Nehezen nyugodtak meg a kedélyek a szerda esti, németek elleni Eb-mérkőzést követően. A meccs sokáig emlékezetes marad - kinek így, kinek úgy.
A magyarok leginkább a holland bíró, Danny Makkelie borzalmas teljesítményéről beszéltek, de a németek is sokat foglalkoztak a magyarokkal és a bíróval is. A meccs után, az intejúzónában Niclas Füllkrug csodás performansza, amikor a német játékos a zsebéből előhúzott telefonján mutogatta, miért vezette jól a meccset a holland bíró, arra utalt, hogy a német csapat is tisztában volt azzal, milyen sokat köszönhetnek a játékvezetőnek.
Az, hogy a magyar labdarúgó-válogatott táborában csütörtökön sokkal jobb volt a hangulat, ami annak is köszönhető, hogy a csapat a házigazda ellen sokkal jobban játszott, mint a nyitómeccsen Svájccal szemben. Bár a magyar csapat teljesítménye tényleg sokkal jobb volt, ez nem eredményezett győzelmet.
A két meccs utáni 0 pont és az 1-5-ös gólkülönbség akár a kilátástalanság érzését is elhozhatná, de erről szó sincs, hiszen az Eb-n a 6 csoport első és második helyezettje mellett a négy legjobb harmadik is továbbjut a nyolcaddöntőbe. Erre pedig még minden esélye megvan Magyarországnak, igaz, a csapat piszok nehéz feladat előtt áll. És a csütörtöki sajtótájékoztatón Nagy Ádám szavai újra arra utaltak, lelkileg mennyire nehéz dolguk van a játékosoknak.
Nézzük akkor a tényeket! A magyar csapat jelenleg az A-csoport 4. helyén áll 0 ponttal, 1-5-ös gólkülönbséggel. A harmadik helyezett Skócia 1 pontos (2-6), a második a 4 pontos Svájc, az első pedig a már nyolcaddöntős Németország (6 pont).
Az Európa-bajnokságon a 24 csapatból 16 továbbjut, ez pedig úgy jön össze, hogy a hat csoport első két helyezettje mellé bejön a négy legjobb csoportharmadik.
Csak emlékeztetőül írjuk, hogy a 2016-os franciaországi Európa-bajnokságot úgy nyerte meg a portugál válogatott, hogy nem nyert meccset a csoportjában, csak három döntetlent tudott összekaparni, így végül három ponttal, nullás gólkülönbséggel jutott tovább.
Ez a harmadik 24 csapatos Európa-bajnokság, így az ezt megelőző két tornáról vannak adatok, ez alapján három ponttal még tovább lehet jutni, ehhez pedig győznünk kell majd az utolsó körben a skótok ellen.
A 2016-os Európa-bajnokság legjobb csoportharmadikjai:
2016-ban a szlovákok és az írek is négy ponttal jutottak tovább, míg a portugálok és az északírek hárommal, és mindkét csapatnak nullás volt a gólkülönbsége. A törökök és az albánok mínusz 2-es gólkülönbséggel estek ki.
A 2021-es Európa-bajnokság legjobb csoportharmadikjai
2021-ben a portugálok, a csehek és a svájciak négy ponttal mentek tovább a csoportharmadikok közül, míg az ukránok három ponttal mínusz 1-es gólkülönbséggel léptek tovább. A finnek és a szlovákok három ponttal mínusz 2-es, illetve mínusz 5-ös gólkülönbséggel estek ki.
Az elmúlt évek számai alapján tehát legjobb esetben három pontra és mínusz 1-es gólkülönbségre van szükségünk, ami akkor jöhet csak össze, ha az utolsó körben 3-0-ra nyerünk Skócia ellen.
A helyzetünket sajnos nehezíti, hogy az A csoportban vagyunk, azaz elsőként végez majd ez a csoport, így a többi csapatnak lesz lehetősége majd számolgatni.
Nem mellesleg a magyar válogatottnak olyan csodára lenne szüksége, amire eddig csak egyszer volt példa Marco Rossi hat éve tartó kapitánykodása alatt.
