Három csúcsmeccsel vet véget téli álmának a labdarúgó Bajnokok Ligája

Horizontal
Real Madrid's defender Sergio Ramos (L) celebrates with Real Madrid's Brazilian midfielder Casemiro after scoring during the Spanish league football match Real Madrid CF vs Malaga CF at the Santiago Bernabeu stadium in Madrid on January 21, 2017. / AFP PHOTO / PIERRE-PHILIPPE MARCOU
Vágólapra másolva!
Annál jobban nem is indulhatna újra a téli szünet után a labdarúgó Bajnokok Ligája, mint hogy szinte alig akad olyan párharc a nyolcaddöntőben, aminek egyértelműen meg lehet nevezni az esélyesét. Szokás szerint egymásba botlott a Bayern és az Arsenal, nem először feszül egymásnak a Barca és a PSG sem, a legérdekesebbnek mégis a Real Madrid és a Napoli párharca ígérkezik.

Ha több fontos sérültje felépült is, a Real Madrid edzője, Zinedine Zidane nem várja nyugodtan a nyolcaddöntőket. A címvédő, bár még veretlen idén a BL-ben, és vezeti a spanyol bajnokságot a Barca előtt, egyáltalán nem lehet boldog a sorsolásával, hiszen a nápolyiak az őket sújtó gondok ellenére brutális formában szórják a gólokat, és korábbi rossz szokásukkal ellentétben már nem csak hazai pályán.

Sergio Ramosékra egy gólgép megfékezésének feladata vár Forrás: AFP/Pierre-Philippe Marcou

A BL-rutin feltétlenül a zsinórban hetedik negyeddöntőjéért hajtó Real Madrid mellett szól, hiszen a Napoli mindössze másodszor jutott el ilyen messzire a sorozatban, de

a nápolyi San Paolóban biztosan nagyon nehéz visszavágó vár rá, ha nem szerez komoly előnyt a Bernabeuban.

Madridba nem győzni járnak az ellenfelek, a legutóbbi 33 BL-meccsen csak a Schalke tudott itt nyerni 12 évvel ezelőtt, ám ez semmitől sem riasztja el a csoportkörben idegenben hét pontot is szerző olaszokat.

A civilben szélső, de a visszavont center posztján káprázatos formába lendülő Dries Mertens már 16 gólnál tart a Serie A-ban, így Maurizio Sarri vélhetően megtartja a 4-3-3-as játékrendszer csúcsán a belgát. A két oldalán a nápolyi születésű kedvenc, Lorenzo Insigne, illetve az egykori Real-játékos José Callejón játszik majd. Mögöttük Marek Hamsík (ő az egyetlen biztos kezdő) mellett négy remek formában levő belső középpályásból választhat Sarri.

Dries Mertens Forrás: NurPhoto/Franco Romano/NurPhoto/Franco Romano

A Napolinak a védelme a gyenge pontja, és bár pont Gareth Bale lehetne a legfontosabb párharc szereplője, a sérült walesi nélkül is izgalmas perceket okozhat a vendégek hátsó sorának a C. Ronaldo, Benzema, Lucas Vázquez hármas.

Cavani vs. MSN

A PSG és a Barcelona évtizedeken keresztül szinte mindig elkerülte egymást, az utóbbi években viszont valahogy folyton összefut a két csapat.

A legutóbbi öt szezonból négyben is találkoztak, és bár ezek a találkozások jobbára a Barca sikerével zárultak, idén közel sem egyértelmű a helyzet.

A katalánoknál az utóbbi hetekben becsúszott egy döntetlen a bajnokságban (ahol vesztett pontok tekintetében hét ponttal vannak lemaradva a Real Madridtól), a kupában pedig igencsak furcsa körülmények között jött össze az Atlético Madrid elleni továbbjutás.

Jól ismerik egymást a felek Forrás: AFP

A Barcát nem árt félteni, de azért a csapat még mindig félelmetesen erős: minden sorozatot figyelembe véve az utolsó 22 meccsükön nem kaptak ki, az egyéni képességeket pedig felesleges is kiemelni velük kapcsolatban. Annyit azért jegyezzünk meg, hogy

Lionel Messi tíz góllal vezeti a góllövőlistát, az asszisztlistán pedig Neymar áll az élen 7 gólpasszal.

A PSG ugyan csak második a francia bajnokságban a Monaco mögött, de bátran számíthat Edinson Cavanira, aki Zlatan Ibrahimovic hatalmas árnyéka alól felszabadulva óriási formában lövi a gólokat. A legutóbbi 14 meccsén 12 gólt szerző uruguayi csatár az utóbbi időben egymaga jobban termel, mint a barcelonai MSN-csatársor.

Edinson Cavani Forrás: AFP

A Barcának is vannak hiányzói, Javier Mascherano és Arda Turan hiánya fájó lehet, de közel sem akkorák a gondok, mint a PSG-nél, ahol a világ egyik legjobb középhátvédjét, Thiago Silvát egy olyan fiatal, Presnel Kimpembe fogja pótolni, aki még egy percet sem töltött a pályán a BL-ben. A brazil védő előtt a középpályán honfitársa, az olasz állampolgár Thiago Motta sem játszhat, ő eltiltott.

