Élő:
Vágólapra másolva!
Az angliai zavargások ellenére jelen állás szerint a hétvégén elrajtol az angol élvonal, csupán a Tottenham-Everton meccset halasztották el. Nincs kétség afelől, hogy a Premier League az egyik legszínvonalasabb bajnokság, kritizálói leginkább a kiszámíthatóságát szokták felhozni, nyáron azonban sok minden megváltozott az élcsapatoknál - igaz, a nagyok különmeccsébe valószínűleg idén sem lesz beleszólása a többi csapatnak. 

Ami megváltozott

Több a magyar

Az előző idényben csupán két magyar lépett pályára az angol élvonalban, Gera Zoltán a Fulhamben csak kiegészítő játékosnak számított, Bogdán Ádám pedig a Bolton Wanderers cserekapusa volt.

A most rajtoló szezonban viszont többeknek is esélye van arra, hogy megmérettessen a világ egyik legerősebb bajnokságában. Bogdán továbbra is a Bolton második számú kapusa, Gera viszont a Fulhamből korábbi együtteséhez, a West Bromwich Albionhoz szerződött, ahol valószínűleg többet játszik majd. A WBA-nál akad egy másik magyar játékos is, Fülöp Mártont a másodosztályú Ipswichtől igazolták, igaz, egyelőre csak tartaléknak. Ugyanez a szerepkör vár a Fulhamnél a REAC-ból, vagyis a magyar másodosztályból szerződtetett Somogyi Csabára, viszont az újonc Queens Park Rangersnél Buzsáky Ákos akár a kezdők közé is beverekedheti magát. (A Premier League-ben és a többi topligában szereplő magyar játékosok lehetőségeiről ide kattintva olvashat bővebben.)

A Liverpool britebb lesz

Az elmúlt években a két saját nevelésű sztár, Jamie Carragher és Steven Gerrard mellett elsősorban a légiósok voltak meghatározóak a Liverpoolnál, a nyári átigazolási időszakban viszont megváltozott a játékospolitika. A klub még januárban megszerezte a Newcastle United angol csatárát, Andy Carrollt, majd a holtszezonban három brit középpályás is érkezett: Charlie Adam skót, Jordan Henderson és Stewart Downing pedig angol. Mindez vélhetően összefügg azzal, hogy a kispadon is egy brit szakember ül Kenny Dalglish személyében, aki hisz abban, hogy a sikerekhez a klasszis légiósok mellett szükséges egy brit mag is.

A Manchester United fiatalabb lesz

Manchesterben a bajnoki cím ellenére is mindenki osztotta azt a véleményt, hogy a játékoskeretre ráfér egy kis vérfrissítés. Sir Alex Ferguson mindezt részben kényszerűségből hajtotta végre, hiszen Edwin van der Sar és Paul Scholes is visszavonult, ám a fiatalítás ezzel nem ért véget, a klub megvált két olyan régi bútordarabtól is, mint Wes Brown és John O'Shea.

Az érkezők pedig alaposan csökkentik az átlagéletkort, hiszen David de Gea 20, Phil Jones pedig 19 éves, de az Aston Villától megvett Ashley Young is csak 26. Kiegészülve még a kölcsönből visszajött Danny Welbeckkel (20) és Tom Cleverley-vel (21) egy fiatal és lendületes csapatot körvonalazódik, amely a Community Shielden megmutatta a Manchester City ellen, hogy rendkívül kombinatív támadójátékra képes.

Forrás: AFP
Naniból vezér lehet, Cleverley-t első manchesteri meccse után a válogatottba is behívták

A Chelsea progresszívabb lesz

A Stamford Bridge-en az előző szezonban Carlo Ancelotti ült a kispadon, akit rutintalansággal nem lehet vádolni, ugyanakkor karrierje során gyakran kritizálták amiatt, hogy túlságosan is igyekszik megfelelni az elvárásoknak. Utódja, a portugál André Villas-Boas viszont nem csak az életkora miatt számít sokkal kísérletezőbbnek: korábbi mentorához, José Mourinhóhoz hasonlóan szintén a 4-3-3-as játékrendszer híve, és az átigazolások során, illetve a felkészülési időszakban megmutatta, hogy nem a nevek, hanem a teljesítmény alapján dönt. A londoniak eddigi igazolásai egyaránt tizenévesek (Romelu Lukaku és Romeu Oriol), az edzőmérkőzéseken pedig a szintén tinédzser Josh McEachran gyakorlatilag alapemberré vált.

