Kiküldött munkatársunk jelenti Csíkszeredából.
Ha egy hete valaki megkérdezi tőlem, hogy megéri-e Budapestről 800 kilométert autózni egy harmadosztályú focicsapat meccséért, biztos, hogy nemet mondok. Ha ehhez még hozzáteszi azt is, hogy az Arad-Déva-Nagyszeben-Segesvár-Medgyes-Székelyudvarhely-Csíkszereda útvonalról lenne szó, akkor felelevenítve a környéken szerzett tapasztalataimat, még határozottabb nem a válaszom.
Csütörtökön este tíz órakor azonban már egészen más a helyzet: a kérdésre, hogy megérte-e az utazás, habozás nélkül vágom rá, hogy igen!
Azt tudtuk, hogy hideg lesz, hiszen a Csíki-medencében, az Olt partján és az 1033 méter magas Nagysomlyó lábánál, 662 méter magasan fekvő Szereda Románia egyik leghidegebb városa, de azért a budapesti kora tavasz után arcunkra fagyott a mosoly, amikor kiszálltunk az autóból.
A mindig meleg székelyföldi fogadtatás azért segített átlendülni a nehézségeken. Szerdán délelőtt pedig máris megtapasztalhattuk, hogy a helyiek nagyon várják a nagy meccset.
Három csapatunk is van a nyolc között, mert mi a Sepsit és a Kolozsvárt is magyarnak tekintjük, még akkor is, ha csak véletlenül vannak magyar játékosaik.
De a legfontosabb a Szereda! A Dinamo ellen nagyon jók voltak, de a csütörtöki nehezebb meccs lesz. Mi mindenesetre ott leszünk a stadionban" – mondta három jókedvű öreg úr a központi zöldségpiac mellett.
Lehetne tévében is nézni a meccset, hiszen csakúgy, mint egy fordulóval korábban, ezúttal is három televízió közvetíti a meccset. „Aki tud, az kimegy, hiába adja a tévé" – mondja az alföldi Kunhegyesről Csíkszeredába költöző egykori iskolatársam, Endre, aki elárulja, hogy a továbbjutással kapcsolatban neki nincsenek vérmes reményei, de a lelkesedésén ez mit sem változtat.
A lelkesedés pedig teljes mértékben érthető: az első, 1904-ben alapított futballklub jogutódjaként működő FK Csíkszereda már így is története legpatinásabb szezonját futja, és hol van még a vége, mondták egyöntetű bizakodással a beszélgetőpartnereink.
A csapat elsődleges célja, hogy végre maga mögött hagyja a harmadosztályt, ahol félidőben, azaz 15 forduló után hat pont a hátránya a listavezető Recea mögött – erre szokás mondani, hogy ebből még bármi lehet.
Nem sok, de nem is kevés. A bajnokság fele van még hátra, úgy kell felfognunk, hogy tizenöt döntő vár ránk
– mutatott irányt Valentin Suciu vezetőedző a meccs előtti délutánon. A szavakkal óvatosan bánó Szondy Zoltán klubelnök nem várja el, hogy a csapat bajnok legyen az élvonalban, de szeretne látni egy az első- és a másodosztály között „liftező" csapatot, amelyik, ha ki is esik, egy-két szezonon belül visszajut, és amelyik zömmel saját nevelésű, helyi kötődésű játékosokra épül. Csíkszeredában ugyanis az utánpótlás-nevelés a legfontosabb szempont: a klubnak kereken egytucatnyi utánpótláscsapata van, lefedve minden korosztályt az U7 és az U19 között. A Székelyföldet lefedő akadémiára még visszatérünk egy későbbi cikkben, egyelőre csak annyit, hogy
az U16-os és az U18-as csapat is a román élvonalban szerepel, tucatnyi játékost adnak a magyar és a román korosztályos válogatottakba,
azaz nagyon is biztató az FK Csíkszereda jövője.
Most azonban a jelent kell megélni, ami az élvonalban a CFR Cluj, azaz a kolozsvári vasutas csapat mögött hat pont hátránnyal a harmadik helyen álló Universitatea Craiova elleni kupamérkőzésben öltött testet. Nagy skalp lenne? A legnagyobb!
