Mielőtt a 2024/2025-ös bajnoki szezonra rátérnénk, érdemes egy pillanatra felidézni a tavalyi végeredményt. Bajnok lett a Manchester City, sorozatban negyedszer és mindössze két ponttal lemaradva a címről, második lett az Arsenal. Ráadásul mindezt úgy, hogy az Ágyúsok az utolsó öt mérkőzésüket kivétel nélkül megnyerték a PL-ben, így Guardioláék pontosan tudták, ha csak egyszer is botlanak, akkor az könnyen a címvédésükbe kerülhet. Nos, nem tették, ők sem találtak legyőzőre a hajrában, így újabb trófeával gazdagodtak. Ha még egy évet visszamegyünk az időben, nagyjából ugyanezt láthatjuk, igaz, annyi különbséggel, hogy akkor a City valamivel könnyebben, öt pont előnnyel lett bajnok az Arsenal előtt. Ezek után bátran fogalmazhatunk úgy, hogy a londoniaknak már bőven elegük van a kékek dominanciájából és az elszalasztott bajnoki esélyekből.
A regnáló bajnok kispadján Pep Guardiola 2016 óta ül, míg az Arsenalt 2019-ben vette át Mikeal Arteta. A két szakember között bő tíz év a korkülönbség, mindketten Spanyolországban nőttek fel és mindketten a Barcelona színeiben kezdték labdarúgó pályafutásukat. Igaz, a korkülönbség miatt amikor Guardiola a katalánok első számú csapatánál volt, akkor Arteta még a B együttesben szerepelt. Az élet aztán úgy hozta, hogy az útjaik ismét keresztezték egymást, igaz, ezúttal nem ugyanannál a klubnál kötöttek ki, hanem vezetőedzőként ugyanannál a bajnokságnál.
De ha ugyanonnan érkeztek és ugyanazokat az alapokat szívták magukba Barcelonában, akkor honnan ered ez a szembenállás a két szakember és a csapataik között?
Lehet, hogy esetleg azért, mert Arteta és Guardiola hasonló figurák voltak - és mostanra stílusukban teljesen külön utakon járnak.
Ha közelebbről megnézzük, stílusilag Guardiola és a liverpooli kispadot nyáron otthagyó Jürgen Klopp mindig is teljes ellentétek voltak, két eltérő ideológia csatája volt az övék. Klopp előszeretettel alkalmazta a híres "gegenpressing"-et, amely a modern labdarúgás egyik legfontosabb stratégiája. Ennek lényege, hogy a csapat magasan nyomás alatt tartja az ellenfelet, hogy visszaszerezze a labdát. Ez pedig nem találkozott Guardiola csapatának "táncával" a pályán, így az eltérő stílusok személyesen sosem ütköztek össze, ezért ez a fajta konfliktus a játékosokra sem volt jellemző.
Ugyanakkor Guardiola és Arteta egyértelműen jobban hasonlítanak egymásra. Két olyan menedzserről van szó, akik egykor ugyanabból a könyvből tanultak, és bizonyos esetekben közös fejezeteket is használtak.
Ráadásul Arteta két évvel ezelőtt Gabriel Jesust és Olekszandr Zincsenkót elvitte a Citytől, hogy komolyan megalapozza a klub bajnoki ambícióit. Az Arsenal menedzsere szintén a nagy riválistól csípte el a beállós gurut, Nicolas Jovert 2021-ben, aki mára Európa szerte elismert szakedzővé vált (úgynevezett "set piece" edző, azaz a rögzített helyzetekben alkalmazott taktikáért felelős tréner). Arteta ezen felül idén Raheem Sterlinget is megszerezte, aki korábban szintén a City-t erősítette.
