Az A csoportban egyszerű volt a képlet, mivel a novemberi selejtezőkre már biztossá vált, hogy a szerbek és a portugálok végeznek az első két helyen. Portugália ráadásul lépéselőnybe került azzal, hogy egy pontot szerzett Írországban. Így a jobb gólkülönbségének köszönhetően a zárófordulóban egy döntetlen is elég lett volna a szerbek ellen a csoportelsőséghez. Ennek megfelelően Ronaldóék hamar megszerezték a vezetést, de a mérkőzésen végig jobban teljesítő szerbek előbb egyenlítettek az első félidőben, majd a 90. percben szerzett góllal legyőzték Portugáliát, és kijutottak a jövő évi labdarúgó-világbajnokságra.
Portugália számára már csak azért is ér fel kudarccal a szerbek elleni vereség, mert hazai pályán legutóbb 28 éve kaptak ki vb-selejtezőn – azóta 39 vb-selejtezőn maradtak veretlenek.
Amennyiben 2021 márciusában használják a videobíró-technológiát a vb-selejtezőkön, akkor most a portugálok készülhetnének Katarba. Március 28-án játszották ugyanis a Szerbia-Portugália vb-selejtezőt, amely 2-2-es végeredménnyel zárult. A találkozó óriási botránnyal ért véget, mivel az ötszörös aranylabdás Cristiano Ronaldo a 93. percben szabályos gólt lőtt, de Stefan Mitrovic, a szerbek védője kirúgta a labdát a gólvonalon túlról, a holland Danny Makkiele játékvezető pedig nem adta meg a gólt, és mivel nem állt rendelkezésre videobíró, nem lehetett visszanézni az esetet.
Bár a portugáloknak még van esélyük kvalifikálni magukat a tornára, lévén, hogy a pótselejtezőben kiemeltek lesznek, de a nemzetközi sajtó már most világszégyenről és megérdemelt büntetésről ír. A sajtóorgánumok egyöntetüen a portugálok hozzáállását bírálták.
A Público című lap azt írta, hogy „a sok tehetség kevés ambícióval" párosult, míg a Diario de noticias hidegzuhanyként értékelte a látottakat. Az A Bola összegzése szerint
a portugál csapat veresége „nagyon is megérdemelt büntetés volt", az együttes teljesítményét pedig „szánalmasnak" minősítette.
A Record címlapján Cristiano Ronaldo látható, amint a lisszaboni mérkőzést követően a fűben ül lehajtott fejjel, a fotó alatt pedig a főcím: „Világszégyen".
A portugál játékosok többsége csalódottan, de önkritikusan beszélt a csapat teljesítményéről.
Borzalmas meccs volt a mi részünkről. Nehéz magyarázatot adni a történtekre. Az biztos, hogy sokkal jobban kellett volna teljesítenünk, elnézést kell kérnünk a szurkolóinktól"
– kesergett a lefújást követően Bernardo Silva
A B csoportban Spanyolország, Svédország, Görögország, Grúzia és Koszovó szerepelt. A csoportfavoritnak számító spanyolok Görögország elleni 1-1-es döntetlennel kezdték a csoportküzdelmeket, majd Grúzia és Koszovó legyőzése után váratlan pofonba szaladt bele Luis Enrique csapata, amely Svédországban kapott ki. Az utolsó két fordulóra biztossá vált, hogy a skandinávok mellett Spanyolország reménykedhet a csoportelsőségben, és az utolsó körben éppen egymással találkoztak. Az utolsó fordulóban a svédeknek a grúziai vereség miatt csak akkor lett volna esélyük az első helyre, ha legyőzik a spanyolokat, akiknek már egy döntetlen is elég lett volna a csoportelsőséghez. Álvaro Morata hajrában szerzett góljával azonban a spanyolok nyertek, és kijutottak egyenes ágon a vb-re.
A Juventus csatára az 50. válogatott meccsén 23-adszor talált be, 2014 novembere óta senki sem szerzett nála több gólt a spanyol nemzeti együttesben.
A svéd válogatottnak - amelyben Zlatan Ibrahimovic lett a 37. olyan európai futballista, aki még a negyvenedik születésnapja után is helyet kapott hazája nemzeti csapatában - így megmaradt a remény, hogy pótselejtezőn vívja ki a világbajnokságon való szereplés jogát.
