Vágólapra másolva!
Az AS hozzáférhetett egy olyan dokumentumhoz, amely olyan befektetési alapok között kering, melyek üzleti célja európai foci klubok megvásárlása. A dokumentum összefoglalja a Valencia társadalmi, részvényesi, gazdasági és vagyoni helyzetét. A dokumentum nem a Valencia CF-től vagy a Meriton Holdings-tól (Peter Lim cégétől) származik, hanem a klubok adás-vételére szakosodott ügynökségektől, amelyek közvetítőként pozícionálják magukat, és azt állítják, hogy Peter Lim „350 és 400 millió euró” közötti összeget „kér” a részvényekért.

"A társadalmi helyzet a tulajdonosokkal szembeni feszültségről árulkodik, rendszeresen tartanak ellenük tüntetéseket, még meccsek alatt is. A városban senki sem akarja őket, és különböző mozgalmak vannak, hogy eladásra kényszerítsék őket”. Ez az egyik pontja a dokumentumnak, egy érv - nem az egyetlen -, amellyel azt magyarázzák, hogy a Valencia CF SAD miért szerepel a spanyolországi piaci lehetőségek között. 

Az elemzők kiemelik, hogy van egy stadion, amelyet „be kell fejezni" (Új Mestalla), amely 90 000 m2-t átminősített városi használatra a városközpontban (Régi Mestalla) és egy 200 000 m2-es sportváros a Technológiai Parkban (Valencia egyik legfontosabb üzleti területe). A dokumentum ugyanakkor jelzi, hogy az új stadion munkálatainak befejezéséhez „150 millió eurót kell befektetni”, ami a legutóbb bemutatott projekt szerint túl alacsony összeg (170/190 millió).

A Valenciának jelenleg nincsenek hivatalos kapcsolatai befektetőkkel, bár minden ilyen jellegű művelet túlmutat a Mestalla falain. Azonban minden olyan befektetőnek, aki 2026 előtt szeretné átvenni a Valenciát, a Limmel való tárgyaláson kívül először a CaixaBankkal kell ezt megtennie. A pénzintézet amellett, hogy a klub fő hitelezője, a 2014-es eladási folyamat során 60 millió eurós csökkentést ahhoz a feltételhez kötötte, hogy Lim továbbra is 51%-os részvényesi kontrollt gyakoroljon a klub felett.

A La Liga részéről sincs hivatalos visszaigazolás a Valenciával való kapcsolatfelvételről. „Bármelyik klub eladható, a Valencia vagy bármelyik másik, de az eladó meg fogja kérni az árát” - mondta nemrég Javier Tebas. A liga elnöke azt is hozzáttte: „Valenciában elriasztják a befektetőket. Mert ha olyan vevő jön, akit nem kedvelnek ott néhányan, akkor a fizetendő áron felül nem mennek el vásárolni (merchandising). Ha egy szezon rosszul megy, akkor 30 ezer ember követeli a fejedet. Ez riasztó lehet.”

Peter Lim (a fő részvényes) érkezése (és vezetősége) óta eltelt tíz évből kilencben veszteséges volt a klub, és a Valencia az elmúlt kilenc szezonból csak háromban indult Európában. Lim eddig mintegy 290 millió eurót fektetett be a klubba: (89-et a Fundació VCF részvényeinek megvásárlására, 5 milliót a Generalitatnak a Fundació VCF-nél fennálló tartozás visszafizetésére, további 6 milliót pedig magának a Fundació VCF-nek a szociális részvényeire fordított); mintegy 155 milliót tőkésített kölcsönökbe (amikor megvásárolta a klubot, a részvénytőke 70%-át vette át, ma már 90%-át ellenőrzi), és további 35 millió euró folyó kölcsönökben. 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!