H csoport: kínos Barcelona-vereség Hamburgban, Pepe rekordja Portóban
A katalánok abban a tudatban utazhattak el Hamburgba, hogy a Sahtar Donyeck ellen már egy döntetlen is biztos továbbjutást jelent a nyolcaddöntőbe. Az első félidő nagy részében pedig úgy is tűnt, hogy az a pont meglesz, mert egy borzalmasan eseménytelen meccset láthattak a szurkolók.
A Barcelona birtokolta a labdát, de egyetlen alkalommal sem találta el a kaput, és mindössze ötször ért labdába az ukránok tizenhatosán belül – mióta Xavi két éve átvette a csapatot, egy meccsen sem produkált ilyen gyenge félidőt a Barca.
Aztán váratlanul megszerezte a vezetést a Sahtar, amely a második félidő elején közel állt ahhoz, hogy megduplázza az előnyét. Ez nem sikerült, a vendégek pedig némileg élénkebbek voltak a meccs utolsó harmadában, de egyetlen nagy helyzetet sem tudtak kidolgozni, így vereséget szenvedtek. Xavi ezzel már öt vesztes BL-csoportmeccsnél jár a Barcelona kispadján – ennél többször egyetlen Barcelona-edző sem kapott ki a csoportkörben.
„Dühösen távozunk a meccsről, mert nem volt elég jó a játékunk, nem tettük azt, amit kellett volna. Most egy kicsit regenerálódnunk kell, és vissza kell térnünk a legjobb teljesítményünkhöz, ám ehhez fejlődnünk kell.
Egyetlen dolog sem jött össze, amit elterveztünk, mérgesek vagyunk magunkra, mert ez egyértelmű visszalépés
Lesz dolgom az edzőpályán. Nem nyomunk, nem koncentrálunk eléggé, de nincs itt az ideje, hogy a játékosok elveszítsék az önbizalmukat. Ha megtörtént, vissza kell nyerni, a játékosoknak feljebb kell kapcsolniuk" – nyilatkozta az esetleges mentális problémákra utalva Xavi, akinek a szavait Oriol Romeu és Andreas Christensen is osztották, akik a Sahtar jó védekezését is megdicsérték.
A csoport másik meccsén a Porto kihasználta a Barcelona botlását, és 2-0-ra legyőzte az újonc Royal Antwerpet. A belga csapat, amely emberhátrányban fejezte be a meccset, továbbra is pont nélkül áll, és már biztosan búcsúzik a BL-től, a portugál klub viszont pontszámban utolérte a katalánokat. Az első találat büntetőből született, majd a hosszabbításban
a 40 éves és 254 napos Pepe fejelt gólt. Ezzel az Európa-bajnok védő lett a BL történetének legidősebb játékosa, aki betalált az ellenfél kapujába,
egyben az első, aki 40 éves kora után szerzett gólt. 2012 ősze óta ez volt az első BL-gólja, a korrekorddal pedig Francesco Totti csúcsát döntötte meg – nem mellesleg Pepe a legidősebb mezőnyjátékos lett a BL történetében, aki kezdőként lépett pályára egy meccsen.
„A mai egy különleges nap számomra.
Édesanyám születésnapja van, és azt mondtam neki, hogy mindent megteszek a gólért.
Ez az érzés hihetetlen, mert bárki, aki eléri ezt a kort és ezen a szinten játszik egy olyan nagy klubot képviselve, mint a Porto, tudja, hogy ez rengeteg munkát, sok áldozatot, óriási szenvedélyt igényel. Igyekszem minél jobban élvezni" – értékelt a gólja után Pepe.
F csoport: szenzációs félidő után összeomlott a PSG, feltámadt a Dortmund
Kevés élvezetesebb 30 percet láthattak a futball szerelmesei annál, mint ami az AC Milan–Paris Saint-Germain találkozó elején történt. A meccset egy késelés, és Gianluigi Donnarumma megalázása előzte meg – a PSG olasz kapusa 2021-ben épp Milánóból távozott sok pénzért cserébe, a dühös drukkerek ezért
az arcképével ellátott papírpénzekkel dobálták az egykori hőst a visszatérésekor.
Aztán jött egy olyan félóra, amely hozott két gólt, tizenhat kapura lövést és hihetetlenül lüktető iramot. Milan Skriniar fejesére "csak" Rafael Leao válaszolt egy ollózós góllal, de 1-1 helyett egészen nyugodtan zárulhatott volna 6-5-tel is a félidő.
A második játékrész első felében aztán gyakorlatilag csak a Milan volt a pályán,
Olivier Giroud fejesével a vezetést is megszerezték a hazaiak, akik a 69. percig szabálytalanság nélkül játszottak.
