Nem sikerült tehát a sok millió magyar szurkoló által áhított bravúr, vagyis a továbbjutás a csoportkörből. A 3 megszerzett pont (a gólkülönbségünk 2-5 volt)
végül nem bizonyult elégségesnek, amely miatt fáj az ember szíve, ugyanakkor, ha megnézzük, hogy Anglia, Belgium vagy éppen Portugália milyen játékot mutatott be az utolsó csoportkörben, akkor tényleg kinyílik a bicska az ember zsebében.
Ez utóbbi mondatot - ezt nyomatékosan szeretném hangsúlyozni - akkor is leírtuk volna, ha ebben az egészben Magyarország labdarúgó-válogatottja nem lenne érintett.
Amikor vasárnap legyőztük 1-0-ra a skótokat, elkezdődött a számolgatás és annak a vizsgálata, hogyan tudna a magyar csapat ezzel a 3 ponttal továbbjutni.
Hétfőn az olaszok a 98. percben egyenlítettek a horvátok ellen, ami kiváló eredmény volt nekünk.
Az olasz csapat sem játszott eddig ezen az Eb-n kiemelkedően, de legalább a horvátok 1-0-s vezetésénél mentek előre, s mindent megtettek az egyenlítsért. Ez végül - ha nehezen is - összejött az olasz csapatnak.
Innentől kezdve azonban meghökkentő események történtek az Európa-bajnokságon. Mielőtt jönnének a részletek, annyit érdemes megjegyezni, hogy ez a lebonyolítás a trükközés és számolgatás melegágya. (2026-ban a labdarúgó-világbajnokságon nem a négy, hanem a nyolc! legjobb harmadik is továbbjut, az lesz ám a móka és kacagás.) De ezzel mindenki tisztában volt, csak azzal nem számoltak, hogy itt egyes csapatok minősíthetetlen módon csalják majd el a futballt. Azon is el lehet töprengeni, hogy ez mennyire tesz jót a torna színvonalának,
mert milyen Európa-bajnokság az, ahol egy csoportelső csapat játékosait és szövetségi kapitányát a saját szurkolói dobálnak meg söröspohárral és minden, a keze ügyükbe eső tárggyal?
Anglia játékosai és szövetségi kapitánya döbbenten nézte, mi történik velük, előtt viszont a világ nézte döbbenten az angolok 90 percen át tartó alibizését.
Kedden ugyanis az angol csapatnak - teljesen véletlenül - nem volt kedve játszani Szlovénia ellen. Mindkét csapatnak tökéletesen megfelelt a döntetlen, az angolok ezzel megnyerték a csoportot. Ha a meccset is megnyerik, akkor ez a cikk sem születik meg, mert az angolok győzelme bennünket is a nyolcaddöntőbe segített volna.
A soha nem visszafogott brit sajtó egyszerűen undorítónak nevezte az angol csapat teljesítményét.
A jelző nem volt túlzó, ha az egész Eb-n nyújtott angol produkciót tekintjük, ez akkor is igaz, meg akkor is, ha csak a Szlovénok elleni összecsapást figyeljük.
Szerdán pedig folytatódott az a kutyakomédia, amely jellemezte az utolsó csoportkör meccseinek egy részét. Az E-csoportban már a második fordulót követően
mindenki tudta, hogy a zárókörben a Szlovákia-Románia meccs döntetlen lesz.
Tudta ezt a román sportsajtó is, amely teljesen érthetetlen látszatsértődést felmutatva kérte ki magának a feltételezést, hogy a szlovákok elleni mérkőzés tényleg döntetlen lesz. Mit ad Isten, tényleg 1-1 lett a vége, mert ez az eredmény mindkét csapatnak megfelelt, kéz a kézben mentek be a legjobb 16 közé. A végén már a látszatra sem adtak, olyan látványosan örültek a számukra remek eredménynek. Közben a csoport másik meccsén a belga csapatnak semmi kedve nem volt focizni, ugyanazt csinálták, mint az angolok egy nappal korábban. Még akkor is megtették ezt, ha tudták, hogy a döntetlennel elúszik számukra a csoport első helye - azt Románia szerezte meg.