A C csoportban az Európa-bajnoki címvédő olasz labdarúgó-válogatott toronymagas esélyesnek számított, ugyanis rajta kívül Svájc, Észak-Írország, Bulgária és Litvánia szerepelt az ötösben. Hiába várta Roberto Mancini együttese kedvező helyzetből a novemberi mérkőzéseket, sem Svájc ellen, sem pedig Észak-Írországban nem tudott nyerni. Az utolsó előtti fordulóban
az olaszok nagy esélyt szalasztották el azzal, hogy csak 1–1-es döntetlent játszottak hazai pályán Svájccal, ráadásul úgy, hogy a 90. percben büntetőhöz jutottak,
de az aranylabdára is esélyes Jorginho élesen kapu fölé rúgta a labdát.
Az Európa-bajnoknak így sem volt reménytelen a helyzete, csupán az utolsó körben kellett volna hoznia a kötelező győzelmet, viszont Észak-Írország vendégeként gól nélküli döntetlennel zártak. Svájc ezzel szemben 4-0-ra verte a vendég Bulgáriát, ezzel megszerezte a csoport első helyét, az olaszok pedig másodikként végezve pótselejtezőre kényszerülnek.
Kísértetiesen hasonló a helyzet, mint négy évvel ezelőtt, amikor Olaszország szinte nemzeti tragédiaként élte meg, hogy 1958 után először nem sikerült kijutnia a vb-re,
a pótselejtezős párharcban ugyanis a válogatott elbukott a svédekkel szemben.
A nyári Európa-bajnokság óta az olasz válogatott nincs jó formában, ugyanis négyszer játszott döntetlent, egyszer kikapott, és mindössze kétszer tudott nyerni. Ezzel szemben Svájc már a nyári Európa-bajnokságon is okozott meglepetést azzal, hogy a nyolcaddöntőben kiejtette a regnáló világbajnok franciákat, ám a mostani csoportgyőzelmük alighanem így is a csoda kategóriába tartozik.
A portugálokhoz hasonlóan az olaszok is rengeteg kritikát kaptak a szégyenteljes eredményért, olyannyira, hogy az olasz sajtóban megjelentek szerint az Európa-bajnoki cím érdemeit is csökkenti a selejtezős kudarc.
Micsoda rémálom, aminek még koránt sincs vége!"
– állt a La Gazzetta dello Sport keddi címlapján.
"Természetesen az első gondolatunk egyből március volt.
Hiába vagyunk mi az Európa-bajnokok, most valami megrekedt.
Könnyedebben kellet volna játszanunk. Másképp kellett volna hozzáállni a meccshez. Így viszont sajnos a saját dolgunkat nehezítettük meg. Megvolt az esélyünk, hogy kijussunk egyenes ágon a világbajnokságra, gratulálok Svájcnak, most készülnünk kell a pótselejtezőre" – nyilatkozott a Juventus rutinos védője, Leonardo Bonucci a Rai Sportnak.
Bár a négyszeres világbajnok Olaszország kiemelt lesz a pótselejtezőben, ettől függetlenül könnyen elképzelhető, hogy a 2018-as vb után ismét ki kell hagynia egy nagy tornát.
A D csoportban érvényesült a papírforma, ugyanis a franciák nyerték a csoportjukat. A világbajnoki címvédő egy 8-0-s sikerrel biztosította be hazai pályán a továbbjutást, amelyen Kylian Mbappé négyszer is betalált, míg Karim Benzema kétszer. Azonban a kiütéses győzelem ellenére nem volt magabiztos a franciák teljesítménye a kvalifikációban. Már az első fordulóban Ukrajna ellen veszítettek pontot hazai pályán, majd Kazahsztánt 2-0-ra, Boszniát pedig mindössze egy góllal tudták megverni.
A franciák számára kudarccal zárult Európa-bajnokság után sem igazán ment a játék, Ukrajnában már sorozatban az ötödik tétmeccsükön maradtak nyeretlenek.
Majd szeptemberben a második helyre hajtó Finnországot 2-0-ra verte a Nemzetek Ligája-győztes francia csapat, amellyel nagy lépést tett a csoportelsősség felé. A zárófordulóban Mbappéék ugyancsak kétgólos sikerrel biztosították be csoportelsőségüket, a PSG sztárja mellett Benzema is eredményes volt Finnországban.
