Alig néhány évvel ezelőtt még egy ilyen klubvásárlási projekt teljességgel elképzelhetetlen lett volna Brazíliában. Bár vannak brazil klubok, amelyek vállalkozásként működnek, erre talán a legjobb példa a három magyar válogatott labdarúgót is foglalkoztató RB Leipzig „kistestvére", a Red Bull Bragantino. Az osztrák vállalat által 2019-ben megvásárolt klub célja, hogy fiatal brazil játékosokat neveljen ki a lipcsei együttes számára. Sokáig a legtöbb csapat azonban hagyományosan vett non-profit vállalkozásként működött. Ezeknek a sportkluboknak az elnökeit a vezetőség választja. Ez pedig sok esetbe azt eredményezi, hogy alkalmatlan emberek kerülnek hatalomra, akik pusztán saját érdekeiket szem előtt tartva gyakran többet költenek, mint amennyit lehetne, ezáltal pedig a csőd szélére sodorják klubjaikat. Tavaly a Série A húsz klubjának együttes adóssága rendkívüli méretűre duzzadt.
A brazil labdarúgás élvonalának klubjai közül 19 fellázadt amiatt, hogy a „túlzott hatalomkoncentrációt" megteremtő Brazil Labdarúgó-szövetség (CBF) teljesen elidegenedett a brazil profi futballt támogató kluboktól és nem hagyott kellő beleszólást a döntésekbe.
Kiváló példa erre a kétszeres Libertadores-kupa-győztes Cruzeiro, amely a brazil labdarúgás egyik legnagyobb csapatának számított a közelmúltig. A Belo Horizonte-i csapat 2013-ban és 2014-ben még bajnok volt, 2017-ben, illetve 2018-ban pedig Brazil Kupát nyert. A felelőtlen gazdálkodás miatt viszont az adósságok spirálszerűen növekedtek és az igazán nagy gondok csak ezt követően jöttek. 2019 májusában a klubvezetés korrupciós botrányba keveredett, emiatt a vezetőség számos tagját letartóztatták pénzmosás vádjával. Az adósság mértéke meghaladta az egymilliárd reált, az pedig már csak pont volt az i-re, hogy a szezon végén a csapat története során először esett ki az első osztályból.
A kiesés a Palmeiras ellen dőlt el az utolsó fordulóban, a mérkőzést viszont végig sem játszották a csapatok, mivel a patinás klub feldühödött szurkolói a 84. percben bekapott második gól után székeket kezdtek dobálni a pályára és a rendőrökkel is összecsaptak a lelátón.
A Cruzeiro a CSA, a Chapecoense és az Avai társaságában szégyenszemre távozott a másodosztályba, ahonnan korábban olyan nagy múltú csapatok is kikecmeregtek már mint a Vasco de Gama, a Corinthians, a Fluminense vagy az Internacional. A nehéz helyzetbe került klubnak viszont ez máig nem jött össze, az előző szezonban ráadásul a csalódást keltő 14. helyen zárt az együttes a Serie B-ben.
Tavaly augusztusban aztán felcsillant egy halovány reménysugár. A brazil kormány ugyanis új törvényt fogadott el, amely immáron lehetővé teszi, hogy cégek közreműködésével külső befektetők is részesedést szerezzenek a labdarúgó csapatokban. Optimista vélemények szerint ez a brazil futball minden problémájára gyógyírt jelenthet. A törvény ugyanis lehetővé teszi a klubok számára azt is, hogy bizonyos adósságokat újratárgyaljanak a brazil igazságszolgáltatáson keresztül.
Cruzeiro tavaly novemberben az elsők között kezdte árulni a részvényeit, pár héttel később, december 18-án pedig bejelentette, hogy korábbi játékosa, Ronaldo Luis Nazário de Lima vagy egyszerűen csak Ronaldo megszerezte a klub részvényeinek 90%-át. A volt világklasszis labdarúgó cége, a Tara Sports a brazil XP befektetési bank segítségével vette meg a két éve másodosztályban szenvedő csapatot.
A 45 éves üzletember 400 millió reált (22,75 milliárd forintot) fizetett korábbi klubjáért, amelynek színeiben mutatkozott be a profik között 1993 májusában.
A nemzetközi szövetségnél háromszor az év legjobbjának választott Ronaldo Luís Nazário de Lima pályafutása során hat idényt töltött játékosként a spanyol bajnokságban: az 1996/97-es szezonban a Barcelonában, majd 2002 és 2007 között a Real Madridban futballozott.
A Brazíliában szenzációnak felérő bejelentés után Rodrigo Capelo brazil sportközgazdász úgy fogalmazott: "a Cruzeiro-szurkolóinak végre van okuk reménykedni". A helyzet azonban nem ennyire egyszerű, és ezzel valószínűleg maga Ronaldo is tisztában van, hiszen tapasztalt klubtulajdonosként vágott bele a projektbe. A játékosként kétszeres világbajnok 2018-ban mintegy 30 millió euróért 51 százalékos tulajdonrészt vásárolt a spanyol Real Valladolidban, jelenleg pedig már a részvények 82 százalékát birtokolja.
Ronaldóval az elmúlt években jelentősen nőtt a klub értéke, annak köszönhetően, hogy 25 millió eurónyi adósságot törlesztett vissza, felújíttatta a stadiont, és sikerült profitot termelnie a fiatal játékosok eladásából. Azonban nem ment minden ennyire zökkenőmentesen. Az előző idényben a Valladolid kiesett a spanyol élvonalból, a szurkolók pedig fellázadtak Ronaldo ellen, amiért a kiesés napján meg sem jelent a stadionban. A Valladolid előtt pedig Ronaldo kisebbségi tulajdonosa volt a Fort Lauderdale Strikers nevezetű floridai csapatnak, amely 2017-ben csődbe ment.
