Emberi jogi aktivisták korábban már többször is komoly aggodalmuknak adtak hangot a Perzsa-öböl menti arab országban uralkodó munkakörülmények miatt, ez azonban az első alkalom, hogy az Amnesty International (AI) beszámolóján keresztül a visszaéléseket a 2022-es vb egyik helyszínével közvetlenül hozták összefüggésbe.
A jogvédő szervezet tavaly február és május között 132, többnyire Bangladesből, Indiából és Nepálból származó építőmunkással készített interjút. Elmondásuk alapján zsúfolt és mocskos szállásokon kellett lakniuk, fizetésüket hónapokig visszatartották vagy elvették útleveleiket. Számos esetben előfordult, hogy a munkáltató nem szerezte be vagy újította meg a munkavállalási engedélyeket kiszolgáltatva a munkásokat a hatóságoknak.
A Kalifa Stadion munkálatain dolgozók közül öten arról számoltak be, hogy bérviták miatt megtagadták a munkát, azonban akaratuk ellenére dolgoztatták őket. Egyiküket azzal fenyegette meg a főnöke, hogy "dolgozzon vagy soha nem térhet vissza hazájába".
Katar a bírálatokra reagálva tavaly októberben törvényt hozott a sokak szerint a munkásokat kizsákmányolásnak kitevő munkáltatói rendszerének módosításáról, a változtatások azonban még nem léptek életbe.
Az AI beszámolójára reagálva a katari kormányzat jelezte: a jogvédők által felsorolt problémák "nem jellemzőek az egész munkaerőpiacra".