A második helyen Ukrajna végzett, miután 2-0-ra nyertek a bosnyák válogatott otthonában. Ráadásul úgy, hogy az első öt meccs után öt döntetlennel álltnak a csoportban és mindössze két győzelemmel érték el a pótselejtezőt, és ha sikerrel veszik a következő akadályt, akkor 2006 után szerepelhetnek ismét világbajnokságon.
Beszédes, hogy az Eb után lemondott Andrij Sevcsenko utódja,
Olekszandr Petrakov eddig hét mérkőzésen ülhetett le a kispadra, és az írányításával még egyszer sem kapott ki az ukrán nemzeti csapat.
A 64 éves szakember megbízatása csak a 2022-es világbajnoki selejtező-sorozat mérkőzéseire szólt, de minden bizonnyal hosszabbítani fog vele az ukrán szövetség. Ugyan az utolsó forduló előtt még a finneknek is volt esélyük a második helyre, de reálisan nézve számukra a továbbjutás szeptemberben dőlt el, amikor hazai pályán kaptak ki Ukrajnától 2-1-re.
Az E csoportban igazán nagy meglepetés nem született, ugyanis az előzetesen favoritnak számított Belgium nem okozott csalódást és veretlenül végzett az első helyen, amivel automatikusan kvalifikálta magát a jövő évi vb-re.
A belgák sorozatban harmadik alkalommal lesznek ott a világbajnokságon.
A bombaformában lévő együttes mindössze egyszer veszített pontot, amikor Csehország vendégeként 1-1-es döntetlent játszott, az összes többi mérkőzését megnyerte. Míg az utolsó kör előtt az is nyílvánvalóvá vált, hogy a második helyre hajtó Csehország és Wales is biztos pótselejtezős: egyik mint a csoport második helyezettje, a másik pedig a Nemzetek Ligájában elért eredményei alapján. Így csak az volt a kérdés, melyikük milyen jogon lesz ott a rájátszásban. Végül Wales a tartalékos belgák ellen elért döntetlennek köszönhetően a pótselejtezőt érő második helyen zárt a csoportban és reménykedhet, hogy 1958 után ismét ott lesz a világbajnokságon. A csoport harmadik helyén Csehország végzett.
Az F csoportban a továbbjutás szempontjából nem maradt kérdés az utolsó körre, hiszen az már korábban eldőlt, hogy a dánok ott lesznek Katarban, miként az is, hogy a pótselejtezőn a skótok folytathatják szereplésüket. Az egyetlen nyitott kérdés a csoportban az volt, hogy Dánia vajon megőrzi-e hibátlan mérlegét Skócia otthonában.
Némi meglepetésre a házigazda 2-0-ra nyert, az Eb-elődöntős dánok pedig így az utolsó fordulóban szenvedték el első és egyetlen vereségüket a csoportban.
Skócia pedig sorozatban hat győzelemmel zárta le a vb-selejtezősorozatot.
A csoport alakulása aligha nevezhető váratlannak, ugyanis két olyan együttes dominálta az egyébként meglehetősen könnyű kvartettet, amely a legutóbbi Eb-n is szerepelt. Egyedül talán Ausztria csoportnegyedik helye mondható meglepőnek, de az osztrákok a Nemzetek Ligája révén így is pótselejtezős helyet kaptak.
A G jelű csoportban egészen az utolsó fordulóig kiélezett küzdelem folyt a továbbjutó helyekért. Hollandia ugyan már korábban bebiztosíthatta volna a csoportelsőséget, azonban hiába vezettek Montenegróban két góllal, a hazaiak végül a hajrában négy perc alatt egyenlítettek.
A bravúros pontszerzés ellenére Montenegrónak nem maradt esélye az utolsó fordulóra.
Az azonos pontszámmal álló Norvégia és Törökország viszont még a csoportelsőségben is bízhatott.
A norvégoknak ehhez a hollandokat kellett volna legyőznie. Ugyan szeptemberben hazai pályán döntetlent értek el Frank de Boer csapata ellen, most azonban jóval nehezebb helyzetben voltak a norvégok, mivel a válogatott legnagyobb sztárja, Erling Haaland sérülés miatt nem játszhatott. A Borussia Dortmund támadója nélkül nem is igazán ment az északiaknak, és ugyan sokáig nyílt volt a meccs, végül Hollandia a hajrában szerzett két góllal kijutott a katari világbajnokságra. A Barcelona támadója, Memphis Depay a 12. vb-selejtezős gólját szerezte a sorozatban, amivel beérte a góllövő lista élén az angolok klasszisát, Harry Kane-t, így ők ketten közösen lettek gólkirályok a vb-selejtezők Európa-bajnoki szekciójában.
