Bizakodnak még a finnek, hogy kijuthatnak az Eb-re?
A legutóbbi selejtező után, amikor az északírektől 2-1-re kikaptak, mindenki azt mondta, hogy vége, ebből már nem lesz Eb-részvétel. Mostanra viszont a játékosok ismét hisznek abban, hogy győzhetnek, úgy érzik, jobbak, mint korábban. Szerintük, ha most legyőzik a magyarokat, még marad esélyük a pótselejtezőre.
Magyar létedre ötéves korod óta Finnországban élsz, csak finn csapatokban fociztál. Mit gondolsz, ki fog nyerni?
Általában kiegyenlítettek a finn-magyar meccsek, így – diplomatikus leszek – szerintem döntetlen lesz.
Ha százalékos arányt kellene mondani, mennyire szorítasz a finnekért, és mennyire a magyarokért?
Eddig 70:30 százalékban a magyarokért szorítottam, de ez az arány most már 55:45 a finnek javára,
mert sok olyan játékos szerepel a válogatottban, akivel együtt játszottam vagy ismerem valahonnan. Sok futballista az én korosztályomat képviseli, ezért inkább érzem sajátomnak a finn válogatottat.
Szomorú lennél, ha a szombati meccsen a magyarok nyernének?
Nem, a magyarok most közelebb vannak az Eb-részvételhez, ha a finneknek nem, legalább nekik sikerüljön. Ha a finnek nyernének, akkor nem tudom, mit kellene még csinálni, hogy elérjék a harmadik helyet, ezért ebből a szempontból most talán jobb lenne, ha a magyarok nyernék a meccset, és kijutnának.
A finnek barátságos meccsen megverték a svédeket, igaz, a minap kikaptak az észtektől. Ők is jobbak, ha nem nyomja őket a tét?
Szerintem ez benne van a kissé beszari finn mentalitásban. Ha túl nagy a tét, nem sikerül nyerni. De úgy gondolom, a magyaroknak is vannak hasonló mentális problémáik.
Pszichológusnak tanulsz. Ha a finnek pár év múlva sportpszichológusnak hívnának a válogatott mellé, érdekelne?
Érdekes lenne, el is vállalnám. Lennének is ötleteim.
A finneknél nem megoldható, hogy leül velük egy pszichológus, és együtt gondolkodnak, együtt elképzelik, hogy győznek.
Ők nem olyanok, mint az amerikaiak, sokkal óvatosabbak, félnek az újdonságoktól, éppen ezért inkább egyesével kellene azokkal a játékosokkal beszélni, akik szeretnének mentálisan erősebbé válni. Először megkérdezném, ki az, aki beszélgetni szeretne, aztán átvennénk egyesével a dolgokat. Ebben az esetben nyíltabban meg lehet beszélni egy-egy szituációt, a kisebb változásokat. De ehhez még nekem is el kell végeznem pár kurzust.
Mit tudsz a finn csapat taktikájáról?
Mindig ugyanazt játsszák, a karácsonyfát (4-2-3-1). Az északírek ellen is így futballoztak, de nem jött be. Nem tudom, kitalált-e valami újat Mixu Paatelainen kapitány.
Mit gondolsz, legutóbb mivel sikerült a magyaroknak nyerniük a finnek ellen?
Valami hiányzik a finn csapatból. Olyan válogatott ez, amelyben nagy klubokból érkező Forsellek, Litmanenek játszottak korábban, míg most csak Eremenko (CSZKA Moszkva) és Moisander (az Ajaxtól igazolt a Sampdoriába) szerepel jobb csapatban. Hiányoznak a vezető játékosok. A finn probléma, hogy nincs igazi góllövő. A budapesti meccsen a magyarok többet tartották a labdát, de utána nem tudtak gólt lőni. A magyar gól úgy született, hogy hat finn közül fejelt gólt Gera Zoltán. Ha a fiatal Hyypiä most is ott lenne a védősorban, ez nem történt volna meg.
Kívülről milyennek látod most a magyar focit?
Egy kicsit technikásabbak a magyar játékosok, de a két bajnokság erőssége hasonló lehet. Azért valószínűleg a legjobb magyar klubok erősebbek, mint a legjobb finnek.
Van kedvenc magyar focistád?
Dzsudzsák Balázst jó nézni, amikor megy neki a játék, épp egy ilyen játékos hiányzik a finn csapatból, mint ő, aki merészen megy előre, és oldalról beadogat.
Milyen kapcsolatban vagy a magyarokkal?
Sajnos nincs túl sok kapcsolatom velük, mert a Magyarországon élő nagyszüleimnek nincsenek testvérei, így korombeli barátaim sincsenek, inkább csak azok, akik Finnországban fociznak, mint Szeróvay Mihály. Vele nagyon jóban vagyok. A szüleim itt élnek Finnországban, most fizetik ki a lakásukat, és véglegesen letelepednek Mikkeliben. Nekem is ott van lakásom, de Kotkában lakom a futball miatt, és egy harmadik városban, Jyväskyläban tanulok.
Pár éve azt mondtad, 30 éves korodig nem veszed fel a finn állampolgárságot a katonaság miatt. Így történt?
A 30-at ugyan már betöltöttem, de még nem vagyok finn. Ki kell derítenem a részleteket,
szeretnék biztosra menni, nehogy be kelljen mégis lépnem a hadseregbe.
De valamikor biztos, hogy fel fogom venni az állampolgárságot. Most nem lenne túl sok előnye, ezért sem tettem még meg.
Nagy előny lenne például a finn válogatottság. Volt, hogy a góllövőlistán a harmadik helyen álltál, sohasem merült fel, hogy bekerülj a helyi válogatottba?
