A 90-es években és a 2000-es évek elején még a Manchester United és az Arsenal uralta az angol bajnokságot, majd jött a Chelsea felemelkedése és a Liverpool visszatérése, ekkortól a szakértők már nagy négyesről beszéltek.
Az elmúlt években a Manchester City is csatlakozott a nagycsapatokhoz, és mára már a Tottenham Hotspur is komolyan beleszól a bajnoki versenyfutásba,
így a Premier League-ben már nagy hatosról beszélhetünk. Azonban az említett csapatok közül csak négy indulhat ősszel a Bajnokok Ligájában, bár extrém esetben előfordulhat egy ötödik csatlakozó is, de ahhoz az angoloknak nagyot kell virítaniuk az európai kupaporondon.
A csapatok PL-sorsolására pillantva láthatjuk, hogy az Arsenal már nem játszik egyik közvetlen riválisával sem, viszont idegenben lép pályára a saját stadionjában mindig veszélyes Everton, illetve Leicester ellen.
A Tottenham hátralévő hét mérkőzéséből ötször otthon játszik,
de a bajnoki címért nagy harcban lévő Manchester City ellen idegenben lép pályára.
A Manchester United hazai pályán játszik még a városi rivális City és a Chelsea ellen, míg a legnehezebb sorsolása a londoni kékeknek van, akik még játszanak az Old Traffordon és az Anfield Roadon is.
Egyik csapat sem tud kizárólag a bajnokságra koncentrálni, mert a Tottenham a Manchester City ellen, míg a Manchester United a Barcelona ellen komoly párharcra számíthat a Bajnokok Ligájában, illetve az Európa-ligában a Chelsea a Slavia Praha, míg az Arsenal a Napoli ellen játszik a legjobb négy közé jutásért.
Lehetetlen megtippelni, hogy melyik két csapat fogja a versenyfutást nyerni, viszont azt biztosan állítható, hogy a nézők lesznek a legnagyobb nyertesek.
A harmadik és negyedik, még automatikus BL-indulási helyért való versenyfutás pikáns, ugyanis jelen állás szerint az a forgatókönyv sem elképzelhetetlen, hogy hat angol csapat is kiharcolhatja a BL-főtáblát a bajnokságon és a nemzetközi kupákon keresztül.
Ugyanakkor hat angol csapat semmiképpen sem lehet ott a BL 2019-2020-as szezonjában a főtáblán, maximum csak öt. Extrém forgatókönyv esetén a két európai kupagyőztes és a bajnokság első három helyezettje indulhatna a BL-ben, vagyis a negyedik helyezett a második számú európai kupasorozat főtáblájára kerülne.
Szinte biztosra vehető, hogy a lényegi kérdésekre csak az utolsó fordulóban fogunk választ kapni, de
extrém esetben előfordulhat, hogy a legjobb négyből kiszoruló csapat egyike – jelen esetben az ötödik Manchester United - megnyerné Bajnokok Ligáját, a másik pedig – a hatodik Chelsea – az Európa-ligát, így papíron hat angol csapat harcolná ki a 2019/20-as BL-szereplést.
Korábban már történt hasonló eset, ami fájó pont lehet a Tottenham-szurkolóknak. A 2011/12-es szezonban - amikor az El-győzelemért még nem járt főtábla - a Chelsea a beugró edzőjével, Roberto Di Matteóval a hatodik helyen végzett a Premier League-ben, de megnyerte a Bajnokok Ligáját, így a negyedik helyen végző Spurs a bajnokságban hiába harcolta ki a BL-főtáblát, búcsút inthetett az elitsorozatnak.