Idén 25 éves a Leeds United sztorija. A csapat az 1991/92-es szezonban nyerte meg az angol futballbajnokságot. Hogy miért fontos ez ebben a történetben?
Mert annak a csapatnak az edzője az angol Howard Wilkinson volt.
Angol edző. Angol bajnok. Azóta egy angol kollégájának sem sikerült ez a bravúr.
A következő szezonban, vagyis az 1992/93-asban már Premier League-nek nevezték az angol labdarúgó bajnokságot. A mostani, vagyis a 2016/17-es idény a 25. PL-évad. A 25 évadban összesen 9 edző nyert bajnokságot.
Ebből kettő skót,
Kenny Dalglish 1994/95-ben a Balckburnnel és persze Sir Alex Ferguson tizenkétszer a Manchester United csapatával. Skótok - dühöngenek az angolok, de inkább hajtsanak fejet a nagyobb tudás előtt.
Aztán ott vannak a külföldi mágusok. A francia Arséne Wenger, aki kétszer is a csúcsra vitte az Arsenalt, a portugál Jose Mourinho, a chilei Manuel Pellegrini (a Manchester City-vel) és persze az olaszok. Conte és Ancelotti a Chelsea-vel, Ranieri a Leicesterrel, Mancini a Manchester City-vel.
Az angol labdarúgó-válogatott az 1966-os hazai rendezésű világbajnokság óta sem vb-n, sem Eb-n nem nyert aranyérmet.
A futball tanítómestereinek hazájában a külföldi edzők szabják az irányt, oktatják az angolokat.
A húsz csapatot felvonultató Premier League-ben jelenleg hat angol edző dolgozik. Az AFC Bournemouthnál Eddie Howe, a Burnley-nél Sean Dyche, a Crystal Palace-nál Sam Allardyce, a Leicester City-nél Craig Shakespeare, a Middlesbroughnál Steve Agnew és a Swansea Citynél Paul Clement. E hat csapat közül a tavalyi bajnok Leicester City a kilencedik, a Middlesbrough már kiesett, a Swansea pedig kieshet.
Azt tudják, hogy ez az ember ki?
Az angol Joe Fagan, aki az 1983/84-es idényben a Liverpool csapatával angol edzőként nyerte meg a BL elődjét, azaz a Bajnokcsapatok Európa Kupáját. Angol mesternek ez azóta sem sikerült.
Talán majd jövőre.
Vagy azután. Vagy egyszer. Vagy sohasem. A PL nem a fogalmatlan angol edzők játszótere.