Az FK a harmadik fordulóban a Härmant (Szászhermány, 2-0), a negyedik fordulóban a másodosztályú Bákót (3-2), majd a nyolcaddöntőben az ugyancsak eggyel magasabban jegyzett Energeticianult győzte le (2-1), hogy aztán a nyolc közé jutásért az egyik legpatinásabb román csapatot, a Dinamo Bucurestit is búcsúztassák a csíkiak, méghozzá elképesztő izgalmak végén. A 2-2-es rendes játékidőt követően 120 perc után 3-3-as állásnál lefújt meccsen kilenc sárgát osztott ki a bíró, plusz szeredai oldalon kétszer villant a piros lap,
a 114. percben Berde István már emberhátrányban lőtte az egyenlítő gólt.
A büntetőpárbajt pedig a székelyek bírták jobban idegekkel, még úgy is, hogy az utolsó, kimaradt fővárosi 11-est újrarúgatta a bíró. De Bordás Dániel a második lövést is megfogta, az FK pedig története során először jutott a legjobb nyolc közé a Román Kupában.
Most kézen fogta őket a szerencse
A csíki csapat nem éppen a szerencse kegyeltje. Az FK most már harmadik éve küzd a feljutásért a másodosztályba. Az előző szezon végén hiába nyerték sorra a meccseket, végül két ponttal lemaradtak a feljutást érő első helyről, míg egy szezonnal korábban az utolsó fordulót éllovasként várva a bajnokság utolsó percében kaptak egy nyolcvan méteres gólt kapus kirúgásból – a kapus előtt lepattanó labda annyira felgyorsult a vizes füvön, hogy esély sem volt utolérni –, a 0-1 pedig éppen elég volt ahhoz, hogy ne jusson fel a Szereda.Csíkszeredában a foci mellett van jégkorong (de még mennyire, hogy van, a Sportklub egész Székelyföld büszkesége) és férfi kosárlabdacsapat is, azaz, aki sportélményre vágyik, annak szinte minden napra jut valami csemege. A csütörtöki hangulatot is megalapozta, hogy a focimeccs előtt Erste Liga-mérkőzést játszott a Sportklub a jelenlegi legjobb román csapattal, a Brassóval, és 3-0-ra győztek a székelyek.
Jó kis magyar-román csata volt, a bírók jóvoltából Brassó felé lejtett a jég,
amit a hazai szurkolók nem éppen finoman számon is kértek.
Az ital beszélt volna belőlük? Az is lehet, mert ugyan a román bajnoki meccseken nem lehet a csarnok környékén szeszhez jutni, a szeredai legények megtalálják a módját, hogy bevigyék a kötelező mennyiséget. A pontos metódust fedje titok, nehogy baj érje a Grizzlyt, de annyit elárulhatunk, hogy mi is bedobtunk egy jól álcázott felest...
A Vákár Lajos Jégcsarnokból aztán sokan átmentek a Városi Stadionba szurkolni lefújás után, kicsit furcsa is volt ugyanazokat a hokimezes arcokat látni mindkét meccsen. Mentek velük a dobosok is, akik képzett zenészek(!), és az élvonalbeli Sepsi ultracsoportja, a Székely Légió is képviseltette magát egy szakasszal a közeli Sepsiszentgyörgyről.
Miután a Sepsi szerdán 1-0-ra kikapott a CFR-től, a Szereda maradt Székelyföld reménysége.
A pályán, ha sokat nem is, de valamennyit csak segített a nagyszebeni csodaszer – legalább a teteje nem volt megfagyva, cserébe lehetett a sarat dagasztani, de ezen nyilván senki nem lepődött meg, a játékosok inkább örültek, hogy nem kellett korcsolyát húzniuk.
Kölcsönzött egy sajátos bájt a mérkőzésnek, hogy míg a két rövid – kapu mögötti – oldalon a kötelező reklámtáblák villogtak, addig a két hosszú oldalon méter magas hókupacok jelezték, hol ér véget a pálya. Némileg meglepő módon szeredai támadásokkal indult a meccs, ha kicsivel pontosabbak a szakzsargonban „utolsó passz"-nak hívott átadások, akár már öt perc után vezethetett volna az FK.
