Craiova, 2019. augusztus 2.
Arnold Hunter északír játékvezető a földön, miután a közvetlen közelében felrobbant egy pályára bedobott hanggránát a labdarúgó Európa-liga második selejtezőfordulójának visszavágójaként játszott Universitatea Craiova - Budapest Honvéd mérkőzésen Craiovában 2019. augusztus 1-jén. A gól nélküli döntetlent követő tizenegyes-párbajban a Craiova 3-1-re győzött, a botrányos körülmények miatt a Honvéd megóvja a mérkőzést.
MTI/EPA/Bogdan Danescu
Vágólapra másolva!
A Craiova-Budapest Honvéd labdarúgó Európa-liga selejtező visszavágóján kialakult botrány után idéztük fel azt az 1994-es esetet, amikor a Debrecen-Vasas NB I-es bajnoki mérkőzésen egy szurkoló szotyolászacskót dobott Márton Sándor partjelző fejéhez. Akkor a mérkőzést vezető Hartmann Lajos azonnal lefújta az összecsapást. A cikk megírása után vettük fel a kapcsolatot a volt FIFA-játékvezetővel, az 1994-es világbajnokságon partjelzőként dolgozó Márton Sándorral.
A craiovai botrány nehezen csendesül, számos vélemény látott már ezzel kapcsolatban napvilágot. A Márton Sándorral folytatott beszélgetés legérdekesebb mondatát írjuk le ide most.
Ha ez a mérkőzés és ez a botrány Vadúzban 2500 néző előtt, vagy Feröeren 800 szurkoló előtt történik meg, akkor a játékvezető azonnal lefújja a meccset, amit az UEFA fegyelmi bizottsága vélhetően 3-0-al a Honvéd javára ítél meg és a magyar csapat továbbjut".
Márton Sándor tehát pontosan azt mondja, amit nagyjából mindenki sejt: az északír bíró, Arnold Hunter és a Craiovába kirendelt UEFA-ellenőr azért nem fújta le az El-selejtezőt, mert féltek attól, hogy a stadionban lévő 23 ezer néző jó része betör a pályára és akkor a játékosok testi épsége kerül veszélybe.
Az UEFA és a FIFA mindig hangoztatja, hogy a mérkőzés résztvevőinek, a játékosoknak és az edzőknek a testi épsége és a biztonsága a legfontosabb, ez mindent felülír.
Már a meccs napjának a délelőttjén megrendezett briefingen ezt hangoztatják. Ezen a megbeszélésen amúgy a bírókon és a csapatok vezetőin kívül megjelennek azok a személyek, akik a mérkőzés biztonságáért felelnek. A rendőrség, a mentők, a tűzoltóság képviselői.
Minden részlegvezető elmondja, hogy a meccs alatt hol lehet őt elérni, megtalálni. Nagy hangsúlyt kapnak ezek a biztonsági kérdések tehát.
Elsődleges, hogy a meccs külső-botrány mentesen befejeződjék, ne legyen a döntés ok, indok tömegverekedésre, attakra. Ezt Craiovában sikeresen megoldották - nem is tehettek másképpen. A nagyobb baj kialakulását előzték meg a kisebbel."
Érdekes megtekinteni a botrány videófelvételét.
Itt az is látszik, hogy a hanggránát bedobása előtt az északír bíró szabadrúgást ítél kifelé. De több mint fél órával később már nem kerül sor erre a szabadrúgásra.
Ez azonban egyszerű bírói hiba, ami nem lehet óvási alap.
"Ráadásul a szerencsétlen negyedik játékvezető az, aki a kényszerszünet után folytatta a meccset, szerintem nem is emlékezett arra, mi volt a botrány előtti utolsó ítélet" - mondta Márton Sándor, aki így folytatta.
"Nem tudjuk, mi van a Honvéd által beadott óvásban.
Sokféle döntés születhet, ebben az is benne van, hogy a Craiovát kizárják és 3-0-al továbbmegy a magyar csapat. De az is, hogy a Craiova kizárása után a román csapat következő ellenfele, a görög AEK Athén játék nélkül jut tovább."
Megkérdeztük Márton Sándort, hogy pályafutása során került-e hasonló helyzetbe. "Az ominózus Debrecen-Vasas meccs pontosan ilyen volt" - felelte. "Hartmann Lajos lefújta a mérkőzést, majd másfél órát ültünk az öltözőben.
Az volt a szerencsénk, hogy vonattal mentünk, így a kocsinkat nem tudták szétverni. Másfél óra után a rendőrség egy rabmobillal elvitt minket Hajdúszoboszóra, a vasútállomásra.
Velünk tartott a Loki edzője, Garamvölgyi Lajos is. A nagy riadalom után beültünk a restibe meginni egy sört. Egyszer csak lélekszakadva érkezett meg Garamvölgyi, hogy itt a pesti vonat, azonnal szálljunk fel és menjünk haza, mert ő semmiért nem vállal felelősséget"
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!