A Manchester City kiszámíthatatlanabb lesz

Roberto Mancini csapata az előző szezonban úgy szerezte meg a harmadik helyet, hogy a támadójátéka teljesen Carlos Tévezre épült. Az argentin csatár 21 góllal zárta a bajnokságot, vagyis egymaga többet szerzett, mint Mario Balotelli, David Silva, Edin Dzeko és Yaya Touré együttvéve. Az Apacs becenévre hallgató támadó azóta többször is kijelentette, hogy távozni szeretne a Citytől, de még mindig a klub alkalmazottja, viszont az egyesület megszerezte honfitársát, Sergio Agüerót, és közel áll Samir Nasri leigazolásához is - az ellenfeleknek pedig már nem csak egyetlen emberre kell majd koncentrálniuk.

Forrás: AFP
A City elnöke, Khaldoon Al Mubarak világraszóló sikereket vár Mancinitől

Ami nem változik

Az élcsapatok ugyanazok maradnak

A Premier League-ben éveken keresztül rendre ugyanaz a négy csapat végzett az élmezőnyben, az aranyérmet pedig 12 év alatt mindössze négy klub tudta megszerezni. A nagy négyes (Big Four) a Manchester Citynek köszönhetően ötössé vált, az előző évadban pedig a Liverpool kiesni látszott ebből a bűvös körből, ám minden jel arra mutat, hogy a 2011-2012-es évadban megint a szokásos csapatok végeznek majd az élen. Mindenképpen nagy meglepetés lenne, ha az első öt helyet nem a Manchester United, Manchester City, Chelsea, Arsenal és Liverpool alkotta ötös foglalná el - a kérdés csak a sorrend.

Rengeteg a légiós

Ugyan a nyári átigazolási időszakban elsősorban az angol játékosok voltak a középpontban, ám ez nem változtat azon a tényen, hogy a Premier League-ben továbbra is rengeteg külföldi szerepel. Igazolni még lehet, de bármi is történjék augusztus 31-ig, még mindig az angol élvonalban játszik a legtöbb légiós: a csapatok keretének 63,9 százalékát alkotják külföldiek, ami még úgy is rendkívül magas arány, ha figyelembe vesszük, hogy a brit (skót, walesi, északír) futballisták is ide számítanak.

Forrás: AFP
A Chelsea-nél továbbra is többségben vannak a légiósok

Itt van a legtöbb pénz

Anyagi tekintetben a Premier League egyesületeivel még a legnagyobb sztárcsapatok is nehezen tudnak versenyezni. Az átigazolásokkal foglalkozó mértékadó honlap, a Transfermarkt.de adatai szerint eddig a nyáron messze az angol élvonalban költötték el a legtöbb pénzt új játékosokra: a Premier League eddig 176 millió eurós mínuszban van. Ahol még a tizedik helyezett is képes majd 27 milliót kiadni (a Sunderland ennyit költött a nyáron), ott pénzben nincsen hiány, és akkor még a játékosok elképesztő fizetését nem is említettük.

Az Arsenal nem vesz sztárokat

A londoni klub hívei lassan kezdenek beletörődni abba, hogy Arsene Wenger csak a lehető legritkább esetben igazol már befutott és elismert labdarúgót. A francia edző eddig idén nyáron sem hazudtolta meg önmagát, hiszen közel 14 millió eurót fizetett egy 17 éves játékosért (a Southamptontól érkezett Alex Oxlade-Chamberlain hivatalos vételárát nem hozták nyilvánosságra, és az összeg alighanem a különböző bónuszokkal együtt ennyi, de így is tekintélyes), valamint vett egy csatárt a francia élvonalból. A Lille-től szerződtetett elefántcsontparti Gervinho sem számít veteránnak a maga 24 életévével, nem csoda, hogy jelenleg az Arsenal rendelkezik a legfiatalabb átlagéletkorú kerettel a Premier League-ben.

A kiscsapatok tovább darálnak

A rengeteg légiósnak is köszönhetően a Premier League-ben már korántsem számít jellemzőnek a klasszikus brit "rúgd és fuss" taktika, a kiscsapatok számára azonban az életben maradáshoz szükség van ezekre az erényekre. A Stoke City egyik fő fegyverének Rory Delap hatalmas bedobásai számítanak, és a csapat házi góllövőlistáján a hórihorgas középhátvéd, Robert Huth lett a második az előző idényben, de a Blackburn Rovers is előszeretettel nyúl a "vágjuk előre a labdát a csatár irányába" régi brit szokásához.

Az 1. forduló programja
szombat:
Blackburn Rovers - Wolverhampton Wanderers 16.00
Fulham - Aston Villa 16.00
Liverpool - Sunderland 16.00
Queens Park Rangers - Bolton Wanderers 16.00
Wigan Athletic - Norwich 16.00
Newcastle United - Arsenal 18.30

vasárnap:
Stoke City - Chelsea 14.30
West Bromwich Albion - Manchester United 17.00

hétfő:
Manchester City - Swansea City 21.00



www.global-soccer.eu

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!