Manchester United's players including English striker Wayne Rooney (C) celebrate with the trophy after the UEFA Europa League final football match Ajax Amsterdam v Manchester United on May 24, 2017 at the Friends Arena in Solna outside Stockholm. / AFP PHOTO / Odd ANDERSEN
Vágólapra másolva!
A KPMG könyvvizsgáló cég tanulmánya szerint "vállalati értékét tekintve" a Manchester United a legértékesebb európai labdarúgóklub, megelőzve a Real Madridot és a Barcelonát.
A KPMG sporttanácsadási csapata idén is elkészítette Európa 32 vezető futballklubját cégérték szerint rangsoroló tanulmányát. Kisebb meglepetésre a dobogó tetején nem a Real Madrid vagy a Barcelona áll, hanem az idén az Európa-ligát megnyerő Manchester United.
A harminckét vezető európai futballklub teljes vállalati értéke tizennégy százalékkal nőtt az előző évhez képest
- mondta Andrea Sartori, a KPMG sportrészlegének vezetője. A jelentés szerzője kiemelte, hogy a labdarúgás egészének az üzleti értéke növekszik.
A vezető az okok között említette a televíziós jogokból származó többletbevételt, illetve azt, hogy a globalizációnak köszönhetően a vezető klubok a nemzetközi gazdasági piacon is egyre nagyobb szerepet töltenek be. Sartori szerint egyre több nagy egyesületnél kerül magántulajdonba az új, vagy felújított stadion, illetve a menedzsment a korábbiakhoz képest költséghatékonyabban működik.
Pedig a United az elmúlt években nem szerepelt úgy, ahogy az a klub hagyományaitól elvárható. Két egymást követő szezonban sem jutott be a Bajnokok Ligájába, és a Premier League-ben is kiszorult az top négyből.
Az egymilliárd euró feletti értékkel rendelkező klubok száma az előző kimutatáshoz képest nyolcról tízre nőtt, a szűk elitbe a Juventus és a Tottenham Hotspur került be.
A top tízben hat angol klub található. Az angol kluboknak óriási előnyt jelent, hogy jelentősen több bevételük származik a közvetítési jogokból, mint más országok csapatainak.
A jelentés a 2014/15 és 2015/16 közötti időszak adatait összegezte. A Manchester United ebben a két bajnoki szezonban egyszer sem végzett dobogón: előbb a negyedik, majd az ötödik lett a Premier League-ben. Idén pedig hatodikként zárt, de emellett megnyerte az Európa Ligát.
Ennek ellenére a Manchester United az első klub, amelynek becsült cégértéke meghaladja a 3 milliárd eurót.
A felmérésből kiderül, hogy Európa 32 vezető klubjának a vagyona jelentősen megugrott, a nyilvánosan elérhető pénzügyi adatok szerint összértékük 29,9 millió euró volt, ami
14 százalékos növekedést jelent tavalyhoz képest.
A listán szereplő angol klubok a cégérték 40 százalékért felelősek.
Jól mutatja az angol élvonal erejét, hogy a 32-es listára korábban alighanem nehezen kerülhetett volna fel a Leicester City, de a tavalyi bajnoki címük – és az ezzel járó BL-szereplés – rögtön a 16. helyre repítette a kiscsapatot.
Óriási az öt legnagyobb bajnokság dominanciája
A KPMG felmérése szerint 32-es listán csak hat olyan klub szerepel, amely az öt vezető európai liga egyikének sem tagja (Ajax, PSV Eindhoven, SL Benfica, Fenerbahce, Galatasaray és a Besiktaş). Értékük a 32 klub összértékének mindössze 6 százalékát adja, ami jól jelzi pénzügyi lemaradásukat a legjobb angol, spanyol, német, olasz és francia csapatokhoz képest.
Az országok szerinti bontásban is óriási az angol fölény (8 csapat), őket követi Spanyolország és Olaszország 6-6 csapattal, majd Németország, Franciaország és Törökország 3-3 klubbal.
Az angol klubok dominanciája ellenére Spanyolország helyzete továbbra is egyedüli abban a tekintetben, hogy két klubjának, nevezetesen
a Real Madridnak és a Barcelonának is az értéke meghaladja a 2 milliárd eurót.
A spanyol klubok összértéke 10 százalékkal nőtt tavalyhoz képest.
A listán idén is három német klub szerepel, melyek összértéke 14 százalékkal nőtt tavalyhoz képest. A Bayern München a maga 2,4 milliárd eurós cégértékével továbbra is negyedik, ugyanakkor valamivel közelebb került a harmadik helyen szereplő Barcelonához.
A Juventustól eltekintve az olasz klubok továbbra sem tudják tartani a lépést az európai elittel. A Serie A-ból jelenleg mindössze hat klub szerepel a 32-es rangsorban, eggyel kevesebb, mint 2016-ban,
összértékük pedig csupán 7 százalékkal nőtt az elmúlt év során.
Miközben a Lazio cégértéke 2 százalékkal csökkent, a kínai vevőre találó AC Milané 547 millió euró körül stagnált.
A francia csapatok közül figyelemre méltó az Olympique Lyon, amelynek értéke jelenleg mintegy 317 millió euróra tehető, ami tavalyhoz képest páratlan,
71 százalékos növekedést jelent.
A Paris Saint-Germain ugyanakkor már nem szerepel a top10-ben, annak ellenére, hogy cégértéke 18 százalékkal nőtt.