A svájci fociválogatott ezüstérmes lett az 1924-es olimpián, majd az első öt világbajnokság közül négyen is szerepelt, és azokon egyaránt a legjobb nyolc között végzett. Ezután azonban jött egy négy évtizedig tartó visszaesés, és csak az előző évezred utolsó éveiben kezdett el ismét a legjobbak közé kerülni. Roy Hodgson irányításával hosszú idő után először szerepelt egy világbajnokságon a csapat, majd a válogatott története során először Európa-bajnokságra is kivezette a nemzetet. Ez pedig meghozta az átütő erőt, hiszen a 2004-es Eb óta csupán egy olyan világverseny (vb vagy Eb) volt, amelyen nem volt ott a svájci együttes, és két évtizeden át Jakob Kuhn, Ottmar Hitzfeld, majd Vladimir Petkovic irányításával mindig számolni kellett vele. Sokáig mégis az maradt a csúcs, hogy a 2006-os vb-n nem kaptak gólt és hogy a 2010-es vb-n legyőzték a későbbi győztes spanyolokat, ám aztán jött a legutóbbi Eb, ahol előbb kiejtették a favorit francia válogatottat, majd a spanyoloktól csak büntetőpárbaj után maradtak alul. Svájc 2021-es bravúrt bemutató generációjának pedig ezen a nyáron, Németországban jöhet az utolsó nagy dobása.
A jelenlegi svájci keretből a többség számára az idén nyári Európa-bajnokság lehet az utolsó esély, hogy elmondhassák: ott voltak, amikor az ország története során először jutottak be egy nagy világverseny elődöntőjébe. A 2024-es foci Eb-n ugyanis
a válogatott várható átlagéletkora 28 év feletti lesz, ami minden bizonnyal az egyik legidősebb keret lesz a tornán a 24 csapat közül.
Mindezt úgy, hogy az együttes szövetségi kapitányi posztját a legutóbbi kontinenstorna óta betöltő Murat Yakin néhány 22-23 éves fiatalnak az elmúlt hónapokban egyre több lehetőséget adott. De a "mag" bizony megmaradt, a 2021-es Eb-keret és a márciusi felkészülési meccseken látott csapat között 14 helyen is egyezés volt – Yann Sommer, Ricardo Rodriguez, Fabian Schär, Granit Xhaka, Xherdan Shaqiri és Haris Seferovic pedig már túl van a 80 válogatottságon, és egyben a 31. életéven is.
Ha már a neveket említjük, a Transfermarkt április végi adatai szerint a világ legértékesebb svájci játékosa a Manchester City védője, Manuel Akanji, aki 42 millió eurót ér – ezzel holtversenyben a 137. helyen áll. Olyan kiemelkedő értékű focistájuk tehát a svájciaknak nincsen, mint a magyaroknál Szoboszlai Dominik, de 12 olyan játékosuk is van, akit legalább 10 millió euróra becsülnek, míg a magyaroknál "csak" 4 ilyen van. A svájci együttesnek tehát a skóthoz hasonlóan a keret kiegyensúlyozottsága az egyik nagy erőssége. Ez a kiegyensúlyozottság viszont a svájciaknál azzal párosul, hogy olyan magas szintet képviselnek, hogy a legutóbbi keretükben a már az Egyesült Államokba költöző
Shaqiri kivételével mindenki a svájci ligában vagy az öt legjobb európai bajnokság valamelyikében (német, olasz, angol vagy francia) focizik.
A magyar válogatott tehát a házigazdák és a skótok mellett egy ilyen bombaerős összetételű csapattal is össze kell, hogy csapjon majd Németországban, méghozzá a legelső csoportmeccsén.
