Mielőtt mélyebben elmerülnénk a brüsszeli rengetegben, érdemes egy pillanatra megállni, hátra lépni és még egyszer végiggondolni, honnan, hova jutott el a Fradi az elmúlt években. A 35-szörös magyar bajnok sorozatban hatodszor lépett ki az európai foci színpadára, ebben az új szezonban a második számú sorozatban, az Európa-ligában lesz érdekelt. Ellentétben az eddig megszokottaktól idéntől már nem négyes csoportokban küzdenek a csapatok egymással, hanem egyetlen nagy, 36 tagú mezőnyben, ahol minden egyes klub összesen nyolcszor lép pályára az egyenes kieséses szakasz kezdete előtt. Ráadásul nem a hagyományos oda-vissza vágós küzdelmeket láthatja a nagyérdemű, hanem mindenki nyolc különböző ellenféllel nézhet szembe, néggyel idegenben, néggyel hazai pályán.
A hat mérkőzés helyett így nyolc vár a résztvevőkre és ezáltal egy meghosszabbodott "alapszakasz" is, amely nem decemberben, hanem január végén fejeződik majd be. Ezután az első nyolc helyezett automatikusan bejut a nyolcaddöntőbe, míg a következő 16 együttes párokba rendeződve dönti el, melyik nyolc csatlakozik a már bejutott csapatokhoz. A nyolcaddöntők aztán már a jól ismert mederben folynak tovább, oda-vissza vágós fejezetekben. Szintén újítás ebben a rendszerben, hogy a 36-os tabellán az utolsó nyolc helyezett már nem "esik le" az Európai Konferencialigába, hanem kiesik az európai küzdelmekből. Tehát minden egyes mérkőzésnek és rúgott gólnak tényleg óriási jelentősége lesz idén.
Így érkeztünk meg Belgiumba, ennek a hosszú kalandnak az első állomására, szeptember 24-én, kedden kora délután a brüsszeli nemzetközi repülőtérre. Az első meglepetést két külföldi szurkoló okozta, egyrészt azzal, hogy a Fradi játékosokat várták, másrészt azzal és valljuk be ez a nagyobbik rész, hogy pontosan tudták mikor és hol találhatják meg a reptéren a kedvenceiket. Miután minden felszerelés bekerült a buszokba és mindenki felült a helyére, a szállásig az utat rendkívül profi rendőrmotoros kísérettel tette meg a zöld-fehér konvoj.
Laikusként is hihetetlen érdekes volt látni, ahogy az öt motoros egyik kereszteződést zárja le a másik után, hogy aztán a konvoj utolsó tagjának elhaladását követően a menet elejére száguldjon, hogy elkezdje a lezárási folyamatot elölről. Néha mindezt úgy, hogy a biciklisávban vagy olyan szűk helyeken száguldoztak el a motorokkal, hogy nézni is ijesztő volt.
A szállásra érkezve aztán már meg sem lepődtünk, amikor három külföldi szurkoló megint csak a Ferencvárost várta a hotel előtt. Na, itt már nem voltam rest és szóba elegyedtem a ránézésre huszonéves fiatal emberekkel. Kiderült, hogy
Brugge városából utaztak a Fradi miatt Brüsszelbe (ez nagyjából 100 km közúton) és már tavaly is a zöld-fehérek miatt mentek el a Genk elleni meccsre, hogy a kedvenceiknek drukkoljanak.
Miután a szállodában mindenki lepakolt, rövid pihenőt követően már újra útnak indult a konvoj a motoros kísérettel, hogy az Anderlecht stadionjában megejtse a csapat a szokásos meccs előtti edzését.
Itt álljunk is meg egy pillanatra és beszéljünk néhány szót a házigazdáról. Az Anderlecht az egyik legnagyobb nevű klub az országban, eddig összesen 34 bajnoki címet és 14 belga szuperkupa győzelmet szerzett, ráadásul a bajnoki címek tekintetében a legeredményesebb belga klubról beszélhetünk. Most mégis olyan mélyen van az egyesület, ami mellett nem lehet csak úgy elmenni. Ha csokorba kellene szedni a problémákat, akkor nagyjából így nézne ki a lista a teljesség igénye nélkül:
De térjünk is vissza a Fradi edzéséhez és vele együtt a négyes ponthoz. Mindenkit alaposan meglepett a pálya állapota, az, hogy a fű gyakorlatilag mindenféle fizikai behatás nélkül is, majdnem hogy magától kiesik a földből. Valamiért úgy gondolták a hazaiak, ezt úgy orvosolják, hogy friss fűmagot vetnek el a pályán. Nos, a galambok köszönték szépen, és ideiglenesen 100-150 példány be is költözött a stadion gyepére, hogy éhségét fűmaggal verje el.
Szürreális kép tárult a szemünk elé, ahogy a családi házak udvarában kapirgáló baromfikhoz hasonlóan tettek a galambok is azon a helyen, ahol szerda este Európa-liga mérkőzést játszanak majd.
Valószínűleg a belgák is érezték, hogy ez a szituáció kezd már több, mint kínos lenni, ezért a stadion hangszórójából héja vijjogást játszottak be olyan erősen, hogy a galambok fejvesztve menekültek (pedig ekkorra már több példány is teli hassal egész egyszerűen elaludt a pályán).
Természetesen a fentiek ellenére is egy rendkívül erős csapatról beszélhetünk, kiváló kerettel, hogy mást ne mondjunk a Transfermarkt szerint a klub értéke mintegy 116 millió eurót kóstál, míg a Ferencvárosé 59,3 milliót. Tehát hiba lenne leírni a belgákat, még akkor is, ha éppen nem a legjobb heteiket futják. Az Anderlechthez képest a Ferencvárosnál ennél sokkal nyugodtabb a helyzet, Pascal Jansen elmondása szerint a focisták már várják a mérkőzést, és ha a korábbi meccseken szerzett tapasztalatokat megfelelően hasznosítják, akkor maximálisan készen állnak majd a belgák elleni összecsapásra.
Mindenesetre ilyen előtörténet mellett tényleg valóságos csoda, hogy a 22 500 fős, tehát a Groupama Arénánál valamivel kisebb stadionban várhatóan 16-17 ezer szurkoló hajtja majd a hazaiakat, plusz 5-600 zöld-fehér szimpatizáns gondoskodik arról, hogy a Fradi idegenben is otthon érezze majd magát.
Egyébként a Lotto Park már kedden délután úgy tűnt, teljesen felkészült a nagy csatára, mindenhol ki voltak már rakva a nézőknek, a sajtónak szóló útbaigazítások, a TV stábok az utolsó simításokat végezték a kamerák elhelyezésén és a kábelezéseken. Sőt, a VIP termek már teljes harci díszben voltak és több mint 24 órával a kapunyitás előtt készen álltak a vendégek fogadására.
Az Origo Sport a találkozót a helyszínről élőben közvetíti szerda este 21.00-tól.