Maradt tehát az F-csoport, ahol mindössze két papírforma eredménynek kellett volna megszületnie. Annak, hogy a törökök legyőzzék a kissé gyengébb cseheket és annak, hogy a már két kör után csoportelső portugálok megverjék az Eb-újonc grúzokat.
Ez azért nem tűnt megoldhatatlan feladatnak, mégsem jött össze.
A törökök becsületére váljék, hogy végig komolyan vették a csehek elleni meccset és nyertek is 2-1-re.
Ami a portugálokat illeti, ott már szerda reggel lehetett sejteni, hogy nem feltétlenül akarják legyőzni Grúziát. A szerdán reggel megjelent portugál újságok egyikében már arról írtak cikket, hogy jobb lenne nekik a szlovén csapattal játszani, mint a magyarokkal. Ahhoz azonban, hogy a portugál-magyar nyolcaddöntő helyett a portugál-szlovén mérkőzés összejöjjön a legjobb 16 között, Portugáliának ki kellett kapnia a grúzoktól.
A portugál csapat szövetségi kapitánya a meccs előtt égre-földre esküdözött, hogy Cristiano Ronaldo biztosan játszani fog Gelsenkirchenben. Roberto Martinez nem hazudott, mert Ronaldo tényleg ott volt a kezdőben, az más kérdés, hogy a portugál csapat mestere 8 helyen azért megváltoztatta a kezdőt Grúzia ellen.
Magyarul: egy soha nem látott összetételű portugál csapat lépett pályára a vérszemet kapó Grúzia ellen.
A grúzok tudták, hogy nekik egy győzelem a továbbjutást jelentené, amely azért is hihetetlen, mert ez a csapat a Nemzetek Ligája második legalacsonyabb, vagyis a C-osztályából érkezett az Eb-re. (Tbilisziben a görögök ellen nyert Grúzia, így jutott el az Európa-bajnokságra az újonc grúz csapat.)
A vége 2-0 lett a grúzoknak egy tükörsima meccsen, amelyen a portugálok nem nagyon akartak focizni. Ugyanazt csinálták meg, mint 2008-ban, amikor két forduló után szintén csoportelsőként léptek pályára, majd 2-0-ra kikaptak Svájctól.
Portugália azért is szégyellheti magát, mert korábban soha nem kaptak még ki a világranglistán ennyire alacsonyan jegyzett csapattól.
A mostani vereségüket szinte jövendölni lehetett, az más kérdés, hogy néhány nap múlva már senki sem emlékszik erre - főleg akkor nem, ha a portugálok (és az angolok és a románok és a szlovákok) még nyernek egy meccset és továbbjutnak a nyolc közé.
Szoboszlai Dominikék számára ez ezen az Európa-bajnokságon már nem adatik meg. Ezért volt óriási kár a svájciak elleni meccsen az elrontott első félidőért és a 3-1-es vereségért.
Végül is az pecsételte meg a sorsunkat, na meg az, hogy voltak olyan csapatok, amelyek az Európa-bajnokság utolsó csoportkörét nem voltak hajlandóak komolyan venni.
Mindez rossz a magyar válogatottnak, de ez a magatartás sokkal rosszabb a sportágnak és a labdarúgó Európa-bajnokságnak.
A nyolcaddöntők párosítása:
Június 29. 18.00, Berlin: Svájc-Olaszország
Június 29. 21.00, Dortmund: Németország-Dánia
Június 30. 18.00, Gelsenkirchen: Anglia-Szlovákia
Június 30. 21.00, Köln: Spanyolország-Grúzia
Július 1. 18.00, Düsseldorf: Franciaország-Belgium
Július 1. 21.00, Frankfurt: Portugália-Szlovénia
Július 2. 18.00, München: Románia-Hollandia
Július 2. 21.00, Lipcse: Ausztria-Törökország