Szerencse! Annak ellenére, hogy Svájc gyengén [akkor 18. helyen] áll a világranglistán, a kvalitásai alapján még mindig a második legerősebb válogatott ebben a csoportban
– írta az egyik legismertebb svájci lap, a Tages Anzeiger az Európa-bajnokság csoportkörének sorsolása után, és hasonlóan állt hozzá a dolgokhoz több másik sajtóorgánum is az országban. Hogy ez a valós erősorrendet figyelembe véve nagyképű vagy reális kijelentés, mindenki döntse el maga, mindenesetre az egyértelmű, hogy a svájciak szerint a válogatottjuknak nem Magyarországgal kellene csatáznia a kvartettben a továbbjutásért, hanem sokkal inkább a németekkel a csoportelsőségért. Marco Rossi szövetségi kapitány ugyanakkor decemberben úgy fogalmazott, hogy „Skócia és Svájc is erős együttesek, és mindenki meccsről meccsre fog haladni, bárki megnyerheti bármelyik találkozót. Németország mögött a második és harmadik hely is teljesen nyitott."
A közelmúlt egymás elleni eredményei a svájciak reményeit támasztják alá, hiszen az ebben az évezredben rendezett három magyar-svájci meccset egyaránt az ellenfél nyerte. A 2018-as világbajnoki selejtezőkön idehaza 3-2-re, Svájcban 5-2-re győzött a Nati becenévre hallgató válogatott, igaz, azóta szinte a teljes magyar csapat kicserélődött: csak Gulácsi Péter, Lang Ádám, Nagy Ádám és Kleinheisler László voltak ott az idén márciusi keretben is. Az elmúlt évtizedekben tehát alig-alig játszott egymással a két együttes, korábban azonban rendszeresen:
a magyarok csak Ausztria, a svájciak pedig csak Olaszország és Németország ellen mérkőztek meg többször.
A 20. századi történelemből azonban sok dologra nem lehet következtetni, legfeljebb arra, hogy a magyar válogatott eredménysora összességében sokkal jobb a svájciak ellen, mint fordítva: 30 győzelem mellett 5 döntetlen és 11 vereség a teljes mérleg – a legutóbbi 9 meccsen viszont ez a győzelem-döntetlen-vereség mutató 1-2-6 a Nemzeti Tizenegy szempontjából.
Marco Rossi szövetségi kapitány keretéből ketten – Szalai Gábor a Lausanne, Bolla Bendegúz pedig a Servette focistájaként – vannak, akik néhány játékost igazán jól ismerhetnek a svájci csapatból, de a Premier League-ben és a Bundesligában is akadnak egyaránt magyar és svájci játékosok, így a megváltozott magyar keret sem akadálya annak, hogy a focisták ismerősként lépjenek pályára egymás ellen az Eb-n.
„Különösebben nem vágytam rá, hogy a svájciak ellen kelljen játszanunk, de így alakult. Az biztos, hogy jó mérkőzés lesz. Összességében bár alakulhatott volna jobban is a helyzetük, de én azt mondom, hogy nem rossz ez a csoport. Erős csoport, de mindenképpen szeretnénk továbbjutni. A sorsolást egy csapatvacsora közben néztük,
a helyi csapattársaim viccelődve rögtön mondták, hogy készüljünk. Nem akartam belemenni, úgy vagyok vele, majd meglátják a válaszunkat az Eb-meccsen
– mondta Bolla Bendegúz a sorsolás után.
Murat Yakin csapata a legutóbbi Európa-bajnokságokon, világbajnokságokon, illetve Nemzetek Ligája-sorozatokban (az A divízióból egyszer sem esett még ki) mutatott teljesítménye alapján nyilvánvalóan esélyese a csoportból való továbbjutásnak, de a svájci válogatott jelenleg nincsen túl kirobbanó formában. 2021-ben még veretlenül, Olaszországot megelőzve jutottak ki a világbajnokságra, továbbá az Eb-n ugyan elszenvedtek egy (az év során az egyetlen) vereséget a későbbi győztes olaszoktól a csoportban, a nyolcaddöntőben a már említett módon legyőzték a franciákat, majd a negyeddöntőben tizenegyesekkel estek ki a spanyolok ellen.
2022 eleje óta azonban kisebb gödörben van a svájci labdarúgó-válogatott.
