A Luton Town június elején olyat tett, amire még soha egyetlen csapat sem volt képes az angol futballban, vagyis az élvonalból az ötödosztályig zuhant, majd visszatért a legjobbak közé. A feljutás után érthetően nagy volt az öröm, ám a szezon első négy meccsét elbukták. A hétvégén a Wolverhampton ellen végre megszerezték idei első pontjukat, ám apró szépséghiba, hogy még sem sikerült nyerni, hogy a 39. perctől kezdve emberelőnyben játszhattak.
Rob Edwards csapata jelenleg a kiesést jelentő 18. helyen áll. A Lutonhoz hasonlóan a Burnley és a Newcastle ellen történelmi, 8-0-s vereséget szenvedő Sheffield United kezdte borzalmasan gyengén az idei bajnokságot, mindhárom együttes neve mellett egy pont csúfoskodik a tabellán, de mivel még hosszú a szezon, korai lenne leírni a Lutont - vagy épp a másik két említett csapatot - de az tény, hogyha így folytatja, akkor minden esélye megvan arra, hogy a liga történetének leggyengébb csapata legyen. Lássuk, mely csapatokkal verseng ezért a címért.
A Portsmouth rendkívül rosszul kezdte a 2009/10-es szezont, ugyanis az első hét bajnokiját elveszítette, emiatt már novemberben elküldték Paul Hartot, akinek a helyére a Chelsea-t 2008-ban BL-döntőbe vezető Avram Grant vette át. Azonban az izraeli edző sem tudott csodát tenni a csapatnál.
A jelenleg harmadosztályban szereplő Portsmouth a 2000-es években stabil tagja volt a Premier League-nek, sőt 2008-ban erőn felül teljesítve megnyerte a FA Kupát. A 2009/2010-es szezon előtt már lehetett érezni, hogy gondban lehetnek, mivel a klub közel 60 millió font adósságot halmozott fel, emiatt pedig már a kizárás veszélye fenyegette. Kénytelenek voltak olyan kulcsjátékosokat eladni a nyáron, mint Peter Crouch, Glen Johnson, Niko Kranjcar vagy épp Sylvain Distin, vagyis gyakorlatilag a csapat gerince távozott. Őket viszont nem sikerült megfelelően pótolni, így valóságos rémálommá vált a szezon a Miskolc-méretű kikötővárosiak számára, amelyek fél év alatt négy tulajdonosa volt, és az újabb váltás is kevésnek bizonyult a megmeneküléshez.
A csapat mellé még 2010-ben csődbiztost rendeltek ki, példátlan módon kilencpontos levonással sújtották, ami után gyakorlatilag elkerülhetetlenné vált a kiesés.
A bajnokságot mindössze 19 ponttal záró Portsmouth szezonját még az sem tudta megmenteni, hogy bejutottak az FA-kupa döntőjébe, ugyanis ott 1-0-ra elbuktak Chelsea ellen. A kiesés után a klubnak sorra kellett eladnia a válogatott játékosait, a PL-be pedig azóta sem sikerült visszajutnia.
A Premier League 2019/20-as idénye több ízben is emlékezetes marad, hiszen a Liverpool harminc év után tudott újra bajnok lenni, míg a Norwich City rég nem látott gyenge teljesítménnyel, mindössze öt győzelemmel kiesett az élvonalból. A lehangolóan gyenge és csalódást keltő idény után viszont meglepően gyorsan sikerült a visszajutás, így a 2021/22-es szezont ismét a legjobbak között kezdhette meg a kanárik. Azt gondolhattuk volna, hogy a Norwich tanult a hibájából, ám még a kiesését megelőző pocsék szezonját is sikerült felülmúlni. Pedig sem a mutatott játékban, sem az eredmények tekintetében nem volt magasan a léc, hiszen mínusz 49-es gólkülönbséggel zártak az utolsó helyen.
Tény, hogy a szezon során fontos játékosokat adtak el, de talán ez sem lehet mentség arra, hogy 38 meccs alatt mindössze 23 gólt sikerült szerezniük, ami a legkevesebb volt, miközben messze ők kapták a legtöbb (84-et) gólt a bajnokságban. A 22 pont pedig csupán az utolsó helyre volt elég – 16pontra voltak a bennmaradástól – ám beszédes, hogy a következő szezonban még a másodosztályban is szenvedtek, ugyanis csak a tabella hátsó felében sikerült végezniük.