A hajrában aztán a PSG átvette az irányítást, de inkább úgy, mint a Barca: nyomás alatt tartotta az ellenfelét, de veszélyes gólszerzési lehetősége nem igazán akadt. Kylian Mbappéék így a 3-0-s hazai siker után a második idegenbeli meccsüket is elvesztették a csoportban, míg a milánóiak az első góljuk után az első győzelmüket is megszerezték.
„A játékosok szívvel, energiával játszottak, ezt akartuk.
Sikerült csapatként működnünk egy nagyszerű együttes ellen, megérdemelten nyertünk
– mondta Stefano Pioli, a Milan trénere. – Most jól kell teljesítenünk a Dortmund ellen, hogy megelőzzük őket."
A csoport másik meccsén ugyanis a Bayern München elleni hétvégi pofonból felállt a Borussia Dortmund, amely
odahaza is legyőzte az előző héten a Manchester Unitedet és az Arsenalt is megverő Newcastle-t.
Tette mindezt annak ellenére a német klub, hogy a meccs nagy részében a Szarkák uralták a játékot, ám egy szerencsés, majd egy gyönyörű góllal mégis 2-0-ra a hazaiak nyertek, akik így 7 ponttal vezetik a csoportot. Ugyanakkor a Newcastle úgy áll az utolsó helyen, hogy 4 pontja van, azaz az utolsó két fordulóban még bármi megtörténhet a halálcsoportban.
„Nem voltunk messze ma este, ezt kell pozitívumként elvinni. Ha a legjobbunkat nyújtjuk, még a sérültjeink ellenére is
elég jók vagyunk ahhoz, hogy nyerhettünk volna, így kollektív felelősséget kell vállalni, hogy ez nem sikerült
– nyilatkozta Eddie Howe, a Newcastle trénere. – A játékosok mindent kiadtak magukból a hétvégén, és nyilván ma is, de azt hiszem, hogy
nem volt elég idő a két meccs között.
Az elmúlt hetekben látott sorozatterhelés alapján szerintem egy nappal kevesebb volt a szünet, mint kellett volna."
E csoport: az Atlético legnagyobb BL-győzelme, visszavágott a Lazio
A glasgow-i 2-2-es döntetlen után Madridban már 23 perc után eldőlt az Atlético és a Celtic párharca. Antoine Griezmann hamar betalált Brendan Rodgers együttesének, majd emberelőnybe kerültek a hazaiak, innen pedig a különbség volt a kérdés. Griezmann egy ollózós gólt is szerzett, Álvaro Morata is duplázott, a vége pedig a kapura lövések számában 26-1, a gólok tekintetében 6-0 lett.
Az Atlético Madrid ezzel története legnagyobb győzelmét aratta a Bajnokok Ligájában,
és a 6-0-s sikernél európai kupaporondon is csak egyszer, 1958-ban nyertek nagyobb különbséggel (8-0-ra).
„Nagyon jól kezdtük a mérkőzést, ami korábban többször is hiányzott, aztán
a piros lap meg is nyugtatta a csapatot. Nagyon jól játszottunk, így kell folytatnunk.
A válogatotthoz hasonlóan ma is kicsit hátrébb játszottam, próbáltam a csapat játékát irányítani, labdákat szerezni, és középpályásként játszani. Mindig igyekszem a legjobbamat nyújtani, bármilyen poszton is játszom, és ma ez nagyon jól sikerült – mondta a meccs emberének választott Griezmann. – A fontos a továbbjutás, és ha elsők vagyunk, az még jobb lenne."
A kvartett másik meccsén a Lazio hazai pályán visszavágott a holland bajnok Feyenoordnak a rotterdami vereségért, és Ciro Immobile góljával 1-0-ra győzött. Az első félidő a rómaiak kedve szerint zajlott, és a második játékrészben hiába volt több lehetősége is a vendégeknek, vereséget szenvedtek, így az elsőről a harmadik helyre csúsztak vissza a tabellán. Ám így is mindössze egy pont a lemaradás a keddi riválissal, és kettő az Atléticóval szemben, tehát bátran reménykedhetnek Hollandiában.
„Sajnos ez még nem sorsdöntő győzelem, csak az utolsó játéknapon dől el a továbbjutásunk. De ez a világ legnehezebb versenysorozata, és mi benne vagyunk.
Boldog vagyok, hogy megmutattuk, hogy ezen a szinten tudunk játszani
– nyilatkozta Maurizio Sarri, a Lazio menedzsere. – Nagyon keveset kockáztattunk egy olyan csapat ellen, amelyik sokat támadott. Az volt az érzésem, hogy az utolsó 20 percben még nagyobb bajba sodorhatnánk őket, mivel teret hagytak nekünk."
