpasszokban is megnyilvánult: az előző idényben Lampard volt a legjobb előkészítő a Premier League-ben, a mostaniban pedig Fabregas áll a gólpasszlista élén.
Kiváló csatárteljesítményekben sem volt hiány. Didier Drogba azonban elsősorban az ősszel remekelt, tavasszal mindössze négyszer volt eredményes, míg Robin van Persie-t sérülése tartotta vissza attól, hogy számításba vegyük.
A Liverpool csatára, Fernando Torres is kénytelen volt kihagyni pár találkozót, de amikor játszott, akkor ellenállhatatlan volt: az év során összesen 20 gólt ért el a Premier League-ben. Ennél többet csak egy támadó lőtt Angliában: a Manchester United játékosa, Wayne Rooney, aki 22-ig jutott 2009-ben.
A 2009-es év álomcsapata: Shay Given (Manchester City) - Bakary Sagna (Arsenal), Brede Hangeland (Fulham), John Terry (Chelsea), Patrice Evra (Manchester United) - A. Lennon (Tottenham Hotspur), Frank Lampard (Chelsea), Francesc Fabregas (Arsenal), Ryan Giggs (Manchester United) - Fernando Torres (Liverpool), Wayne Rooney (Manchester United)
Korábbi álomcsapataink:
1999: Hedman - Petrescu, Stam, S. Campbell, G. Neville - Beckham, Izzet, Roy Keane, Giggs - A. Cole, Shearer
2000: Flowers - Harte, Southgate, R. Ferdinand, Dyer - Beckham, Scholes, Bowyer, Giggs - Heskey, Henry
2001: Martyn - Carragher, R. Ferdinand, Hyypiä, Harte - Beckham, Gerrard, Vieira, Holland - Owen, Henry
2002: Friedel - Melchiot, R. Ferdinand, Hyypiä, Riise - Ljungberg, Vieira, Hamann, Giggs - Van Nistelrooy, Henry
2003: Cudicini - G. Neville, Terry, Upson, O'Shea - Pires, Dunn, Lampard, Duff - Van Nistelrooy, Henry
2004: Niemi - Lauren, Terry, Silvestre, Ash. Cole - Ljungberg, Vieira, Lampard, Pires - Aiyegbeni, Henry
2005: Cech - Young, Carragher, Terry, Gallas - Nolan, Lampard, Makelele, J. Cole - Rooney, Henry
2006: Jaaskelainen - G. Neville, R. Ferdinand, Terry, Barry - Cristiano Ronaldo, Essien, Lampard, Matthew Taylor - Drogba, Henry
2007: Van der Sar - G. Johnson, Vidic, Lescott, Clichy - Cristiano Ronaldo, Fabregas, Gerrard, Downing - Agbonlahor, Tévez
2008: Van der Sar - Sagna, Vidics, Terry, Evra - Cristiano Ronaldo, Gerrard, Barry, A. Young - Adebayor, Fernando Torres