Mindkét menedzser négy középhátvéddel játszik a hátsó alakzatban és mindkettőnek vannak olyan kapusai, akik könnyen el tudnának menni támadó középpályásnak is akár. De míg Arteta a City tapasztalatát felhasználva egy címszerzésre esélyes csapatot formált, addig a stílusa mostanra más lett, mint a Guardiola-féle. Először is, a City menedzserének filozófiája az, hogy a saját türelmes, labdabirtoklásra épülő, tiki-taka módon győzzön, és ami még nagyon fontos, hogy Guardiola soha nem fogja kritizálni a csapatát, feltéve, ha jó a teljesítmény. Eközben az Arsenalnál a „győzelem mindenáron” mentalitás uralkodik, ahol a három pont megszerzése érdekében a játékstílus akár kompromisszumot is jelenthet. Ez pedig azt a felfogást mutatja, hogy az eredmény mindig felülírja a mutatott játékot. A Manchester City talán a két klub közös személyi állománya miatt saját maga utánzatának tekinti az Arsenalt, de bosszantja őket, hogy mennyire mások az Ágyúsok.
Ezzel a felvezetéssel érkeztünk el szeptember 22-ére, amikor a PL idei kiírásában először csapott össze a két együttes egymással. Két topcsapatként, de ellentétes területeken kiemelkedő teljesítményt mutatva mentek neki az ötödik forduló rangadójának. A fentieken kívül a találkozó előtt azt lehetett mondani, hogy:
A mérkőzésről hosszabban írtunk, röviden annyi történt, hogy az első félidőben a City komoly sérülés miatt, mint később kiderült az egész szezonra elveszítette Rodrit. Gabriel az első félidő ráadásában 2-1-es vezetéshez juttatta az Arsenalt, aztán még a szünet előtt második sárga lappal a bíró kiállította az Ágyúsok egyik játékosát, így tíz emberre fogyatkoztak egy teljes félidőre a vendégek. A második játékrészben felborult a pálya, az Arsenal tíz emberrel védekezett, míg a City az idő előrehaladtával egyre kétségbeesetten támadott. A hatalmas nyomásnak végül meglett az eredménye és a csereként beállt Stones a 98. percben 2-2-re mentette a mérkőzést a hazaiaknak.
Ekkor történt az az incidens is, hogy Haaland a gólt követően a kapuból kivett labdával fejbe dobta Gabrielt, majd a középkezdés után letarolt még egy Arsenal-játékost a hármas sípszó előtt. A 2-2-vel véget ért összecsapásnak azonban itt nem lett vége, olyan indulatok szabadultak el, amelyek már régóta forrtak a felekben. A találkozót követően ment az üzengetés a médiában, Gabriel azt mondta, hogy hatalmas csata, szinte háború zajlott a két együttes között a pályán, mire
a City mestere azzal kontrázott, hogy: "Háborút akarnak? Akkor megkapják! Gabriel remekül mondta a meccs után, ez egy háború. Provokálták az ellenfelet, így mi mást tudtunk volna tenni, mint hogy viszonozzuk és beleállunk a harcba."
Aki látta a meccset, az egyhamar nem fogja elfelejteni, akinek pedig módja lenne rá, érdemes megnéznie akkor is, ha tudja mi lett az eredmény.
A legnagyobb kérdés a két csapat közötti háború kapcsán az, vajon ki lesz ennek a győztese? Nos, jó eséllyel a semleges nézők láthatnak olyan párharcot, amire már régóta vágynak és nevető harmadikként a Szoboszlai Dominikot a soraiban tudó Liverpool is örülhet a végén. Ugyanis, ha a két csapat csak és kizárólag egymással lesz elfoglalva, akkor a jelenlegi formájukat nézve Arne Slot fiai odaérhetnek a bajnoki címhez, bár még csak nagyjából a szezon ötödén vagyunk túl. Egy biztos, a nyolcadik fordulót követően 21 ponttal a Liverpool vezeti a PL-t a 20 pontos Manchester City és 17 pontos Arsenal előtt. Messze még a vége, de azt szinte biztosra vehetjük, hogy idén is rendkívül szoros csata várható a bajnoki trófea megszerzéséért.