G csoport: máris továbbjutott a címvédő Manchester City és az RB Leipzig
A Barcelona elpuskázta a lehetőséget, így a G csoport két élcsapata előtt volt a lehetőség, hogy elsőként kvalifikáljanak a nyolcaddöntőbe. Ez sikerült is, a címvédő Manchester City elképesztően könnyedén, a sérült Willi Orbán nélkül felálló, Gulácsi Pétert a kispadra ültető RB Leipzig egy kicsit nehezebben nyert, és biztosította be a továbbjutását a negyedik körben. A lipcseieknek Belgrádban, zuhogó esőben, mégis parázs hangulatban kellett játszani, és az első félidőben mutatott hatalmas fölény ellenére a hajrában még izgulniuk kellett. A 81. percben egy öngóllal szépített a Crvena zvezda, végül azonban megmaradt a Leipzig előnye, így a 2-1-es siker után örülhettek a vendégek.
„A hangulat, a stadion és a szurkolók is nagyszerűek voltak, mi pedig nagyon jó első félidőt játszottunk, amiben megtaláltuk a megoldásokat. Ugyanakkor
több gólt kellett volna szereznünk, hiszen a második félidőben nem voltunk elég nyugodtak, és túl hanyagul alakítottuk ki a saját játékunkat.
Jól játszott az ellenfél is, nem volt könnyű győzni – mondta Emil Forsberg, a lipcseiek csapatkapitánya. – Nyugodtabbnak kell lennünk a támadóharmadban: ha több gólt szereztünk volna, akkor minden teljesen másképpen néz ki."
A négyes másik meccsén a százszázalékos Manchester City az előzetes, bokasérülés miatti aggodalmak ellenére Erling Haalanddal a kezdőben lépett pályára, és otthon is kiütötte a Young Boyst, többek között a norvég duplájának köszönhetően. A tavalyi gólkirály 34 BL-meccsen immáron 39 gólnál jár, az összesített góllövőlista első 50 helyezettje közül pedig Haaland az egyetlen, akinek 1,0 feletti a gólátlaga. A nagyságát ráadásul az is mutatja, hogy
a vendégek középhátvédje, Mohamed Ali Camara már a félidőben elkérte Haaland mezét, aki oda is adta neki az öltözékét.
A Manchester City fölényét jelzi, hogy 27-0 volt a kapura lövési arány, a csapat játékosai pedig összesen 721 passzal próbálkoztak a Young Boys ellen, ebből 676 sikeres lett.
A legtöbbet, 128-at Rúben Dias passzolt, közülük mindössze 1 volt pontatlan.
„Természetesen hihetetlenül boldogok vagyunk, hogy két meccsel a vége előtt már továbbjutottunk, most már a cél a csoportelsőség. Ma talán nem voltunk elég élesek, pontosak az utolsó pillanatban ahhoz, hogy még több gólt szerezzünk, de
szeretem látni ezt a csapatot. A szó, amely hosszú évekre meghatározza ezt a játékoskeretet, a következetesség.
Magas színvonalon játszunk, ezért vagyunk még mindig a Premier League élmezőnyében, és jutunk be a Bajnokok Ligájába – nyilatkozta a City edzője, Pep Guardiola. – A lipcsei a legkeményebb ellenfél ebben a csoportban, és meg kell próbálnunk előttük végezni, mert fontos, hogy a nyolcaddöntőben a visszavágót játsszuk hazai pályán."
HOSSZABBÍTÁS
Végezetül mutatjuk a keddi BL-játéknap mérkőzéseinek további érdekes statisztikáit:
- Robert Lewandowski már hat mérkőzés óta gólképtelen, ilyen rossz sorozat 2011 eleje óta nem fordult vele elő – akkor még a Borussia Dortmund játékosa volt.
- A Barcelona legutóbb a 2008-09-es szezonban szenvedett vereséget a Sahtartól – abban az idényben később a katalánok nyerték a Bajnokok Ligáját.
- Ederson a nyolcadik kapus lett, aki 50 meccset nyer a Bajnokok Ligájában, de neki kellett hozzá a legkevesebb (75) találkozó.
- A Manchester City a 12. csapat lett, amely 250 gólt szerez a Bajnokok Ligájában, de neki kellett hozzá a legkevesebb (119) találkozó.
- A Manchester City a negyedik csapat lett, amely címvédőként megnyeri az első négy csoportmeccse mindegyikét a BL-ben.
- A 20 és és 200 napos Xavi Simons a BL történetének harmadik legfiatalabb holland gólszerzője lett Patrick Kluivert és Rafael an der Vaart után.
- A Newcastle az 1997-es Manchester United óta az első angol csapat lett, amely legalább 8 angol játékossal a kezdőben vágott neki egy BL-meccsnek.
- A Dortmund először nyert sorozatban négy hazai meccset a BEK/BL-története során.
- A Dortmund eddig mind a 10 olyan alkalommal továbbjutott a BL-ből, amikor négy forduló után legalább 7 pontja volt.
- Ciro Immobile a 200. gólját szerezte a Lazio színeiben.