Az olasz mester irányításával eddig 65 meccset játszott a magyar válogatott, ezekből 32 találkozót nyert meg. Azonban a skótok ellen nem elég egy szimpla győzelem, a továbbjutáshoz nagyobb gólkülönbségű győzelemre lenne szükség, ezért megnéztük, hogy az elmúlt években hány csapat ellen aratott legalább háromgólos győzelmet a nemzeti csapat.
Annyit elárulunk, hogy a helyzet nem egyszerű. Marco Rossi hatéves regnálása alatt a magyar válogatott hatszor tudott nyerni legalább három vagy annál több góllal. A képet azonban árnyalja, hogy a hat meccsből kettő a világ leggyengébb csapata, San Marino ellen volt, összejött még egy háromgólos győzelem egy Andorra elleni vb-selejtezőn, de az sem a világ legacélosabb csapata, ahogy a jelenlegi világranglistán elfoglalt 162. helyezése is mutatja. Ezen kívül van még egy bolgárok elleni hazai Eb-selejtezős, háromgólos siker 2023 márciusából és ott van még az Eb előtt szintén 3-0-ra megnyert felkészülési mérkőzés Izrael ellen.
Nem nagyképűségből, de azért a fentebb említett csapatok korántsem tartoznak a világelithez, márpedig Rossi csapata többnyire csak az ilyen válogatottakat tudta megszórni.
Komoly csapat ellen gólzáporos győzelmet csak egyszer ért el a Rossi-féle magyar válogatott, mégpedig 2022. június 14-én, amikor a mieink 4-0-ra kiütötték Wolverhamptonban az angolokat a Nemzetek Ligájában.
Azzal a győzelemmel történelmet írt a magyar csapat, ugyanis a legendás 6:3 óta először verte Angliában az angol válogatottat, ráadásul az angol csapat az elmúlt 94 év legsúlyosabb hazai vereségét szenvedte el Rossi csapatától.
A két évvel ezelőtti wolverhamptoni bravúr is bizonyítja, hogy csodák valóban léteznek a futballban, csak nem túl gyakoriak. Most abba kell belekapaszkodnunk, hogy két évvel az angliai szenzáció után Marco Rossi csapata újra világszenzációt okozhat majd.
Mindeközben a skótok teljesen begőzöltek attól, hogy a svájci csapat ellen 1-1-es döntetlent értek el. A maguk szempontjából persze igazuk van, hiszen az Eb nyitómeccsén, Németország ellen valóban borzalmasan játszottak és kaptak ki 5-1-re. A Skócia-Svájc mérkőzésen azonban teljesen más arcát mutatta leendő ellenfelünk.
Azzal pedig, hogy 1 pontot szereztek, egészen biztosan vérszemet kaptak, mert tudják, hogy egy esetleges győzelemmel és 4 ponttal szinte biztosan nyolcaddöntősök lennének.
A The Herald című újságban csütörtökön elképesztő hurráhangulat uralkodott. Minden cikkben dicsérték azt a csapatot, amelyet az első meccs után még temettek. A józanabb hangú szakértők ugyanakkor emlékeztetnek arra, hogy Skócia 1954 óta hiába vár arra, hogy egy világverseny csoportküzdelmeiből továbblépjen.
Az elszalasztott lehetőségek között voltak egészen drámai történetek.
Az 1978-as argentinai világbajnokságon a skótok hiába verték meg 3-2-re a későbbi ezüstérmes hollandokat,
az Irán elleni 1-1 és a Perutól elszenvedett 3-1-es vereség megpecsételte a sorsukat. Négy év múlva, 1982-ben a szovjetek ellen játszott 2-2-es döntetlen után estek ki - csakúgy, mint 1978-ban: pontazonossággal, de rosszabb gólkülönbséggel. 1986-ban már ezt sem érték el, mert akkor csoportutolsóként esett ki a Sir Alex Ferguson által irányított skót válogatott.
Ezzel együtt a skótok most tényleg azt érzik, hogy eljött számukra a soha nem látott lehetőség, a nagy csoda, azaz bejuthatnak a legjobb 16 közé. Ezt kellene vasárnap este Szoboszlai Dominikéknak megakadályozniuk.
Hirdetés: Ha kedvet kapott a fogadáshoz, keresse fel a Szerencsejáték Zrt. Tippmix Pro oldalát, ahol azonnal fogadhat, játszhat, nyerhet.