Ennek értelmében két olyan klub is indulási jogot kapnak a legrangosabb nemzetközi klubsorozatban, amelyik bajnoki helyezésével (vagy éppen előző idénybeli Európa-liga-győzelmével) nem harcolta ki magának a szereplést. Az ECA elképzelései szerint olyan klubok jöhetnek szóba, melyek hazájuk bajnokságában ugyan lecsúsztak a BL-indulást jelentő helyről, viszont Európa-liga-indulók lehetnének, vagy éppen megnyerték hazájuk kupasorozatát. Az ilyen csapatok között aztán a megelőző öt évre számolt UEFA klubegyüttható (koefficiens) dönt majd.
Az ötlet egyébként már korábban is felmerült, az UEFA állt vele elő, hogy az Európai Szuperliga-botrány után (összesen 13 angol, olasz és spanyol klub alapította meg a szuperligát, de az UEFA és a FIFA nyomására két nappal később tízen ki is léptek, csak a Barcelona, a Real Madrid és a Juventus tartott ki), megpróbálja befogni a legnagyobb európai ligák száját. Az ECA tagjai azonban akkor azzal vétózták meg a kezdeményezést, hogy a tisztán koefficiens alapú helyosztás ismét a legnagyobbaknak kedvez.
Aleksander Ceferin, az UEFA elnöke ugyan azt mondja, hogy a mostani döntéssel elsősorban a közepes erejű bajnokságoknak igyekeznek kedvezni, de miután a legrangosabb sorozatokban rendre a topligák csapatai szerepelnek a legjobban, így az itt játszók ismét előnyben lesznek.