- Antoine Griezmann pályafutása során először szerzett gólt egymást követő három BL-meccsén. 89 találkozón immáron 33 gólnál jár az Atlético világbajnok játékosa.
- A Milan 2009 óta először fordított meg hátrányból egy BL-meccset.
- A Milan az idei BL-kiírásban az első 54 kapura lövéséből nem szerzett gólt – az 55. volt Rafael Leao ollózós gólja.
- Olivier Giroud 37 évesen és 38 naposan a BL történetének legidősebb francia gólszerzője lett.
- A PSG az elmúlt három BL-meccséből kettőt elveszített. Azelőtt az utóbbi 18 csoportmeccsén szenvedett összesen két vereséget.
- A Milan-PSG meccs első félidejében történt 22 kapura lövés és 10 kaput eltaláló lövés egyaránt a legmagasabb a BL eddigi kiírásában az első 45 percet illetően.
Bajnokok Ligája, csoportkör, 4. forduló:
E csoport:
Atlético Madrid (spanyol)-Celtic Glasgow (skót) 6-0 (2-0)
gól: Griezmann (6., 60.), Morata (45+2., 76.), Lino (66.), Niguez (85.)
piros lap: Maeda (23.)
SS Lazio (olasz)-Feyenoord (holland) 1-0 (1-0)
gól: Immobile (45+1.)
Tabella
Helyezés | Csapat | LM | GY | V | D | Gól | GK | Pont | Forma |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Atletico Madrid | 6 | 4 | 0 | 2 | 17-6 | 11 | 14 | GY D GY GY GY |
2. | Lazio | 6 | 3 | 2 | 1 | 7-7 | 0 | 10 | GY V GY GY V |
3. | Feyenoord | 6 | 2 | 4 | 0 | 9-10 | -1 | 6 | V GY V V V |
4. | Celtic | 6 | 1 | 4 | 1 | 5-15 | -10 | 4 | V D V V GY |
F csoport:
AC Milan (olasz)-Paris Saint-Germain (francia) 2-1 (1-1)
gól: Leao (12.), Giroud (50.), ill. Skriniar (9.)
Borussia Dortmund (német)-Newcastle United (angol) 2-0 (1-0)
gól: Füllkrug (26.), Brandt (79.)
Tabella
Helyezés | Csapat | LM | GY | V | D | Gól | GK | Pont | Forma |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Borussia Dortmund | 6 | 3 | 1 | 2 | 7-4 | 3 | 11 | D GY GY GY D |
2. | Paris Saint-Germain | 6 | 2 | 2 | 2 | 9-8 | 1 | 8 | V GY V D D |
3. | AC Milan | 6 | 2 | 2 | 2 | 5-8 | -3 | 8 | D V GY V GY |
4. | Newcastle United | 6 | 1 | 3 | 2 | 6-7 | -1 | 5 | GY V V D V |
G csoport:
Crvena zvezda (szerb)-RB Leipzig (német) 1-2 (0-1)
gól: Henrichs (81. - öngól), ill. Simons (8.), Openda (77.)
Manchester City (angol)-Young Boys (svájci) 3-0 (2-0)
gól: Haaland (23. - tizenegyesből, 51.), Foden (45+1.)
piros lap: Lauper (53.)
Tabella
Helyezés | Csapat | LM | GY | V | D | Gól | GK | Pont | Forma |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Manchester City | 6 | 6 | 0 | 0 | 18-7 | 11 | 18 | GY GY GY GY GY |
2. | RB Leipzig | 6 | 4 | 2 | 0 | 13-10 | 3 | 12 | V GY GY V GY |
3. | Young Boys | 6 | 1 | 4 | 1 | 7-13 | -6 | 4 | D V V GY V |
4. | FK Crvena Zvezda | 6 | 0 | 5 | 1 | 7-15 | -8 | 1 | D V V V V |
H csoport:
FC Porto (portugál)-Royal Antwerp (belga) 2-0 (1-0)
gól: Evanilson (32. - tizenegyesből), Pepe (90+1.)
piros lap: Ekkelenkamp (50.)
Sahtar Donyeck (ukrán)-FC Barcelona (spanyol) 1-0 (1-0)
gól: Sikan (40.)
Tabella
Helyezés | Csapat | LM | GY | V | D | Gól | GK | Pont | Forma |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Barcelona | 6 | 4 | 2 | 0 | 12-6 | 6 | 12 | GY GY V GY V |
2. | FC Porto | 6 | 4 | 2 | 0 | 15-8 | 7 | 12 | V GY GY V GY |
3. | Sahtar Donyeck | 6 | 3 | 3 | 0 | 10-12 | -2 | 9 | GY V GY GY V |
4. | Royal Antwerp | 6 | 1 | 5 | 0 | 6-17 | -11 | 3 | V V V V GY |