Többezer részeg, drogos, jegynélküli szurkoló jutott be az Anglia-Olaszország Európa-bajnoki döntőre, amit a Wembley Stadionban rendeztek meg - derült ki a BBC oldalán szereplő jelentésből, amit nemrégiben hoztak nyilvánosságra a kontinenstorna fináléjával kapcsolatban.
A jelentés szerint kb 2000 szurkoló juthatott be a stadionba, és a megvadult emberek 17 tűzvédelmi ajtón és mozgássérülteknek fenntartott bejáraton törtek át.
Az angol kormány megbízottja, Baroness Louise Casey szerint a július 11-én rendezett EB-döntő a "nemzeti szégyen napja" volt. A jelentés szerint teljes káoszba fulladt a beléptetési rendszer, egyrészt a kialakult helyzetre felkészületlen biztonsági emberek, másrészt pedig a túl későn érkező hatóságok miatt.
55 év után az első nagy döntőjét játszhatta a nemzeti csapatunk, és szégyent hoztak rájuk ezek a részeg és kábítószeres állapotban lévő szurkolók, akik ártatlan és mozgássérült embereket is ugyanúgy bántalmazták, mint a rendőrőket, önkénteseket, és a Wembley alkalmazottait
- mondta el Louise Casey.
Casey szerint örülhettek, hogy nem történt még nagyobb tragédia.
Teljesen biztos vagyok benne, hogy a Wembley-ben történtek miatt azokat terheli a teljes felelősség, aki elvesztették az uralmukat önmaguk felett -
mondta el Casey.
A vizsgálati anyag szerint Anglia győzelme esetén még nagyobb biztonsági kockázat lépett volna fel, mivel megnyitották volna a kapukat a nézők előtt, és közel 6 ezer ember tódult volna egyszerre a pályára. A stadion biztonsági terve komoly hiányosságokat mutatatott azzal kapcsolatban is,
hogy hogyan kezeljék azt a szituációt, ha több alkoholos és kábítószeres befolyásoltság alatt álló személy törne be a létesítménybe.
A jelentés kiemeli, hogy a finálé megszervezését nagyon megnehezítette a járványhelyzet, és ez nagy terhet rótt a hatóságokra és a stadion személyzetére is.
Casey szerint a stadionhoz közel szurkolói zónák hiánya mellett nagyon súlyos hibának minősűlt az is,
hogy a londoni tömegközlekedési eszközön az alkoholfogyasztás tilalmát nem ellenőrizték elég szigorúan.
Casey szerint több változtatásra van szükség, hogy ez ne ismétlődhessen meg újra. A rendőrségnek határozottabban kell fellépnie az olyan szurkolók ellen, akik kábítószeres befolyásoltság alatt állnak, fáklyákat vagy füstbombákat használnak a stadion környékén, vagy jegy nélkül szeretnének bejutni a meccsre.
Az Angol Labdarúgó Szövetségnek kampányt kellene indítania a helyes szurkolói magatartással kapcsolatban, illetve erősítenie kellene a mérkőzést felügyelő szervek kommunikációját abban az esetben, ha nagyobb szurkolói csoportok érkeznének a meccsekre.
Az angol rendőrség 51 embert tartóztatott le a döntő alatt, és ebből 26 főt a Wembley Stadionon belül állítottak elő.
Az angol válogatottnak egy mérkőzést zárt kapuk mögött kellett lejátszania, és az Angol Labdarúgó Szövetség pedig 100 ezer eurós pénzbírságot fizetett az Európai Labdarúgó Szövetségnek a Wembley-ben történt zavargások miatt.