Minden bizonnyal Ronaldo az elmúlt években elegendő tapasztalatot gyűjtött klubtulajdonosként ahhoz, hogy elkerülje a hasonló kudarcokat. Az viszont egészen biztos, hogy most a korábbiaknál nagyobb fába vágta a fejszéjét és sokkal nagyobb kihívás lesz visszajuttatni a Belo Horizonte-i klubot az élvonalba. Hiszen míg a Valladolid csupán egy 520 ezres város klubja, ráadásul története során folyamatosan ingázott az első és a másodosztály között, addig a Cruzeiro nemzetközi viszonylatban nézve óriásnak számít a maga kilencmilliós szurkolótáborával és a dicsőséges múltja miatt. A kétszeres Libertadores-kupa-győztes csapat hívei joggal várják, hogy az együttes a legnagyobb trófeákért harcoljon, nem pedig a másodosztályban.
Ronaldón kétségkívül nagy lesz a nyomás, már csak azért is, mert a Cruzeiro szurkolói hamar fellázadnak, ha nem tetszik nekik az, amit a klubnál tapasztalnak.
A brazil ikon bemutatkozása új szerepkörében nem is indult zökkenőmentesen, ugyanis a rajongók január elején a klub edzőpályája mellett fejezték ki nemtetszésüket amiatt, hogy Ronaldo hagyja távozni a csapat egyik kulcsemberét, Fabiót, aki 2005 óta 976 alkalommal viselte a csapat mezét.
Kövér Ronaldo! Gyere és magyarázd meg"
– skandálták a méltatlankodó drukkerek.
Azzal, hogy Ronaldo bevásárolta magát a klubba, a Cruzeiro előtt hatalmas lehetőség nyílt, ám a hatalmas adósságok törlesztéséért most már a brazil sztár cége a felelős. A mélyen gyökerező pénzügyi problémák pedig aligha fognak varázsütésre megoldódni. Az adósságállomány mérséklése érdekében olyan drasztikus megoldásokat kell hoznia az új tulajdonosnak amelyekkel jelentősen tudja csökkenteni a költségeket.
A decemberben befektetett 400 millió reál bizonyos része ugyan az adósságok kifizetésére megy majd el, de a szezonvégi feljutás miatt a keret megerősítésére is kell költeni.
"Eljött az idő a visszatérésre. Nem hősként. Nincs szükség szuperképességre, hogy megváltoztassuk a jelent. Azonban ez óriási felelősséggel jár. Észszerű és fenntartható gazdálkodással hosszú távon fejlődőképesek lehetünk. Most új fejezet kezdődik a klub történetében. Visszatértem, mert hiszem, hogy a Cruzeiro is képes a visszatérésre! Visszatértem, hogy részese lehessek a brazil labdarúgás reformjának" - fogalmazott a bejelentés után hivatalos Instagram-oldalán a 45 éves üzletember.
Az egyelőre kérdéses, hogy Ronaldo képes lesz-e nevelőegyesületét kihúzni a mély gödörből. Azt azonban nehéz lenne elképzelni, hogy pusztán a klub iránti szeretet miatt vásárolta meg a nagy múltú csapatot.
Ronaldót sosem érdekelte, hogy éppen melyik csapatban szerepel. Csak a játék érdekelte meg a pénz"
– mondta a Fenoménnal kapcsolatban korábban Paulo Galvao brazil újságíró.
Az egykori brazil támadó valójában profi pályafutása után több pénzt keresett, mint játékosként. Egy 2020-as kimutatás szerint a brazil klasszis vagyona nagyjából 300 millió dollárra tehető. A Nike-val életreszóló szerződése van, marketinges cége mellett sportolók menedzselésével foglalkozó ügynökséget is alapított, valamint az e-sportba is befektetett és most már két futballklubnak is a tulajdonosa.
Racionálisabbnak tűnik tehát, hogy Ronaldo csupán üzletként tekint a Cruzeiróra, amely januárban ünnepelte fennállása százegyedik évfordulóját. Azonban ahhoz, hogy jól működő lehessen az üzlet, előbb elegendő pénzt kell befektetnie.
Viszont a siker még akkor sem lesz garantált, hiszen előbb vonzóvá kell tennie a klubot, hogy még több befektetőt találhasson. Ehhez a Cruzeirót vissza kell juttatnia az élvonalba, az adósságokat törlesztenie kell, majd mindezek után meg kell próbálnia nyereségessé tenni a klubot.
Ronaldo célja egy kisebb futballbirodalom létrehozása lehet, ahogy tette azt a Manchester Cityt is működtető City Football Group, vagy a Red Bull.
Így a Cruzeiro nevelőklubként működhet, míg a Real Valladolid a Brazíliában felépített játékosok kirakatcsapata lehet Európában.
Ronaldo októberben egy interjújában elárulta, hogy a spanyol csapat megvásárlása előtt közel állt hozzá, hogy egy angol csapat tulajdonosa legyen. A hírek szerint a nagy múltú Charlton Athletic és a jelenleg Premier League-ben szereplő Brentford csapatával is tárgyalt. Ez persze csak spekuláció, az azonban biztos, hogy Ronaldóra élete egyik legnagyobb kihívása vár. Ha abból indulunk ki, hogy mekkora figyelmet fordít a klubra hatalomra jutása óta, akkor jó eséllyel meg fogja tudni ugrani az előtte álló akadályokat.
Nos, ha a kudarcokkal teli időszak után valaki okot adhat az örömre a Cruzeiro szurkolóinak, akkor az a brazil labdarúgás egyik legnagyobb legendája. Viszont arra a kérdésre csak az idő adhat választ, hogy ez valóban sikerülni fog-e neki.