Az Ipswich Townt aligha kell bárkinek is bemutatni, hiszen volt idő, amikor egész Európa rettegett tőle, ráadásul korábban Priskin Tamás, Fülöp Márton és Bajner Bálint is a klubot erősítette. Azonban az 1992-es feljutás után a Premier League első két szezonja igazi mélyrepülés volt nekik. Az 1994/95-ös szezont nagyon kezdték, az első 15 meccsükből 11-et elveszítettek, emiatt decemberben négy után kirúgták a kétszeres FA-kupa-győztes edzőt, John Lyallt. A klub korábbi sztárjátékosát, George Burleyt nevezték ki edzőnek, de a nem rutintalan skót nem tudott komoly változást elérni, így 27 pontot gyűjtve és 93 gólt kapva utolsóként estek ki az élvonalból. Érdekesség, hogy a klub történetének egyik legnagyobb arányú veresége is ebben a szezonban történt, amikor
a Manchester United 9-0-ra nyert az Ipswich ellen az Old Traffordon
– a másik legsúlyosabb vereséget 1963-ban szenvedte el a klub a Fulham elleni 10-1-es kudarc során.
A Kecskemét ugyan tavaly az NB I-ben megmutatta, hogy feljutóként is lehet a bajnoki címért, vagy a dobogóért harcolni, ám a realitások talaján maradva általában az újonc számára mindig a bennmaradás a minimális cél. Így volt ezzel 1999-ben a Bradford City is, amely 77 év után szerepelhetett ismét az első osztályban.
A kiscsapat elképesztő hajrát mutatott be a bajnokság végén, az utolsó négy meccséből hármat is megnyert, köztük a Liverpoolt is sikerült legyőznie, így az esélytelenséggel dacolva csodás módon bennmaradt a csapat.
A szezon végén viszont nagy csapás érte a Bradfordot, mivel a sikerek ellenére lemondott Paul Jewell azért, hogy átvegye a Sheffield Wednesday irányítását. Az új menedzser a kőművesként is dolgozó Chris Hutchings lett, aki addig másodedzőként segítette Jewell munkáját, de az ő megbízatása csupán néhány hónapig tartott a gyenge eredmények miatt (hét pont és 5-19-es gólkülönbség).
A csapatnak olyan tapasztalt gólvágókkal sem sikerült megismételnie a bravúrt, mint a korábbi utánpótlás-válogatott olasz támadó, Benito Carbone, vagy a Liverpoolban is megfordult Stan Collymore, így a 2000/2001-es idény végén mindössze 26 ponttal búcsúzott az elittől.
A Bradfordhoz hasonlón a Swindon Town szurkolói is sokat vártak arra, hogy a legfelsőbb osztályban lássák csapatukat. A jelenleg az angol negyedosztályban szerénykedő klub első – és egyben máig utolsó – PL-szereplése 114 év után jött össze 1993-ban. A történelmi feljutás után viszont jött a történelmi blama. Közel három hónap nyeretlenség után sikerült megszereznie az első győzelmet, ám ez sem volt elég ahhoz, hogy lendületbe jöjjön a csapat. A 30 pont ellenére gyakorlatilag csont nélkül zuhant vissza a klub a másodosztályba. Mi sem bizonyítja ezt jobban, minthogy még az utolsó előttiként végző Oldham Athletic is 10 ponttal előzte meg. A Swindonnak azért
így is sikerült beírnia magát a történelemkönyvekbe, ugyanis egyetlen PL-szezonja alatt kapott 100 gólt, ami máig rekord.
Bár erre aligha lehetnek büszkék.
A Sunderland tipikusan az a csapat volt a 2000-es években első felében, amely a másodosztályhoz túl jó volt, de a Premier League-hez már határozottan kevés. A 2002/2003-as szezonban a vezetőség klasszikus példáját mutatta be, hogyan kell átgondolatlan döntéssel mélybe lökni a klubot. A kilencedik fordulóban az Arsenaltól elszenvedett 3-1-es vereség után megköszönték a szurkolók körében nagy népszerűségnek örvendő Peter Reid munkáját, majd a hét év után kirúgott edző helyét teljesen érthetetlen módon az a Howard Wilkinson vette át, aki ugyan 1992-ben megnyerte a PL-t a Leeds Uniteddel, de már hat éve nem edzősködött. A Sunderland ezt követően csupán két meccset tudott nyerni, a karácsonyi fordulótól kezdve csak a vereségek jöttek.
Márciusban Wilkinsont kirúgták, de az edzőváltás már túl késő volt, a csapat akkori rekordnak számító 19 ponttal és mindössze 21 lőtt góllal kiesett.
Ami döbbenetes, hogy a 2005/2006-os idényben ennél is rosszabbul sikerült számukra, ugyanis mindössze 3 meccset tudtak megnyerni, 29-et elveszítettek, így csak 15 pontot szereztek az egész szezonban. Nehéz eldönteni, hogy tragikus, vagy inkább komikus, hogy három góllal lehet valaki házi gólkirály, de a francia Anthony Le Tallec-nek sikerült ez a bravúr.
