Jelenleg csak a transzferek 25-30 százalékát kötik meg FIFA-engedéllyel rendelkező ügynökök közreműködésével, ezért jogsértés esetén a világszervezet nem képes szűrni és szankciókat alkalmazni.
Kérdés viszont, hogy mi lesz azokkal a szakemberekkel, akik eddig FIFA-licenc nélkül ugyan, de tisztességesen végezték munkájukat?
"Európa több országában nehezményezték a döntést - mondta Hrutka János játékosügynök a SportKlub Dodzsem című adásában. - Ott már van ennek egy kialakult kultúrája, és nem akarnak álügynökökkel tevékenykedni ezek után."
Bár a FIFA a tagországokra bízta a részletes szabályozást, a terv alapján elvben bárkiből lehetne játékosügynök. "Nekem még ajánlást kellett kérnem két NB I-es csapattól, majd befizettem egy nem kis összeget, hogy elmehessek vizsgázni az MLSZ-hez, ahol az összes szabályból, idegen nyelven vizsgáztam - emlékezett Hrutka. - Most ilyen kontroll nem lesz. Elég írni egy levelet az MLSZ-hez, nem kell biztosítást kötnie, és nem lehet felelősségre vonni."
Hrutkáék idehaza máris megalapították a játékosügynökök szövetségét, hogy "végre először egy olyan szabályozást dolgozzunk ki, amelyet minden fél elfogadt, és amely nyomon követhető, szankcionálható, feltételekhez kötött."
Hrutka állítása szerint nem a saját megélhetésüket féltik az ügynökök, hanem az átlátható piaci viszonyokat.