Két-három éve, amikor összeállítottak egy B válogatottat, meg szerettek volna hívni, de ezt nem tartottam olyan fontosnak. Komolyabb volt az az ellenérv, hogy a katonaság fél évet kiharapna az életemből. De akkor egy sérülés miatt amúgy sem tudtam volna bekerülni a keretbe. Finnországban a HJK-ban kell játszanod ahhoz, hogy behívjanak, a helsinki csapat minden évben megnyeri a bajnokságot, és onnan könnyebb kitűnni.
Téged sohasem hívott a HJK?
De, a 2007-2008-as szezonban közel voltam ahhoz, hogy odaigazoljak, egy hétig ott edzettem, de visszajött egy játékosuk külföldről, így nem rám esett a választás. 2011-ben is hívtak, de akkor a JJK-hoz még egyéves szerződés kötött, ezért inkább maradtam.
Korábban mondtad, hogy a magyar válogatottba soha nem hívtak. Klubcsapatok sem érdeklődtek?
A Fradi és a Lombard Pápa is hívott valamikor,
és melyik is volt a harmadik? Sajnos nem jutnak eszembe a szavak, mert két agyrázkódást is kaptam egy hónapon belül. Megvan, a Diósgyőr szeretett volna idén leigazolni.
Két agyrázkódás? Hogyan történt?
Kétszer is belém fejeltek. Mostantól védőpántot fogok használni. Egyik sem volt súlyos, de amikor túl sok információt kapok, akkor érzem a hatását.
Korábban is gyakran megsérültél?
Nem volt jellemző. 2008-ban volt egy agyrázkódásom, akkor szintén a KooTeePee-ben futballoztam. De minden rendben, úgy néz ki, a következő meccsünkön tudok játszani.
Visszatérve az NB I-re, el tudnád képzelni, hogy itthon futballozz?
Igen, de egyre valószínűbb, hogy maradok Finnországban, mert nemrég a feleségem munkát kapott egy könyvtárban. Ő is tud egy kicsit magyarul, szívesen megtanulná a nyelvet, de úgy érzem, erre Magyarországon nem lesz lehetősége, mert az új munkahelye miatt nem fogunk máshová menni. Ha egy nagyon jó ajánlatot kapnék, akkor persze átgondolnám.
Milyen formában vagy most, 30 évesen?
Szerintem kicsit olyan vagyok, mint az apukám (Gruborovics Tibor Szegeden és a Mikkeliben is játszott – a szerk.), biztosan el tudok még játszani több évig. Jó erőben vagyok, a formám is rendben van.
Viszont a gólok mintha nem jönnének a megszokott ütemben.
Eddig két gólt rúgtam, ennél tényleg többet tudok. De az első számú csatárunk, a két szélsőnk és a középső középpályásunk is megsérült, így körülöttem mások vannak, mint akiknek lenniük kellene, ezért többet védekezünk, és nem tudunk helyzetbe kerülni.
Lehetőségem sem volt gólt rúgni, pedig ha helyzetbe kerülök, elég sokszor kihasználom.
A bajnokság előtt öt meccsen három gólt szereztem, remélem, most visszatérnek a társak, és újra gólgazdagabb leszek.
Korábban rengeteg magyar futballozott a finn első és másodosztályban. Miért tűntek el?
Az lehet az oka, hogy most kevesebb a pénz a finn futballban, és inkább Afrikából hoznak a klubok játékosokat, akik olcsóbban megszerezhetők, mint egy magyar. Azt hallottam, hogy a legjobb klubok Magyarországon többet fizetnek, mint a finn csapatok, a legjobb magyarok pedig más országokban folytatják, ahol több a pénz.
A finn bajnokságban 12 csapat van, és háromszor játszanak egymással a klubok. Ugyanilyen lesz a magyar NB I ősztől. Neked hogy tetszik ez a rendszer? Melyik a jobb, a 12 vagy a 16 csapatos?
Ez attól is függ, hogy van-e 16 olyan csapat, amely pénzügyileg elég erős, hogy az első osztályban játszhasson. Finnországban ez nem jellemző. Nehéz összehasonlítani a majdani magyar rendszert a finnel, mert nálunk áprilistól októberig tart a bajnokság, és nagyon sok meccset játszunk, a felét 2-3 hónap alatt letudjuk, míg Magyarországon több idő van, így a játékosokon nincs akkora teher, mint itt.
Nekem sok dolog nem tetszik a finn rendszerben, például az, hogy az első hat helyezett a következő évben 17 meccsen szerepelhet otthon, 16-szor pedig idegenben. Ez nem annyira fair. Aztán az, hogy háromszor kell játszani egy-egy ellenféllel, nem tesz jót a derbiknek. A három bajnoki plusz a kupák, edzőmeccsek miatt sokszor játszunk ugyanazok ellen, ezt én annyira nem szeretem. Szóval
jobb a 16 csapatos bajnokság és a két forduló.
Csak ennyi a gond?
Jobb lenne, ha több részvevője lenne az élvonalnak, mert akkor több játékos megmutathatná magát – ezek a jobb focisták most csak a másodosztályban szerepelnek. De a legnagyobb probléma az, hogy kevés csapat tud rendes fizetést adni, az újoncoknál másodosztályú bérek vannak. Már most is több olyan klub van, amely nem tud fizetni a játékosoknak, ezért nem kiegyenlített a bajnokság. Sok fiatal focista otthon lakik a szüleivel, és van, aki dolgozik is a futball mellett.
A félprofi rendszer felé megy a finn futball,
hiszen míg az itteni átlagfizetés 1700 euró (510 ezer forint) körül van – ez a finn árak miatt egyáltalán nem sok –, akad olyan futballista, aki mindössze 500 eurót (150 ezer forint) kap.