Martin O'Neill irányításával az Aston Villa a 2000-es évek végén még folyamatosan a top 4-be kerülésért küzdött, ám az északír edző 2010-es távozását követően mélyrepülésbe kezdett a briminghami csapat.
2015 nyarán eladta a klub a két legnagyobb sztárját, az angol válogatott Fabian Delph-t és a Liverpoolba igazoló Christian Bentekét. Leginkább a belga támadó góljai hiányoztak az Aston Villa játékából, ugyanis a helyére szerződtetett Jordan Ayew nem igazán tudta őt pótolni. A bukdácsoló együttes sorozatban hatodik elszenvedett veresége után már októberben edzőváltással próbálkoztak a vezetők, de az Olympique Lyon korábbi sikeredzője, Rémi Garde sem tudta meghúzni lejtmenetben zuhanó csapatnál a vészféket.
A rettenetes teljesítmény láttán a szurkolók is rendre hangot adtak nemtetszésüknek,
különösen akkor, amikor a francia tréner rövid időre száműzte a csapattól a Manchester Cityvel azóta már angol bajnokságot és Bajnokok Ligáját nyerő Jack Grealish-t.
Garde irányítása alatt lejátszott húsz mérkőzésből csupán kettőt nyertek meg a birminghamiek, így márciusban ismét edzőváltás következett, ami teljesen megpecsételte a csapat sorsát. A kiesés már áprilisban eldőlt, miután Marcus Rashford parádés találatával a MU 1-0-ra legyőzte az Aston Villát az Old Traffordon.
Mindössze három győzelmet aratva szégyenszemre a tabella utolsó helyén zártak 17 ponttal, ami egyben azt is jelentette, hogy a klub története során először esett ki, így azóta is
már csak a Manchester United, az Arsenal, a Tottenham, a Liverpool, a Chelsea és az Everton mondhatja el magáról, hogy sohasem intett búcsút a Premier League-nek.
Hosszú évek kínkeserves küzdelme után 2017-ben visszajutott az élvonalba a Huddersfield Town, ebben nagy szerepe volt egy rejtélyes edzőnek, David Wagnernek, aki korábban még nem volt felnőtt csapat edzője, Angliában soha nem járt, de másfél év alatt Premier League-csapatot csinált a Huddersfield Townból.
A feljutás meglehetősen meglepő volt, mivel a negyedik legalacsonyabb költségvetéssel még a Championshipben is kiscsapatnak számított a klub, ám ami még ennél is nagyobb meglepetésként szolgált, hogy újoncként sikerült kiharcolnia a bennmaradást. Viszont a második idényben már nem sikerült megismételni a tündérmesét és tejfog módjára pottyant ki a klub a Premier League-ből. A legnagyobb problémát az jelentette, hogy a „hurrá-hangulat" közepette nem sikerült egyben tartani a csapatot a nyáron, és ahelyett, hogy erősödtek volna, inkább gyengültek.
A 2018/2019-es idényt a Manchester City elleni 6-1-es zakóval kezdték, és a folytatás sem alakult fényesebben: az egész idényben csupán a Fulhamet és a Wolverhamptont oda-vissza tudták legyőzni. Mindössze 16 ponttal a tabella utolsó helyén zártak, és a kiesés óta sem tudtak a Premier League közelébe kerülni.
Nagyjából így lehetne röviden összefoglalni minden idők eddigi legrosszabb Premier League-idényét, amely a Derby County nevéhez fűződik. Sokan nem értették, hogy miért vásárolta ki 2006 nyarán a Derby County Billy Daviest a prestoni szerződéséből, de a skót tréner gyorsan bebizonyította, hogy rátermett a feladatra és feljuttatta a csapatot az élvonalba.
A Derby döntetlennel rajtolt, majd jött a hatodik fordulóban a csapat szezonbeli egyetlen győzelme a Newcastle United ellen, majd ezután két ikszre futotta, így végül Daviesnek novemberben távoznia kellett. A skóttal
14 mérkőzésen hat pont és 5-33-as gólarány volt a mérleg az idény első harmadában, és ez még sikeresebb volt, mint a folytatás, a Kosok ugyanis – azóta is a legrosszabb PL-szezont produkálva – összesen 11 pontot gyűjtve, tök utolsóként búcsúztak el a legmagasabb szinttől.
Nos, úgy tűnik, fel van adva a lecke a Luton Town, a Burnley és a Sheffield United számára, ha nem akarják, hogy egy lapon említsék őket a valaha volt legrosszabb PL-csapatokkal.