Semmi meglepő: Bayern-Arsenal

Amikor kialakult a csoportkör végeredménye, a Bayern München egyik szurkolói oldala azt kérdezte a Twitteren: „Szerintetek lefoglaljuk a londoni szállást?” Nem tévedtek, azt az Arsenalt sorsolták melléjük, amelyet a 2013-as és 14-es nyolcaddöntőben is kiejtettek (és 2005-ben is). Arsene Wenger csapatának nem csak Bayern-fóbiája van, az elmúlt hat évben ugyanis mindig kiestek a nyolcaddöntőben.

Az Arsenal viharos időszakot él át, Wenger szerződéshosszabbítása tulajdonképpen azon múlik, átlépi-e végre az árnyékát a londoni csapat a BL-ben.

A szurkolók közül egyre többen követelik a francia menedzser távozását, és nem a legjobbkor jön a Bayern elleni meccs sem, hiszen a Premier League-ben egyre reménytelenebbül üldözik a biztos befutónak látszó Chelsea-t.

A párharc esélyese a Jerome Boateng kivételével a legerősebb felállásában pályára lépő Bayern München, amely a legutóbbi 15 hazai BL-meccsét megnyerte, de azért

nem árt figyelembe venni, hogy a csoportelsőként továbbjutó Arsenal még veretlen idegenben.

Wengernek ugyanakkor nemcsak a sérülésekkel kell megküzdenie, hanem Mesut Özil igencsak ingadozó formájával is, bár a BL-ben nem megy rosszul a németnek.

Gonzalo Higuaín a tavalyi Serie A-gólrekordját vette célba Forrás: AFP/Marco Bertorello

Az olasz bajnokságot meggyőző fölénnyel vezető Juventusnál a Porto elleni nyolcaddöntő lesz Max Allegri új 4-2-3-1-es formációjának igazi tesztje. A Juve jó formában van, Gonzalo Higuaín pedig vég nélkül lövi a gólokat, bár a csoportkörben azért nem mindig villogott a torinói csapat.

Guardiolának a BL-ben kell villantania

A spanyol bajnokságban a két nagyra makacsul kapaszkodó Sevilla a történelmi negatív rekordokat döntögető Leicester Cityt fogadja, amivel azt is elárultuk, hogy a BL-ben egészen más arcát mutató angol bajnoki címvédő csoportelsőként otthon játszhatja majd a visszavágót. Ettől még nem fogadnánk a fonalat elég régen elvesztő Leicesterre.

Az otthonában nagyon erős Benfica az idegenben kimondottan pocsék Dortmundot látja vendégül: a portugálok a legutóbbi 15 meccsükből 11-en még gólt sem kaptak a Luzban, miközben a német csapat a legutóbbi hat idegenbeli meccséből csak egyet nyert meg.

A Dortmundból ráadásul hiányozni fog a vezér, Mario Götze.

Ha a tavalyi szezon nem lett volna elég, hogy tisztelettel közelítsünk a Monaco felé, tegyük meg ezt most. A nagyhercegség csapata idén megnyerte a csoportját, nem mellesleg a PSG-t megelőzve vezetik a francia bajnokságot. Arról nem is beszélve, hogy az AS Monaco 75 szerzett gólnál jár a francia bajnokságban, ezzel a mutatóval a legjobbak az európai topligákat tekintve. A Manchester City jelenleg amúgy sincs abban az állapotban, hogy bárkit lebecsüljön, egyre valószínűbb, hogy a BL-ben kell villantania valamit Pep Guardiolának, mert az angol bajnokságban jelenleg csak a dobogóért zajló harc résztvevője.

Pep Guardiola nem a legjobban rajtolt Manchesterben Forrás: Anadolu Agency/2016 Anadolu Agency/Lindsey Parnaby

Diego Simeone Atléticója, ha nem is olyan meggyőzően, mint az utóbbi években, de idén is ott van a legjobb 16 között. 2015-ben sokkal jobb formában volt az Atlético Madrid, és akkor is csak nagy nehézségek árán tudta legyőzni a Leverkusent. A német csapat történelmet írhat: még soha nem nyert nyolcaddöntőt, sőt amikor megpróbálta, általában csúnya vége lett: Barca 2-10, PSG 1-6, Liverpool 2-6 (összesítésben). A döntős évükben (2002) második csoportkört rendeztek, tehát nem volt nyolcaddöntő.

A nyolcaddöntők első mérkőzéseinek menetrendje:

Február 14.:
Paris Saint Germain-Barcelona, 20.45
Benfica-Borussia Dortmund, 20.45

Február 15.:
Bayern München-Arsenal, 20.45
Real Madrid-Napoli, 20.45

Február 21.:
Manchester City-Monaco, 20.45
Bayer Leverkusen-Atlético Madrid, 20.45

Február 22.:
FC Porto-Juventus, 20.45
Sevilla-Leicester City, 20.45

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!