Az [origo] múlt heti kérdésére, hogy mennyi pénzt szánhat a komrány a stadionra, Kósa Lajos debreceni polgármester, Fidesz-alelnök azt mondta: "Nem szívesen tippelgetek. Egy ilyen típusú építkezés nem egy ló ára, olyan 10 milliárdos nagyságrendű beruházás."
Kósa csütörtökön - a kormányhatározat megjelenése után egy nappal - az MTI-nek is megerősítette az összeg nagyságát, hozzátéve, hogy az építkezés 2011 tavaszán-nyarán kezdődhet el. Az ugyancsak csütörtökön megjelent Figyelőnek adott interjújában Kósa azt mondta: a 10 milliárd forintos nagyságrend valós: "Ez durván 500 ezer forintos fajlagos ülőhelyárnak felel meg, nagyjából ennyi egy többfunkciós stadion ára."
2004-ben még úgy képzelték Debrecenben, hogy az új stadion felépítéséhez nem tíz, hanem csak 4 milliárd forint szükséges, amelyből hármat előteremtene a város (például ingatlanok eladásával, illetve a stadion mellé egy befektető építene szállodát), egyet pedig a kormány adna.
Az 1998-2002 között hivatalban lévő, előző Orbán-kormány idején is volt már ígéret arra, hogy Debrecen bekerül a stadionrekonstrukciós programba, és kap 900 millió forintot, ha Magyarország elnyeri a 2008-as labdarúgó-Eb rendezési jogát. A program 2000 decemberében ismertetett elképzelései szerint 2001 szeptemberéig a Ferencváros Üllői úti pályáját, valamint a székesfehérvári, a győri és a debreceni létesítményt kellett volna az UEFA előírásainak megfelelően átalakítani. Úgy tervezték, hogy mindegyik pálya részben fedett lelátóval és 25 ezer ülőhellyel rendelkezik majd. Ezeknek az A-kategóriásnak nevezett arénáknak az átalakítására - amelyeket az akkori remények szerint a 2008-as Európa-bajnokság rendezésére benyújtott, végül sikertelen pályázat is gyorsított volna - 1 milliárd 856 millió forintot szántak.
BL-döntőn kívül bármit rendezhetne az új stadion
Az MLSZ-szel együttműködve és OLLÉ-programba illeszkedve képzelik el az UEFA és a FIFA szabályainak mindenben megfelelő létesítmény felépítését és a hozzá kapcsolódó területek rehabilitációját. A polgármester kijelentette: az új stadionnak alkalmasnak kell lennie arra, hogy a BL-döntő kivételével bármilyen nemzetközi mérkőzésnek helyszíne lehessen.
A stadion méreteire kitérve Kósa megjegyezte, hogy a DVSC-TEVA vezetőségével egyeztetve jobbnak látják, ha nem építenek túl nagy arénát, csak akkorát - 17-20 ezer néző befogadására alkalmasat -, amekkora legalább 80 százalékos telítettséggel tud üzemelni hosszabb távon is. Emellett a stadionnak illeszkednie kell a Nagyerdő NATURA 2000-es természetvédelmi területébe, és helyszíne kell, hogy legyen a város nagyrendezvényeinek is.
Az egyik látványterv szerint ilyen lehet az új stadion
Kósa Lajos szerint az új stadion a jelenlegi telek határain belül épül fel, összességében kisebb területen, mint a mostani létesítmény. A városi közgyűlés ellenzékétől visszatérő kritika, hogy a városvezetés a gyógyfürdő és a stadion rekonstrukciójával "megcsonkítja a Nagyerdőt".
Kováts Ákos, a város főépítésze csütörtökön Debrecenben azt mondta, hogy végül "érzelmi és műszaki okok miatt döntöttek a nagyerdei helyszín mellett." Kováts szerint a talajvíz-viszonyok itt előnyösebbek, mint a város déli részén. A vendégszurkolók az M35-ös autópálya felől a város érintése nélkül juthatnak be a stadionba, kiválóak a tömegközlekedési adottságok, valamint - a főépítész szerint - a Loki igazi otthona mindig is a Nagyerdő volt.
Asbóth Endre, a debreceni önkormányzat sportbizottságának az elnöke az [origo]-nak a múlt héten azt mondta: a Gázvezeték utcai volt a nagyerdeinek az alternatív helyszíne, amely "egy főnixmadár-alakú stadion lehetne, a másik egy egyszerűbb, mivel a Nagyerdőben sok a megkötés."
Kormányhatározat a stadionrekonstrukció támogatásáról
Szijjártó Péter miniszterelnöki szóvivő a kormány döntését ismertetve szerdán azt mondta: a kormány biztosítani fogja a debreceni stadion megépítéséhez szükséges állami szerepvállalást. A kormányhatározat a szerdai Magyar Közlönyben is megjelent.
Kósa Lajos polgármester csütörtöki bejelentése szerint a város és az erre felhatalmazott ágazati minisztériumok - a Nemzetgazdasági Minisztérium, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium és a sport területét is felügyelő Nemzeti Erőforrás Minisztérium- közösen készítenek kormányelőterjesztést október 15-ig. Ez a debreceni stadion felépítésének a folyamatára vonatkozik, tartalmazza a finanszírozási és üzemeltetési konstrukcióra vonatkozó javaslatokat is, és kitér a költségvetési garanciákra és az egyéb feltételekre is.
A kormány úgy döntött, figyelembe fogja venni ezt az előterjesztést a 2011-es, 2012-es és 2013-as költségvetés tervezésénél, és a szükséges állami szerepvállalást biztosítani fogja a debreceni stadion megépítéséhez.