Igen nehéz helyzetbe került Diego Simeone Atléticója, hiszen az azeriek ellen elért két döntetlennel az utolsó fordulóra már nem kizárólag rajtuk múlt, hogy tavasszal folytathatják-e a küzdelmeket a Bajnokok Ligájában. A csoport-rivális Roma a várakozásoknak megfelelően bedarálta a Qarabagot, így hiába űzte-hajtotta szokásához híven Cholo az övéit, a Chelsea elleni idegenbeli győzelem már csak a tisztesség és becsület kívánalma lett volna. Antonio Conte eszén azonban nem olyan könnyű túljárni; pláne, ha legfontosabb láncszeme immár hadra fogható.
A Chelsea két mérkőzésen hat gólt kapott a Romától korábban, ami nehezen értelmezhető a Conte-dimenzióban, éppen ezért úgy várták vissza a kis tűzgolyó N'Golo Kantét, mint a megváltót.
Conte a tavaly jól bejáratott 3-4-3-at leginkább a Juventusnál és az olasz válogatottnál alkalmazott 3-5-2-re cserélte idén.
A javulás szemmel látható volt a néhány héttel ezelőtti római vakációhoz képest, amikor az olaszok szétkapták Conte fontos helyeken hiányos Chelseajét. Ezúttal viszont adott volt a lehetőség, hogy az olasz edző a középpályán a Fabregas-Kanté-Bakayoko triót alkalmazza, mert hát ennek a csapatrésznek az együtt mozgása, kompaktsága létfontosságú ennek a játékrendszernek a sikerében. Emlékezzünk vissza a 2016-os Európa-bajnokságra, ahol az olasz válogatott egy nem túl kiemelkedő kerettel verte el a posztokra és játékospárokra levetítve sokkal erősebb belga és spanyol nemzeti tizenegyeket. Ott sem kizárólag a védőhármas fegyelmezettsége okozta az olaszok taktikai fölényét. A középpályás hármasnak komoly feladata volt a passzsávok zárásában, és óriási szerepük abban, hogy a belga/spanyol támadókhoz lehetőleg ne nagyon jusson labda. Előbbi meccsről a legszemléletesebb képi anyag a következő:
Láthatjuk, mennyire fontos az összes csapatrész együttmozgása ahhoz, hogy ez a rendszer sikeres legyen. Ezt a keddi Chelsea-Atlético összecsapás első félidejében a londoniak szinte tökéletesen oldották meg. Courtois kapuját az első játékrészben nulla lövés találta el, pedig nem mondható, hogy az Atlético ne ment volna a szinte lehetetlen küldetésnek tűnő továbbjutás irányába.
Pechjükre ezt az utat kétsornyi kékmezes védelmezte.
A kezdőcsapatokban egyébként voltak érdekességek, mert Zappacosta még az UEFA felállás-rajzolóit is meglepte a bal oldali szereplésével, míg Thomas Partey számára kissé idegen területen találta magát a középpálya jobb oldalán. A kettő egyébként nem volt egymástól teljesen független, hiszen az eleve védekező középpályás Partey-nek többször kellett visszazárnia a felfutó Zappacostával. Az olasz hátvéd furcsa poszton történő szerepeltetése ráadásul azért is újszerűnek hatott Marcos Alonso pihenésének oltárán, mert olyat szinte egyáltalán nem látunk, hogy szárnyvédőket a kedvelt lábukkal ellentétes oldalra pakoljanak. Ez a furcsaság aztán nem sült el olyan rosszul, hiszen az echte jobblábas Zappacosta befelé törései nagy zavart keltettek a kontrák során, ráadásul a szintén jobblábas Partey nem annyira szerette, hogy permanensen a bal lába irányába cseleznek.