A hollandokon kívül Törökország reménykedhet még, amely Montenegróban elért győzelmével a pótselejtezőben folytatja.
A H csoport nem sok izgalommal szolgált, ugyanis már korábban biztossá vált, hogy Horvátország és Oroszország között fog eldőlni a csoport első helye. Végül a zárófordulóban éppen egymással találkozott a két csapat.
Oroszország kétpontos előnnyel várta a spliti rangadót, így már a döntetlen is vb-szereplést ért volna nemzeti csapatának, ám a szakadó esőben lejátszott találkozó hajrájában Kudrjasov öngólja csoportelsőséget ért a horvátoknak.
Az oroszok így pótselejtezőre kényszerültek, míg a csoport harmadik helyét Szlovákia szerezte meg, amely kiütéses győzelmet aratott a találkozót kettős emberhátrányban befejező Málta vendégeként.
A német labdarúgó-válogatott elsőként kvalifikálta magát a 2022-es világbajnokságra, miután októberben 4–0-ra legyőzte azt az Észak-Macedóniát, amelytől az egyetlen vereségét szenvedte el a selejtezős csoportban.
Így a németek 9 győzelemmel és egy vereséggel zártak, emellett 36 gólt lőttek, ami az angol válogatott mögött a második legtöbb az európai selejtezős sorozatban.
A nyári Európa-bajnokság után mondhatni új időszámítás kezdődött a német válogatottnál, ugyanis Joachim Löw szövetségi kapitány 15 év után távozott a posztjáról. Löw az Észak-Macedónia ellen elszenvedett meglepő hazai vereség után döntött úgy, hogy nem tölti ki a 2022-es vb-ig szóló szerződését. Helyére a Német Labdarúgó-szövetség kinevezte a Bayern München korábbi sikeredzőjét, Hansi Flicket. A német szakember győzelemmel debütált a nemzeti csapat élén, amely szeptemberben Timo Werner és Leroy Sané találataival 2-0-ra legyőzte Liechtensteint. Majd a soron következő hat meccsét is fölényesen nyerte a Nationalelf, amely
Flick irányítása óta mindössze két gólt kapott és 31-et rúgott.
Igaz, a németek dolgát nem igazán nehezítette meg, hogy olyan ellenfelekkel került egy csoportba mint Észak-Macedónia, Románia, Örményország, Izland és Liechtenstein.
A csoport második helyén a nyári Európa-bajnokságon is szereplő Észak-Macedónia végzett, miután 3-1-re nyert Izland ellen a zárófordulóban. Ezzel Észak-Macedónia megtartotta egypontos előnyét a román válogatott előtt, amely hiába nyert Liechtensteinben 2-0-ra, lemaradt a pótselejtezőről.
Csoportgyőztesként kvalifikált a 2022-es katari világbajnokságra: Belgium, Horvátország, Dánia, Anglia, Franciaország, Németország, Szerbia, Spanyolország, Svájc, Hollandia
A csoportmásodikként végző tíz válogatott kiegészülve a 2020–2021-es Nemzetek Ligájában legelőkelőbb helyen záró, de nem vb-résztvevő két csapattal vesz majd részt a pótselejtezőben. A rájátszás három ágon, négy-négy csapat részvételével, elődöntő-döntő rendszerben zajlik majd 2022 márciusában. Így tehát a pótselejtezőben két meccset kell nyerni a kijutáshoz. A csoportmásodikok rangsorában az összesített pontszám a mérvadó (a csoportok utolsó helyezettjei elleni meccseket leszámítva), vagyis az első hat nemzet kiemelt, míg a további négy, és a Nemzetek Ligájából playoffkörre jogosult két ország nem.
Ennek értelmében Portugália, Skócia, Olaszország, Oroszország, Svédország, Wales kiemelt lesz a sorsoláskor. Ugyanakkor Ausztria, Észak-Macedónia, Csehország, Ukrajna, Lengyelország illetve Törökország nem lesz kiemelt a pótselejtezőben.
Az európai pótselejtezők sorsolását jövő pénteken tartják Zürichben. A magyar válogatott az I csoportban Anglia, Lengyelország és Albánia mögött végzett, de Marco Rossi csapatának eredményeivel külön foglalkoztunk már.