Az angol profi labdarúgók szervezete (PFA) és Loughborough Egyetem új tanulmányából kiderült, hogy csaknem minden ötödik profi futballista használja az úgynevezett snüsszt, amely egy füstmentes dohánytermék, ami a 18. században terjedt el Svédországban. Az őrölt dohányt sóval, vízzel és különböző ízesítő anyagokkal keverik össze, a keveréket kis apró tasakokba töltik és a felső ajak, illetve az íny közé helyezik, így rágás nélkül szabadít fel a szájban nikotint. Annak ellenére, hogy az Egyesült Királyságban egyre szélesebb körben használják, a futballistákra gyakorolt hatásait eddig még hivatalosan nem vizsgálták.
A tanulmány során férfi és női labdarúgók snüssz-fogyasztási szokásait tárták fel, és felettébb érdekes megállapításokra jutottak.
A profi sportolók az élvezeti értéke mellett azért részesítik inkább a füstmentes dohányzást előnyben, mert az nem gátolja az erőnlétet és nem roncsolja a tüdőt.
Bár becslések szerint a dohányzás 90 százalékkal károsabb, mint a snüssz, utóbbit mégis sokan ellenzik, ugyanis a teljesítményfokozó hatásai miatt próbálták doppingszerként kezelni,
miközben a koffein és az energiaitalok ugyanolyan hatással lehetnek az emberi szervezetre.
Ez a káros szenvedély meglehetősen tabu témának számít a sportolók körében, ettől függetlenül Angliában és Franciaországban is robbanásszerűen nőtt meg a nikotinos tasakok használóinak száma az elmúlt években.
A már visszavonult Zlatan Ibrahimovic mellett olyan nagy sztárok is rendszeresen használják, mint Karim Benzema, Pierre-Emerick Aubameyang, Marco Reus, Leroy Sané, vagy Kylian Mbappé.
Mivel a futballisták és az edzők eltérő véleménnyel vannak arról, hogy a snüssz káros-e a teljesítményre, a klubok hozzáállása is meglehetősen eltérő: míg egyesek egyenesen betiltották és fegyelmi eljárást, vagy pénzbírságot szabnak ki a használókra, addig más csapatok megközelítése ennél jóval enyhébb.
Az angol játékos-szakszervezet (PFA) idén nyáron kampányt indított, hogy felhívja a futballisták figyelmét a snüssz lehetséges egészségügyi veszélyeire,
míg az Angol Labdarúgó Szövetség (FA) szintén ígéretét tette, hogy rajta tartja a szemét a problémán. Mindez persze nagyon pozitív, de alighanem ezeket a lépéseket már évekkel ezelőtt meg kellett volna tenni, ugyanis hiába "egészségesebb", mint a füsttel járó dohánytermékek, a snüssz is jelentősen károsíthatja a szervezetet, úgyhogy mindenképp érdemes óvatosan bánni vele, és ha lehet, kerülni a használatát.