A labdarúgó NB I-ben az 1977-78-as szezoban 18 csapat szerepelt. Ez azt jelentette, hogy 1977. december 26-án, hétfőn délután és kora este 9 mérkőzést rendeztek meg a következő párosításban.
Csak néhány név azok közül a nagyon népszerű és kiváló játékosok közül, akiket az MLSZ ezen a karácsonyi napon a pályára szólított.
Nyilasi Tibor, Bálint László, Ebedli Zoltán (FTC), Mészáros Ferenc, Komjáti András, Várady Béla (Vasas), Zámbó Sándor, Fazekas László (Újpesti Dózsa), Katzirtz Béla, Dárdai Pál (Pécs), Csapó Károly (Tatabánya), Májer Lajos (Videoton) vagy éppen Gujdár Sándor és Kozma István (Bp. Honvéd.)
Természetesen jónak tetsző indok volt, hogy az 1978-as világbajnokság miatt kellett ezt a döntést meghozni. Ám az mindenképpen furcsa, hogy a december 26-i forduló után a következő kört 1978. február 15-én rendezték. A világbajnokságon az első meccsen, Argentína ellen 1978. június 2-án lépett pályára Magyarország. Szakmailag nem sok teteje volt tehát a karácsonyi fordulónak. Főleg úgy nem, hgy 1977 karácsonyán még azt sem lehetett tudni, mikor és ki ellen játszik majd a magyar válogatott a világbajnokságon, hiszen
a csoportküzdelmek sorsolását 1978. január 14-én ejtették meg Buenos Airesben.
Tiltakozni viszont senki sem mert. Nem olyan időket éltünk. A Népszabadság 1977. december 28-i számában remek döntésnek nevezte az MLSZ ötletét, mert - idézzük -:
A tavaszról előrehozott fordulóval mindenki jól járt. A tavaszias időben kisebbfajta kirándulásként is szolgált a nézőknek a bajnoki mérkőzés, a sportműsor készítői hasznát látták, mert az ünnepeken semmiféle más sportprogram nem volt, s végül a csapatok zöme sem panaszkodhat: váratlanul pontot vagy pontokat szerzett.
A többi kommunista napilap is hasonló hangnemben írt. Egyedül a Minisztertanács lapja, a Magyar Hírlap engedett meg magának egy kritikus félmondatot, amely szerint a váratlanul enyhe időben a pályák talaja nagyrészt alkalmatlan volt a játékra.
A Népsport csak az 1977. december 28-i számában, két nap késéssel számolt be az eseményekről, mert a lap december 27-én nem jelent meg. A meccsek gyorsan a feledés homályába vesztek, a nézőszámok pedig sokat elárulnak arról, hogyan fogadta a közönség az MLSZ döntését. A Fradi Csepel ellen aratott 5-2-es győzelmét tekintette meg 15 ezer néző (ami akkor félháznak számított az Üllői úton.) A ZTE-Videoton meccs 10 ezer nézője is említésre méltó, a többi pályán azonban nagy volt az érdektelenség.
Lássuk akkor a meccseket és egy-egy érdekes momentumot - már ha volt olyan.
Ferencváros-Csepel 5-2. Nézőszám 15.000.
A 27. percben a bal oldalról Magyar végzett el egy szögletrúgást. Jobb belső csüddel mesterien bekanyarintotta a labdát, amely átívelődött a rosszul helyezkedő Menyhárton és a kapubal sarkába csavarodott. Érintés nélküli szögletgól.
Tatabánya-SZEOL-AK 2-0. Nézőszám 4000.
Az egész napos esőzés miatt a pálya talaja borzalmas állapotba került, alig lehetett rajta játszani. Müncz György bíró hosszas tanakodás után mégis engedélyezte a meccs megrendezését.
DVTK-MTK-VM 1-1. Nézőszám 5000.
A DVTK pályája szintén alkalmatlan volt komoly meccs megrendezésére. A stadion gyepén a feltört jégtáblák mellett hatalmas tócsák éktelenkedtek. Később kiderült, hogy az MLSZ arra utasította a bírókat, hogy egyetlen meccset sem lehet elhalasztani - ha már ugye ostoba módon előrehozták a fordulót. A közönség hangos nevetése közepette a játékosok nem egyszer sár vagy jégfürdőt vettek a mérkőzés alatt.
PMSC-Békéscsaba 2-0. Nézőszám 6000.
A Békéscsaba edzője, Mészöly Kálmán a találkozó elhalasztását akarta, mert szerinte nem lehetett volna ezen a pályán játszani. Tompa játékvezető ezt nem engedélyezte, így a sáros talajon a helyzethez jobban alkalmazkodó Pécs győzött.
Rába ETO-Budapesti Honvéd 1-1. Nézőszám 4000
A forduló bundameccse, amelyről így írt a Népsport. "Ami az egyenlítő gól után a mérkőzés végéig történt, az egyenesen megmagyarázhatatlan. Mintha egyidőben kapott volna „utasítást" a 22 játékos, egyszerre megszűnt az addig élvezetes, jó iramú játék, a heves küzdelem. Mindkét együttes teljesen leeresztett, kényelmes állójáték, békés játszadozás folyt. Különösen a Honvéd részéről volt érthetetlen ez a játék. A győri vezető gól után a vendégek fokozni tudták az iramot, lendületesen, nagy kedvvel rohamoztak, kapujukhoz szegezték egyre fáradó ellenfelüket.
Az egyenlítő gól után mindenki további Honvéd-rohamokat várt, de ezek elmaradtak. Egyértelmű volt, hogy a vendégek elégedettek a döntetlennel. Pedig még Száger Zoltán, a győriek társadalmi elnöke is elismerte: <
Kár volt ezért a 17 percért, mert rontott a mérkőzés minősítésén és a szemtanúk jelentős részében megingatta a mérkőzés tisztaságában való hitet."
Zalaegerszeg-Videoton 0-1. Nézőszám 10.000.
A kor legjobb bírója, Palotai Károly kapta feladatul a meccs levezetését. A pálya talaja itt is teljesen alkalmatlan volt a normális játékra. A meccset természetesen megrendezték.
Újpesti Dózsa-Kaposvár 5-1. Nézőszám 3000.
Mindent elmond, hogy a bajokságban az élen álló Újpest hazai meccsét 3000 néző tekintette meg.
MÁV Előre-Haladás 2-1. Nézőszám 4000.
A forduló legjobb meccse volt, a Népsport 4 csillagot adott rá. A két csapat végig nagy iramban, magas színvonalon játszott és küzdött.
Vasas-Dunaújváros 2-2. Nézőszám 2000.
Hihetetlen, mennyire kevesen mentek el a Fáy utcában rendezett mérkőzésre. A Dunaújváros számára ez a 2-2 győzelemmel felérő döntetlen volt.
A meccsek közül az MTV egyetlen találkozót sem tűzött műsorra. Maradt a rádió. A Körkapcsolás december 26-án a Kossuth rádióban 14.00-kor jelentkezett, azaz a kora délutáni 7 mérkőzés került adásba.
A forduló után továbbra is az Újpesti Dózsa maradt az élen, megelőzve a Videotont, az MTK-VM-et és a Honvédot. Ám akik azt gondolták, hogy a játékosokat pihenni engedik, tévedtek. A forduló másnapján, Tatabányán már el is kezdődött a Képes Sport Kupa teremtorna, ahol az NB I-es csapatok közül ugyanazok a játékosok fociztak, akik egy nappal korábban még a sáros pályákon gyűrték egymást.