A projekt célja, hogy a 12-14 éves korosztály legtehetségesebb hazai labdarúgói egységes, minőségi képzést kapjanak, és 15 éves korukra már a megfelelő technikai, taktikai, fizikai készségek birtokában álljanak az első szövetségi szinten működő utánpótlás-válogatott, az U15-ös együttes rendelkezésére - írja a szövetség weboldala.
A program megyei szinten zajlik,
Budapesten és Pest megyében két-két, a többi megyében egy-egy tehetségközpont alakul meg,
ezekben a sportigazgatóság által aprólékosan kidolgozott, egységes edzésmunkával képzik régiók legígéretesebb futballistapalántákat.
"Az MLSZ új projektjének lényege, hogy német mintára tehetségközpontokat alakítunk ki, melyek feladata az ország legügyesebb 12-14 éves játékosainak megtalálása, képzése lesz" - mondta az mlsz.hu-nak Bernd Storck a programról.
"Az első feladatunk, hogy átadjuk a központokban dolgozó ötfős stábok tagjainak azt a tudást, amely kulcsfontosságú az eredményes munkához.
A megyék részére részletesen kidolgozott edzésprogramot állítottunk össze,
a központok így ugyanazon irányelvek mentén képzik a játékosokat, minden helyszínen ugyanazt az edzésmunkát elvégezve, és ugyanazokat a követelményeket szem előtt tartva. Szeretnénk egy új, képzett futballgenerációt nevelni, a célunk, hogy már a legfiatalabb válogatott korosztályba minőségi futballisták kerüljenek be, ezért a programban nem a mennyiségi, hanem a minőségi képzésre helyezzük a hangsúlyt.
A program az elmúlt napokban az ötfős megyei stábok (két edző, egy kapusedző, egy erőnléti edző, valamint egy fizioterapeuta) felkészítésével indult el, majd a központok, az MLSZ szakmai stábjával közösen, február végén, március elején kiválasztják azokat a fiatalokat, akik tavasztól a
három korosztályban (U12, U13, U14) heti egy alkalommal közösen gyakorolnak majd
a tehetségközpontokban.
"A kiválasztás során elsősorban a technikai képességeket figyeljük, emellett a koordináció, a játékosok személyisége, gondolkodása, a labdás és a labda nélküli mozgása is fontos szempont. Ügyeltünk arra is, hogy minden központba megfelelő edzők kerüljenek, mert nagyon
fontosnak tartjuk, hogy a fiatal labdarúgókkal foglalkozó edzők egyben jó tanárok is legyenek,
akikre felnéznek a játékosok, és akik a pályán maguk is meg tudják mutatni, amit tanítványaiktól kérnek - tette hozzá Bernd Storck.
A labdarúgók képzését tehát a megyei tehetségközpontok végzik, de a szövetség szakmai stábjának tagjai folyamatosan figyelemmel kísérik a kiválasztott fiatalok fejlődését. Május végétől regionális tornákat rendeznek a megyei csapatok számára, később regionális válogatottak alakulnak ki, melyek tagjai rendszeresen készülnek együtt Telkiben, a szövetségi edzők irányításával.