Pedig míg a csíki csapatban három „igazi" légiós van (valójában nyolc, de öten közülük magyarországiak), addig a CFR-t üldöző craiovaiaknál két-két horvát, portugál és svájci légiós mellett bolgár, bosnyák, olasz és zöld-foki-szigeteki focista is van a keretben.
Ha nem is volt az egy nappal korábban tapasztalt rémisztő hideg, azért a vendégek láthatóan nehezen akklimatizálódtak a hargitai klímához. Ahogy a hokimeccs egyik szünetében mondta egy drukker:
Lehetne igazi, jó csíki hideg, hátha lefagyna a tökük.
Mert azért az nem volt kérdés, hogy melyik csapat az esélyes – szerencsére, az első negyedórában ebből semmi nem látszott.
Az első félidő közepén egy csíki szempontból balszerencsés góllal megszerezte a vezetést az U. Meg is jött a nagyjából ötvenfős vendégtábor hangja, de szerencsére a hazai szurkolóké sem ment el a kapott góltól, ugyanolyan hangosan szóltak az FK-t bíztató rigmusok, mint 0-0-nál, ha nem még hangosabban.
A piros-fekete fiúk pedig nem gondolták úgy, hogy nekik ezzel a craiovai góllal harangoztak – jobbára náluk volt a labda, ők próbáltak támadni, amiben persze az is benne volt, hogy a vendégeknek tökéletesen megfelelt az eredmény, eszük ágában sem volt kitámadni.
Ahogy az első félidő nagy részében, úgy a második elején sem látszott, hogy két osztály különbség van a csapatok között. A helyi kollégával beszélve pedig megtudhattuk, hogy nemcsak a pályán sportszerű a mérkőzés, de – némileg meglepő módon – a lelátón is, a vendég szurkolók nem vetették be a magyar-román viszonylatban szinte kötelezőnek gondolt gyalázkodó rigmusokat. A hazai tábor ugyanakkor váltig bízott benne, hogy „lesz még Erdély Magyarországé". Lehet, hogy már a szöveget is értik a román csapatok szurkolói, de valószínűbb, hogy csak a dallamot ismerik fel, és kezdenek automatikus fütyülésbe ilyenkor.
Aztán, amikor labdát vesztett a Szereda, vagy szerzett a Craiova, ez nézőpont kérdése, bizony gyorsan, pontosan és veszélyesen lendültek támadásba a vendégek. Ahogy teltek a percek úgy viselte meg egyre jobban a hideg és a mély, játékra alkalmasnak alig nevezhető talaj a csapatokat. Színvonalasnak csak a legelfogultabbak mondhatták a meccset, de sokkal fontosabb volt, hogy a hazai tábor szurkolt a lelátón, a csapat pedig harcolt a gyepen!
Jót tett a hangulatnak, hogy a 78. percben összeakaszkodott a két csapat néhány játékosa, a jelenet kicsit felpaprikázta a nézőket. De sajnos a vendégeket is, akik egy perccel később megduplázták az előnyüket, amivel igazából el is döntötték a mérkőzést.
A harmadik gól már nem osztott, nem szorzott, ennek örömére azért még pukkant egy petárda a vendég szektor előtt, de ez volt minden, rendbontásra emlékeztető momentum. A lefújás után a két tábor még megtapsolta az övéit, majd a nem túlságosan lehangolt hazai drukkerek elindultak haza. Szomorkodni valóban nem volt okuk: érvényesült a papírforma, és az FK már a nyolc közé jutással is klubtörténelmet írt. Vasárnaptól pedig jöhet a folytatás, a Valentin Suciu által említett tizenöt döntő közül az első, azaz a harc a másodosztályba való feljutásért!
Az FK Csíkszereda nagy kupakalandja tehát vereséggel ért véget, de, aki ott volt az utolsó két meccs bármelyikén, az biztos, hogy élete végéig meséli majd az élményeket!