A nagy nevek megvásárlása mindig izgatott várakozással tölti el a szurkolókat, és jelentős előrelépés benyomását kelti – az ilyesmi sokszor majdnem olyan nagy móka, mint ténylegesen nyerni valamit.
Ahogy Sir Alex Ferguson mondta Cristiano Ronaldo eladása kapcsán:
„A Madrid 100 millió euró készpénzt adott érte, és tudják, miért?
Nos, a klub elnöke, Florentino Pérez így kívánta tudatni a nagyvilággal: »Mi vagyunk a Real Madrid, mi vagyunk a legnagyobbak!«"
Azért a szimpla brandépítésnél többről van itt szó, hiszen Cristiano Ronaldo nemcsak leigazolásakor volt a világ egyik legjobbja, hanem ma is az. Igaz, akkor mint tükörszélső érkezett, mára középcsatárként a világ legjobbja – ezt állítja legalábbis Guillem Balague, a spanyol elitújságírás egyik legismertebb alakja, a Sky szakértője, akiről persze tudni lehet, hogy némileg elfogult a játékossal, hiszen ő a szellemírója Ronaldo önéletrajzi könyvének is.
De mitől lesz valaki a legnagyobb?
Talán Malcolm Gladwell Outliers: The story of Success című könyvében jelent meg először az úgynevezett „10 000 órás szabály". Ez egy pszichológiatudományi megfigyelés, amely szerint ahhoz, hogy az ember komolyabb szakértelmet szerezzen valamely területen, legalább 10 000 órányi gyakorlásra van szüksége. „Zeneszerzőkről, kosárlabdázókról, regényírókról, műkorcsolyázókról, zongoraművészekről, sakkozókról és csúcsbűnözőkről szóló esettanulmányok hosszú során keresztül újra meg újra ez a szám kerül elő" – állítja a neurológus Daniel Levitin az Outliersben.
„A tízezer óra durván napi három óra, vagyis heti húsz óra gyakorlást jelent – tíz éven át.
Csak a legritkább esetben találni példát arra, hogy bármely világszínvonalú teljesítmény mögött kevesebb gyakorlási idő állna."
Bár nem nyomorgott, Cristiano Ronaldo egy olyan házban nőtt fel, ahol a mosógépet helyhiány miatt már a tetőn kellett tartani. Munkanélküli édesapja – háborús veteránból lett alkoholista –, hogy legalább valamennyi pénzt tudjon keresni, elszegődött az Andorinha csapata mellé szertárosnak, takarítónak. Ennél a csapatnál kezdett focizni a hétéves Ronaldo, aki nehezen viselte, hogy apja nem éppen a városka díszpolgára, de minden frusztrációját a kőkemény edzésben vezette le. Kivéve, amikor nem:
14 évesen kicsapták az iskolából, mert hozzávágott egy széket az egyik tanárához, aki megjegyzéseket tett a családja anyagi helyzetére.
Ettől a naptól kezdve Ronaldo mindent a labdarúgásra tett fel, megszállottként edzett, gyakorolt, és ez a mai napig nem változott meg.