A svájciak két évvel ezelőtt 6 győzelem mellett 7 vereséggel zárták a teljes esztendőt. A Nemzetek Ligája A divíziójában 3 vereséggel nyitottak, majd ugyan ezt kijavították, és a világbajnokságon is továbbjutottak a csoportból két egygólos győzelemnek köszönhetően, a Portugália elleni vb-nyolcaddöntőben egy kiütéses, 6-1-es vereséggel búcsúztak. Tavaly nagy szerencséjükre megkapták a lehető legkönnyebb Európa-bajnoki selejtezős csoportot, de abban aztán a tíz meccsből csupán négyet tudtak megnyerni. Svájc jól kezdte a csoportot, de
2023 márciusa után csak két meccsen győzött, és mindkétszer Andorrával szemben
– ellenben Koszovót oda-vissza, Fehéroroszországot odahaza nem bírta legyőzni, majd miután a 89. percben rendelkezésre álló kétgólos előnyből sem bírta felülmúlni Romániát, Bukarestben ki is kapott, így a csoportelsőség is elúszott.
Végül a többi eredménynek köszönhetően a 17 szerzett pont is elég volt a második helyre, így a svájciak kijutottak az Európa-bajnokságra, de ebből a csoportból minden szurkolójuk sokkal magabiztosabb kvalifikációt várt Németországba. Ami szintén aggodalomra ad okot az országban, hogy
Svájc az Eb-selejtezősorozat során mind a 11 gólját a második félidőben kapta, ráadásul közülük 6-ot a 80. perc után
(ebből kettőt a korábban említett, románok elleni hazai döntetlennél), ilyesmi pedig korábban egyáltalán nem volt jellemző a csapat játékára.
Egy ilyen 2023-as év után következett idén márciusban egy gól nélküli döntetlen Dániában, majd Xherdan Shaqiri góljával egy 1-0-s siker Írországban – ám a két meccsen összesen mutatott öt darab, kaput eltaláló próbálkozás nem a támadójátékát dicséri a csapatnak. Az elmúlt szűk három évben Murat Yakin irányításával 32 meccsen 14 győzelem és 10 döntetlen mellett 8 vereség a svájci fociválogatott mérlege, ezen lehet majd javítani még június elején, az Észtország és Ausztria elleni, egyaránt hazai felkészülési találkozókon.
Az elmúlt Európa-bajnokságokon rendre volt egy-két meglepetéscsapat a legjobb négy között. 2004-ben a későbbi győztes görögök, 2008-ban a törökök (és az oroszok), 2012-ben a portugálok, 2016-ban a walesiek, legutóbb pedig a dánok okozták a legnagyobb szenzációt az elődöntős mezőnyben.
Már korábban is volt arra esélye a svájciaknak, hogy ők legyenek a "kellemes meglepetés" az érmes helyeken, ám akkora, mint most, talán sohasem.
Ehhez azonban a meccsek hajrájában mutatott összeomlásukat és a támadójátékbeli gyengeségüket minden bizonnyal le kell vetkőzniük, mert ellenben a német-magyar-skót trió bőven van olyan magas szinten, hogy minden nagy hibát kíméletlenül kihasznál. Ebben az esetben pedig lehet, hogy a csoportból sem jut tovább a svájci "aranygeneráció", amelynek több esélye már nem nagyon lesz bebizonyítani, hogy a világ élmezőnyébe tartozik.
A 17. Európa-bajnokságot 2024. június 14. és július 14. között rendezik meg Németországban, a magyar válogatott a házigazdákat is tartalmazó A csoportban szerepel. Marco Rossi együttese a csoportkörben június 15-én 15 órától Svájc, június 19-én 18 órától Németország, június 23-án 21 órától pedig Skócia ellen mérkőzik meg – a svájciak ellen Kölnben, a házigazdák és a skótok ellen Stuttgartban. Svájc a mieink elleni meccs után 19-én 21 órától Kölnben Skócia, 23-án 21 órától Frankfurtban a német válogatott ellen csap össze.